Korea Północna. Wojskowa parada w Pjongjangu. Kim Dzong Un zapowiedział dalsze zbrojenia

Świat
Korea Północna. Wojskowa parada w Pjongjangu. Kim Dzong Un zapowiedział dalsze zbrojenia
PAP/EPA/KCNA
Paradę zorganizowano na kilka dni przed zaprzysiężeniem Joe Bidena na prezydenta USA

Korea Północna zorganizowała w czwartek w Pjongjangu paradę wojskową, aby uczcić pierwszy od prawie pięciu lat zjazd rządzącej Partii Pracy - podała w piątek rano czasu miejscowego KCNA, oficjalna agencja prasowa reżimu. Według niej, przywódca Kim Dzong Un obserwował paradę i "najpotężniejszą na świecie" broń, jaką jest pocisk balistyczny wystrzeliwany z okrętów podwodnych.

Była to pierwsza parada wojskowa w Korei Północnej od października ubiegłego roku, kiedy to obchodzono 75. rocznicę powstania rządzącej Partii Pracy Korei (PPK).

 

PAP/EPA/KCNA

 

W przemówieniu kończącym zjazd partii Kim Dzong Un zapowiedział dalsze zbrojenia nuklearne i rozwój zdolności bojowych północnokoreańskiej armii – przekazała KCNA.

 

PAP/EPA/KCNA

 

- Musimy dalej wzmacniać odstraszanie nuklearne, a jednocześnie kontynuować starania na rzecz budowy najpotężniejszej siły militarnej – oświadczył Kim.

 

PAP/EPA/KCNA

 

W swym wystąpieniu, na kilka dni przed zaprzysiężeniem Joe Bidena na 46. prezydenta USA, północnokoreański dyktator nazwał Stany Zjednoczone "największym wrogiem" i stwierdził, że polityka Waszyngtonu wobec Korei Północnej nie zmieni się niezależnie od tego, kto jest w Białym Domu.

 

Przywódca Korei Północnej Kim Dzong Un (pośrodku)PAP/EPA/KCNA
Przywódca Korei Północnej Kim Dzong Un (pośrodku)

 

VIII zjazd Partii Pracy Korei rozpoczął się 5 stycznia i trwał do wtorku. Podczas tego wydarzenia Kim Dzong Un otrzymał stanowisko sekretarza generalnego partii, które wcześniej zajmowali jego ojciec i dziadek. Według komentatorów ma to na celu wzmocnienie autorytetu przywódcy.

 

PAP/EPA/KCNA

 

Zjazd PPK odbył się w momencie ocenianym jako jeden z najtrudniejszych w dziewięcioletnich rządach Kima. Zamknięcie granic i praktyczne wstrzymanie handlu z sąsiadami z powodu pandemii Covid-19, a także powodzie i tajfuny, które latem niszczyły uprawy, dodatkowo pogłębiły zapaść gospodarczą, do której przyczyniały się wcześniej międzynarodowe sankcje i złe zarządzanie.

 

PAP/EPA/KCNA
wka/ PAP, polsatnews.pl
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Przeczytaj koniecznie