Węgry. Ponad 100 tysięcy kur do wybicia. Wszystko przez ptasią grypę

Świat
Węgry. Ponad 100 tysięcy kur do wybicia. Wszystko przez ptasią grypę
Pixaby/ 9883074
Węgry. Ponad 100 tysięcy kur do wybicia. Wszystko przez ptasią gryp

Węgierskie Krajowe Biuro Bezpieczeństwa Łańcucha Żywnościowego (NEBIH) nakazało w czwartek przeprowadzenie z powodu epidemii ptasie grypy uboju 101 tysięcy kur niosek w jednej z hodowli w mieście Kerekegyhaza w środkowych Węgrzech.

Wokół gospodarstwa wyznaczono strefę buforową o promieniu 10 km, a o sprawie zostali już poinformowali zagraniczni odbiorcy jaj z tej hodowli.

 

6 stycznia NEBIH na swojej stronie poinformowało, że ognisko ptasiej grypy zostało odkryte na dużych fermach indyków w okręgu Komarom-Esztergom na północy kraju. Wówczas także wydano decyzję o uboju, który objął ok. 90 tys. ptaków.

 

ZOBACZ: Nowy Sącz. Martwe zwierzęta w sklepie zoologicznym

 

Agencja Reutera przypomina, że w ostatnich tygodniach odkryto ogniska ptasiej grypy w gospodarstwach w Niemczech, Francji, na Litwie i w innych częściach Europy, a o przenoszenie wirusa tej choroby podejrzewa się wędrowne dzikie ptaki.

 

Ptasia grypa w Polsce

 

Kolejne ognisko ptasiej grypy wystąpiło w województwie kujawsko-pomorskim, tym razem służby weterynaryjne stwierdziły chorobę w hodowli ok. 30 tys. indyków w powiecie inowrocławskim - poinformował w czwartek Urząd Wojewódzki w Bydgoszczy.

 

"To już drugie ognisko na terenie województwa kujawsko-pomorskiego. Ptasia grypa w hodowli indyków w powiecie inowrocławskim została stwierdzona w środę. Od pierwszych chwil pracuje sztab kryzysowy, który powołałem w urzędzie wojewódzkim. Działają służby weterynaryjne" - powiedział cytowany w komunikacie wojewoda kujawsko-pomorski Mikołaja Bogdanowicz.

dsk/ PAP
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Przeczytaj koniecznie