Hiszpania: Rekordowa liczba zakażeń. Rząd odmawia regionom prawa do lockdownu

Świat
Hiszpania: Rekordowa liczba zakażeń. Rząd odmawia regionom prawa do lockdownu
PAP/EPA/Ballesteros
Minister zdrowia odmówił wspólnotom autonomicznym wnioskującym o wprowadzenie lockdownu

Rząd Hiszpanii ogłosił w piątek, że podczas ostatnich 24 godzin padł rekord dobowych infekcji koronawirusem – ponad 40 tys. Jednocześnie centrolewicowy gabinet odmówił wnioskującym o zaostrzenie restrykcji regionom prawa do ogłoszenia lockdownu.

Podczas wieczornej konferencji prasowej w Madrycie minister zdrowia Salvador Illa powiedział, że od czwartku doszło do nienotowanego wcześniej nasilenia się epidemii SARS-CoV-2. Dodał, że tendencja jest zgodna z przewidywaniami kierowanego przez niego resortu.

 

ZOBACZ: "Napiętnowani". "Raport" o pierwszych Polakach zakażonych koronawirusem

 

Z szacunków hiszpańskich służb medycznych wynika, że podczas ostatnich 24 godzin doszło do rekordowej liczby infekcji koronawirusem, a liczba zakażeń wzrosła o prawie 40,2 tys., do łącznego poziomu 2,25 mln przypadków.

 

W poprzednich dwóch dniach służby medyczne Hiszpanii notowały równie wysoką liczbę dobowych infekcji: 38 tys. - w środę, a także 35 tys. - we czwartek.

 

Szef resortu zdrowia wskazał na szybki wzrost zakażeń koronawirusowych w ciągu ostatnich trzech tygodni. Odnotował, że o ile w Boże Narodzenie na 100 tys. obywateli przypadało 198 infekcji, to obecnie wskaźnik ten sięga już 575.

 

Rząd odmówił wspólnotom autonomicznym

 

Illa odnotował, że podczas ostatnich 24 godzin zmarło 235 zainfekowanych osób, a łączna liczba ofiar śmiertelnych koronawirusa wynosi 53,3 tys.

 

ZOBACZ: Koronawirus w Europie. Państwa przedłużają obowiązywanie restrykcji

 

Minister zdrowia odmówił w piątek pięciu wnioskującym o wprowadzenie lockdownu wspólnotom autonomicznym kraju prawa do zatwierdzenia regionalnych izolacji społecznych.

 

W wieczornym wystąpieniu Illa wezwał też władze wspólnoty Kastylii i Leonu, na północy Hiszpanii, aby wycofały się z egzekwowania przepisu o obowiązywaniu godziny policyjnej od 20.00. Według ministerstwa zdrowia zakaz opuszczania domów jest dopuszczalny, ale od 22.

rsr/PAP, polsatnews.pl
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Komentarze

Przeczytaj koniecznie