IMGW ostrzega. Sypnie śniegiem i przymrozi. Uwaga na drogach!

Polska
IMGW ostrzega. Sypnie śniegiem i przymrozi. Uwaga na drogach!
PAP/Tomasz Waszczuk
IMGW ostrzega. Sypnie śniegiem i przymrozi. Uwaga na drogach!

Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej wydał w czwartek ostrzeżenia pierwszego i drugiego stopnia przed intensywnymi opadami śniegu na południu kraju. Dodatkowo Instytut ostrzega przed silnym mrozem na południu Podlasia oraz oblodzeniem na zachodzie kraju.

Z kolei alert pierwszego stopnia przed intensywnym śniegiem obowiązuje na południu woj. małopolskiego, śląskiego oraz podkarpackiego. Tutaj IMGW prognozuje wystąpienie opadów śniegu, miejscami o natężeniu umiarkowanym, powodujących przyrost pokrywy śnieżnej od 15 cm do 20 cm.

 

Dodatkowo Instytut ostrzega przed silnym mrozem na południu Podlasia. Tam Instytut prognozuje temperaturę minimalną od -16 st. C do -14 st. Będzie też wiać. Należy spodziewać się wiatru o średniej prędkości od 10 km/h do 15 km/h.

 

 

Ślisko będzie natomiast za zachodzie kraju. IMGW ostrzega przed oblodzeniem w woj. zachodniopomorskim, lubuskim oraz większości Wielkopolski. Na tym obszarze prognozuje się zamarzanie mokrej nawierzchni dróg i chodników po opadach deszczu, deszczu ze śniegiem i mokrego śniegu. Temperatura minimalna będzie się wahać od -2 st. c do -5 st. C. Temperatura minimalna gruntu wyniesie około -6 st. C.

 

Atak zimy

 

Z tabelki dostępnej na stronie IMGW wynika, że w czwartek najwięcej świeżego śniegu - 38 cm, odnotowano na stacji meteorologicznej w Zubrzycy Dolnej w powiecie nowotarskim w województwie małopolskim. Po opadach grubość pokrywy śnieżnej osiągnęła 40 cm. Dużo śniegu spadło także w miejscowościach na Śląsku - w Istebnej 34 cm oraz 32 cm w Kamesznicy.

 

ZOBACZ: Hiszpania: ponad 100 osób od piątku uwięzionych w centrum handlowym

 

Najgrubszą pokrywę śnieżną wykazano natomiast na stacji w Dolinie Pięciu Stawów w Tatrach Wysokich. Zgodnie z danymi IMGW leży tam 68 cm białego puchu. 20 cm spadły ostatniej doby.

 

Rzecznik i synoptyk IMGW Grzegorz Walijewski wyjaśnił PAP, że śnieg pada w całym kraju, głównie na południu i szczególnie w górach. Prószyć będzie również cały weekend - w sobotę spodziewany jest 10-centymetrowy przyrost pokrywy śnieżnej w zachodniej części kraju.

Nadchodzący weekend będzie najzimniejszym od dawna, a miejscami temperatura spadnie poniżej -20 stopni C. Śnieg zatem będzie się utrzymywał w całym kraju. Wyjątki mogą być nad morzem, gdzie temperatura wyniesie ok. 0 stopni C.

dsk/ PAP
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Przeczytaj koniecznie