Kiedy rozpoczną się szczepienia nauczycieli? Szef ZNP odpowiada

Polska
Kiedy rozpoczną się szczepienia nauczycieli? Szef ZNP odpowiada
PAP/Paweł Supernak
Prezes Związku Nauczycielstwa Polskiego Sławomir Broniarz

- Nie jest możliwe szczepienie nauczycieli równolegle z grupą najbardziej zagrożoną. (...) Natomiast jeśli będzie odpowiednia podaż szczepionek, a krzywa szczepień emerytów zacznie spadać, to nie ma żadnych przeszkód żebyśmy w pierwszej kolejności szczepili nauczycieli - powiedział po spotkaniu z pełnomocnikiem rządu ds. szczepień prezes ZNP Sławomir Broniarz.

W piątek odbyło się spotkanie ws. szczepień nauczycieli i powrotu uczniów do szkół. Wzięli w nim udział szef KPRM Michał Dworczyk, wiceminister edukacji Dariusz Piontkowski, doradca premiera ds. Covid prof. Andrzej Horban oraz prezes ZNP Sławomir Broniarz.

 

- To jest optymistyczna wiadomość, patrząc przez pryzmat tego, że my naprawdę chcemy wrócić do szkół, ale chcemy zrobić to bezpiecznie - powiedział Broniarz. 

 

- Pojawił się również wątek testowanie. Jeżeli by się okazało, że te pierwsze dwa, trzy tygodnie pobytu dzieci klas I-III w szkole, owocuje wzrostem zachorowań nauczycieli, to trzeba będzie, taka była sugestia, rozszerzyć proces testowania na szerszą grupę nauczycieli - wyjaśnił. 

 

"Życzę państwu zdrowia, skoro nie ma szczepionek"

 

- Apelowaliśmy również do ministra Piontkowskiego, który był uczestnikiem spotkania, aby uspokoić trochę emocje - dodał.

 

- W starszych klasach nie ma możliwości realizowania tego, co pan minister Czarnek zapowiada, czyli tak zwanych "baniek edukacyjnych" - poinformował Broniarz.

 

ZOBACZ: Ile potrwa szczepienie osób powyżej 80. roku życia? Prof. Horban odpowiada

 

- Po raz kolejny apelujemy do resortu edukacji, aby ciężar decyzyjny dotyczący organizacji zajęć w szkołach, tak jak w przypadku szkół specjalnych, przesunąc na dyrektora szkoły, organy samorządu terytorialnego - powiedział prezes ZNP. 

 

- Zależy nam na powrocie do normalnej edukacji - powiedział szef ZNP.

- Jeśli zachorowania będą narastały te dwa-trzy tygodnie po odmrożeniu edukacji, rada profesorów przy panu premierze zapewne zgłosi rekomendację powrotu do edukacji zdalnej - poinformował Broniarz. - To raczej moja sugestia po wysłuchaniu słów profesora Horbana. Życzę państwu zdrowia, skoro nie ma szczepionek - podsumował. 

WIDEO: Prezes ZNP o szczepieniach nauczycieli

  

"Zaszczepienie nauczycieli z grupą seniorów jest niemożliwe"

 

Po spotkaniu wypowiedział się również szef KPRM. Dworczyk na konferencji prasowej poinformował, że firma Pfizer w najbliższych tygodniach w sposób znaczący zmniejszy dostawy szczepionki do Polski i innych krajów europejskich. Dodał, że nie widomo dokładnie o ile zostaną zmniejszone dostawy szczepionki, a rząd oczekuje na dokładniejsze informacje na ten temat od producenta szczepionek.

 

Zapytany, czy w związku z tym będzie możliwe dodanie nauczycieli do grupy pierwszej - seniorów powyżej 70. roku życia, których szczepienia mają ruszyć pod koniec stycznia Dworczyk odpowiedział: "Na tym etapie dodawanie do grupy seniorów powyżej 70. roku życia kogokolwiek, zwłaszcza w sytuacji informacji o zmniejszeniu dostaw, jest absolutnie niemożliwe".

 

ZOBACZ: Prezydent: dążymy do tego, aby dzieci jak najszybciej wróciły do szkoły

 

Wyjaśnił, że tak "wypowiedziała się" rada medyczna przy premierze Matuszu Morawieckim, a z prezesem Związku Nauczycielstwa Polskiego Sławomirem Broniarzem rozmawiał już o tym główny doradca premiera ds. COVID-19 prof. Andrzej Horban.

 

- Oczywiście uważamy nauczycieli za bardzo ważną grupę zawodową, ale to najstarsi seniorzy są tą grupą, którą musimy chronić najbardziej, gdyż oni najciężej przechodzą COVID-19, najczęściej trafiają do szpitali pod respiratory, niestety również najczęściej umierają. Więc musimy ich chronić w pierwszym rzędzie - powiedział szef KPRM.

 

Ponad tysiąc zakażonych nauczycieli

 

Na początku stycznia Broniarz zaapelował, aby nauczyciele byli szczepieni na równi z osobami najstarszymi. - Nie może być tak, jak sobie minister Dworczyk wyobraża, że szczepienia nauczycieli zostaną przeniesione na drugi kwartał - mówił prezes ZNP w radiu TOK FM.

 

Wskazał, że nauczyciele to grupa ponad 700 tys. osób, które "pracują w szkole jako nauczyciele, administracja, która ma przeogromne kontakty interpersonalne z uczniami, rodzicami i między sobą".

 

W poniedziałek ruszyło przesiewowe testowanie nauczycieli klas I-III, nauczycieli szkół specjalnych i pracowników obsługi administracyjnej szkół na obecność SARS-CoV-2. Według danych MEiN do udziału w testach zgłosiło się ok. 165 tys. osób. Badania potrwają do piątku.

 

ZOBACZ: Przedłużone obostrzenia i kolejność szczepień. Jest rozporządzenie

 

- Do środy przetestowano 80 tys. nauczycieli; wyniki dla 60 tys. osób wskazują, że koronawirusem zakaziło się zaledwie 2 proc. nauczycieli - powiedział w czwartek minister nauki i edukacji Przemysław Czarnek, Oznacza to, że zakażonych jest ok. 1200 nauczycieli.

 

27 grudnia ub.r. rozpoczęły się w Polsce szczepienia przeciw COVID-19. W pierwszej kolejności szczepieni są należący do grupy 0 pracownicy służby zdrowia, pracownicy DPS-ów i MOPS-ów oraz personel pomocniczy i administracyjny w placówkach medycznych. W piątek ruszyła rejestracja na szczepienie seniorów 80 plus, za tydzień będą mogły się rejestrować osoby 70 plus - szczepienia wszystkich seniorów powyżej 70. roku życia ruszą 25 stycznia. Następnie będą szczepione pozostałe osoby z grupy I: służby mundurowe i nauczyciele.

dk/grz/ polsatnews.pl, Polsat News
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Przeczytaj koniecznie