Koronawirus w Polsce. Jak zarejestrować się na szczepienie? Wyjaśniamy

Polska
Koronawirus w Polsce. Jak zarejestrować się na szczepienie? Wyjaśniamy
PAP/Andrzej Grygiel
Szczepienia krok po kroku. Wyjaśniamy jak się zarejestrować

Od piątku osoby powyżej 80 lat mogą zarejestrować się na szczepienie przeciw COVID-19. Do wyboru mają niemal sześć tysięcy przychodni, w których od 25 stycznia będą odbywać się szczepienia. Termin można zarezerwować telefonicznie, przez internet lub w punkcie szczepień. Od dziś wszyscy dorośli mogą też zgłaszać chęć zaszczepienia się.

Na szczepienie przeciw COVID-19 od piątku mogą się umawiać seniorzy powyżej 80. roku życia, a tydzień później ruszą zapisy dla osób, które ukończyły 70 lat. Szczepienia dla seniorów rozpoczną się 25 stycznia.

 

ZOBACZ: Na szczepienie umówisz się przez telefon. Zapisy ruszają 15 stycznia

 

Seniorzy po osiemdziesiątce od 15 stycznia mogą zarejestrować się na szczepienie na trzy sposoby: telefonicznie, przez internet lub w punkcie szczepień.

Rejestracja telefoniczna

Aby zarejestrować się telefonicznie, należy skontaktować się z całodobową i bezpłatną infolinią dostępną pod numerem 989. Seniorzy mogą sami skontaktować się z infolinią lub może ich zapisać ktoś bliski z rodziny.

 

Do zapisu wystarczy numer PESEL oraz numer telefonu komórkowego, na który później zostanie wysłany SMS z potwierdzeniem umówienia wizyty na szczepienie. Podczas rejestracji będzie można wybrać dokładny termin i miejsce szczepienia (nie trzeba szczepić się w miejscowości, gdzie jesteśmy zameldowani – można wybrać dowolny punkt).

 

"W przypadku, gdy rozpoczął się twój etap szczepień, zostaniesz połączony z konsultantem. Po podaniu imienia, nazwiska, nr PESEL oraz numeru kontaktowego, konsultant zaproponuje ci najszybsze możliwe terminy w najbliższym punkcie szczepień" - poinformowano w nagraniu przygotowanym przez Kancelarię Premiera.

 

Po przyjęciu pierwszej dawki, pacjent zostanie zapisany na przyjęcie drugiej dawki bezpośrednio w punkcie szczepień.

Rejestracja online

Seniorzy mogą również zarejestrować się online przez e-Rejestrację dostępną na pacjent.gov.pl. W takim przypadku system automatycznie zaproponuje pięć dostępnych terminów w punktach szczepień blisko adresu pacjenta. Jednak również w tym przypadku senior będzie mógł wybrać inną datę i lokalizację szczepienia, wystarczy, że skorzysta z dostępnej wyszukiwarki i wskaże dogodną dla siebie datę i lokalizację.

 

 

Zaraz po dokonaniu rezerwacji senior otrzyma powiadomienie SMS. Kolejne przypomnienie o szczepieniu będzie wysłane dzień przed planowanym terminem.

 

Aby skorzystać z rejestracji online, trzeba mieć Profil Zaufany. Osoby, które dotychczas go nie założyły, powinny skontaktować się z infolinią NFZ 989, bezpośrednio z wybranym punktem szczepień lub skorzystać ze wsparcia swojej przychodni.

 

WIDEO: Jak się zapisać na szczepienia? Wyjaśnia wiceminister zdrowia 

  

Rejestracja w punkcie szczepień

Seniorzy mogą również zarejestrować się na szczepienie, kontaktując się z wybranym punktem szczepień. Takich miejsc od 15 stycznia będzie niemal 6 tys. Ich lista dostępna jest na stronie.

 

W środę szef KPRM Michał Dworczyk poinformował, że od 15 stycznia również każda inna osoba powyżej 18 roku życia będzie mogła zgłosić chęć zaszczepienia. Po wypełnieniu specjalnego formularza, osoby te dostaną e-mail z informacją o wystawieniu e-skierowania na szczepienie, gdy ruszy rejestracja dla grupy wiekowej lub zawodowej odpowiedniej dla tej osoby. Dopiero wówczas taki pacjent będzie mógł zarejestrować się na konkretny termin.

 

 

Informacja o przebytym szczepieniu będzie wprowadzana do e-Kart Szczepień w systemie P1. Pacjent otrzyma też zaświadczenie o szczepieniu umożliwiające korzystanie z ułatwień. Przyjęcie szczepionki będzie także potwierdzone przez specjalny system, który umożliwi weryfikację zaszczepienia (m.in. kod QR, który pozwoli szybko potwierdzić odbyte szczepienie).

 

WIDEO: reporterka Polsat News Monika Miller o najważniejszych terminach dot. szczepień

  

Start z technicznymi problemami

 

Na początku rejestracji nie obyło się bez problemów technicznych. Tuż po północy na stronie pacjent.gov.pl ukazała się informacja o "przerwie technicznej" i "trwających pracach serwisowych". Dostępność formularza została przywrócona.

 

"Od rozpoczęcia procesu zgłoszeń i rejestracji notujemy olbrzymi ruch we wszystkich kanałach dostępowych. Wraz z Partnerami systemu dokładamy starań, aby umożliwić obsługę wszystkich zainteresowanych szczepieniami przeciwko COVID-19" - poinformowało w piątek na Twitterze Centrum e-Zdrowia.

 

 

Centrum e-Zdrowia (CeZ) jest państwową jednostką budżetową powołaną przez Ministra Zdrowia; odpowiada za realizację projektów IT o szerokim zasięgu, kluczowych dla funkcjonowania obszaru ochrony zdrowia w Polsce.

bas/zdr/prz/wka/ PAP, polsatnews.pl
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Przeczytaj koniecznie