Nowe przysmaki w UE. Larwy mącznika można jeść bezpieczne

Świat
Nowe przysmaki w UE. Larwy mącznika można jeść bezpieczne
Wikimedia Commons
Larwy mącznika osiągają długość do 3 centymetrów. Zawierają duże ilości białka oraz więcej witamin i minerałów niż wołowina

Suszone larwy mącznika młynarka, chrząszcza spotykanego w niehigienicznie przetrzymywanej mące i zbożu, a także w gniazdach ptaków i pod korą drzew, są bezpieczne do spożycia - uznał Europejski Urząd do spraw Bezpieczeństwa Żywności. Agencję o opinię w tej sprawie poprosiła Komisja Europejska.

Agencja Unii Europejskiej ds. Bezpieczeństwa Żywności (EFSA) w opublikowanej opinii stwierdziła, że można bezpiecznie jeść suszone larwy mącznika młynarka. Robaki te, spożywane w całości lub w postaci sproszkowanej, są bogatą w białko przekąską lub składnikiem innych pokarmów.

 

Nietypowy przysmak

 

Larwy mącznika osiągają długość do 3 centymetrów. Zawierają duże ilości białka, a jednocześnie są są pokarmem niskotłuszczowym. Suszone są powszechnie wykorzystywane jako pokarm dla ptaków, ryb i gadów oraz jako przynęta dla wędkarzy. Są też popularnym daniem w regionie południowo-wschodniej Azji. W opinii smakoszy i krytyków kulinarnych smak suszonych larw przypomina orzechy a zapach charakteryzuje się aromatem zbóż.

 

ZOBACZ: Czekolada z plastikiem i fermentujący paprykarz. Groźne dla zdrowia

 

Jeżeli Komisja Europejska potwierdzi opinię Urzędu, to otworzy to możliwość masowej produkcji żywności z mączników młynarskich w Europie. Dopuszczenie produktu na rynek możliwe będzie prawdopodobnie w połowie 2021 r.

 

Mączniki to pierwszy rodzaj owadów zatwierdzony przez EFSA. Agencja wkrótce wyda kolejne opinie dot. 14 innych insektów, o które KE pytała w 2018 r. Chodzi tu m.in. szarańcze i świerszcze.

 

Organizacja Narodów Zjednoczonych ds. Wyżywienia i Rolnictwa przy ONZ już w 2013 r. informowała, że spożywanie insektów może być rozwiązaniem dla postępujących zmian klimatycznych. Mączniki produkują nawet 100 razy mniej gazów cieplarnianych niż trzoda chlewna. Są też łatwiejsze w utrzymaniu - spożywają zdecydowanie mniej wody i pożywienia.

laf/bas/sgo/ polsatnews.pl
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Komentarze

Przeczytaj koniecznie