Rząd Holandii podał się do dymisji. W tle afera z zasiłkami na dzieci

Świat
Rząd Holandii podał się do dymisji. W tle afera z zasiłkami na dzieci
PAP/EPA/BART MAAT
Premier Holandii złożył rezygnację

Premier Holandii Mark Rutte podał w piątek swój rząd do dymisji w związku z aferą dotyczącą nieuprawnionych działań urzędu skarbowego, który błędnie oskarżył o wyłudzenia tysiące rodzin pobierających zasiłki na dzieci.

Jak poinformowano w oświadczeniu, Rutte złożył dymisję rządu na ręce króla Wilhelma-Aleksandra. Zapowiedział również, że nadal będzie pełnił funkcję premiera do czasu wyłonienia nowego rządu po wyborach zaplanowanych na 17 marca. Rutte pozostanie też liderem i kandydatem na premiera swojej Partii Ludowej na rzecz Wolności i Demokracji (VVD).

 

 

Decyzja o dymisji zapadła po posiedzeniu gabinetu, na którym omawiany był raport parlamentu dotyczący skandalu wokół działań urzędu skarbowego. Władze skarbowe w latach 2012-2019 - mimo nadzoru rządu - miały bezpodstawnie wszczynać postępowania o wyłudzenia wobec ok. 10 tys. rodzin pobierających zasiłki na dzieci. Sprawy dotyczyły w większości osób mających podwójne obywatelstwo.

 

Rodziny musiały zwrócić tysiące euro

 

W rezultacie działań fiskusa, rodziny te musiały zwrócić tysiące euro, co doprowadziło wiele z nich do finansowej ruiny. Poszkodowani mają otrzymać co najmniej 30 tys. euro zadośćuczynienia.

 

ZOBACZ: Norwegia chce zmobilizować imigrantów. Mniejsze zasiłki za nieznajomość języka

 

Rutte przyznał, że choć nie był "bezpośrednio zaangażowany" w sprawę, to odpowiedzialność za aferę spada na jego gabinet. Do dymisji dochodzi na dwa miesiące przed wyborami parlamentarnymi. Rutte jest premierem od 2010 roku i mimo skandalu jego partia jest zdecydowanym faworytem wyborów.

 

W czwartek w związku ze sprawą ze stanowiska szefa opozycyjnej Partii Pracy ustąpił Lodewijk Asscher, który był ministrem polityki socjalnej w latach 2012-2017.

rsr/PAP
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Komentarze

Przeczytaj koniecznie