Portugalia. Minister finansów zakażony koronawirusem. Mógł zarazić europejskich komisarzy

Świat
Portugalia. Minister finansów zakażony koronawirusem. Mógł zarazić europejskich komisarzy
Pixaby/fernandozhiminaicela
Minister finansów zakażony koronawirusem

Władze medyczne Portugalii potwierdziły w sobotę, że minister finansów Joao Leao jest zakażony koronawirusem. Test na obecność SARS-CoV-2 dał wynik pozytywny kilkanaście godzin po spotkaniu w Lizbonie rządu Portugalii z delegacją KE, w którym uczestniczyła też jej szefowa Ursula von der Leyen.

Leao był jednym z głównych uczestników piątkowego spotkania z delegacją KE, pierwszego podczas rozpoczętej w styczniu prezydencji Portugalii w Radzie UE.

 

Zakażony minister znalazł się m.in. w wąskiej grupie członków rządu Antonia Costy, która podczas kilkugodzinnego spotkania omawiała kwestie polityki europejskiej w jednym z pomieszczeń lizbońskiego Centrum Kultury Belem (CCB).

 

ZOBACZ: Portugalia: parlament przedłużył stan wyjątkowy do 30 stycznia

 

Ze strony KE w lizbońskim spotkaniu - oprócz von der Leyen - udział wzięło ośmioro komisarzy, wśród nich odpowiedzialny za handel Valdis Dombrovskis, kierująca polityką cyfrową Margrethe Vestager i szef unijnej dyplomacji Josep Borrell.

 

Leao nie jest pierwszym zakażonym członkiem rządu Costy. W czwartek infekcję koronawirusową potwierdzono u odpowiedzialnej za resort pracy Any Mendes Godinho.

 

Konieczna izolacja

 

Według biura prasowego rządu Portugalii innymi osobami, które w czwartek poddano izolacji, są minister środowiska i działań w dziedzinie klimatu Joao Matos Fernandes oraz szef resortu polityki morskiej Ricardo Serrao Santos.

 

Tymczasem w sobotę wieczorem służby medyczne Portugalii opublikowały wynik trzeciego badania na obecność SARS-CoV-2 u prezydenta Marcelo Rebelo de Sousy. Wynika z niego, że główny kandydat w wyborach prezydenckich, które odbędą się 24 stycznia, nie ma koronawirusa. Wskazywał na to pierwszy test, którego wynik został opublikowany w poniedziałek.

dsk/ PAP
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Komentarze

Przeczytaj koniecznie