Nowy Jork rozwiązuje kontrakty biznesowe z Trump Organization

Świat
Nowy Jork rozwiązuje kontrakty biznesowe z Trump Organization
Supercarwaar/ Commons.wikimedia.org/ CC BY-SA 3.0
Trump Tower w Nowym Jorku, siedziba Trump Organization

Miasto Nowy Jork rozwiązuje kontrakty biznesowe z Trump Organization - ogłosił w środę burmistrz Nowego Jorku Bill de Blasio. Uzasadniał to „wywołaniem przez prezydenta buntu przeciw rządowi USA". Umowy te przynosiły miastu 17 mln dolarów zysku rocznie.

Według opublikowanego przez agencje AP i Reuters oświadczenia de Blasio "prezydent Donald Trump podburzał tłumy, które szturmowały Kapitol Stanów Zjednoczonych".

 

Komunikat prasowy władz miejskich głosi, że rozpoczną one proces anulowania umów na obsługę karuzeli Central Park Carousel, lodowisk Wollman i Lasker oraz pola golfowego Ferry Point "zgodnie z zasadami określonymi w umowach".

 

Burmistrz Nowego Jorku: Trump wywołał bunt przeciwko rządowi 

 

- Prezydent wywołał bunt przeciwko rządowi Stanów Zjednoczonych, w wyniku którego zginęło pięć osób, i zagroził wykolejeniem konstytucyjnego procesu przekazania władzy. (…) Miasto Nowy Jork nie będzie kojarzone z tymi niewybaczalnymi czynami w jakimkolwiek kształcie, w żaden sposób i w żadnej formie, natychmiast podejmujemy kroki w celu rozwiązania wszystkich umów z Trump Organization - oświadczył burmistrz.

 

ZOBACZ: Media: szef Republikanów w Senacie uważa, że Trump zasługuje na impeachment

 

Lokalni ustawodawcy już wcześniej postulowali zerwanie umów z biznesami miliardera.

 

Lokalna telewizja NY1 przypomniała, że w 2015 roku Rada Miejska zwróciła się do de Blasio o anulowanie kontraktów po tym, kiedy Trump jako kandydat do Białego Domu w swej kampanii prezydenckiej nazwał meksykańskich imigrantów przestępcami i gwałcicielami. W 2019 roku niektórzy członkowie rady miejskiej przedstawili utrzymaną w podobnym tonie rezolucję.

 

"Władze (miejskie) konsekwentnie protestowały, twierdząc, że nie ma środków prawnych, aby anulować umowy, ale to nieprawda. Można je anulować z 30-dniowym wyprzedzeniem" - cytuje stacja NY1 jednego z sygnatariuszy rezolucji, Marka Levine.

 

NY1 zwraca uwagę, że nazwisko Trumpa zostało usunięte z większości obiektów na terenach Wollman i Lasker w 2019 roku. Mieszkańcy kilku gmachów z luksusowymi apartamentami, Riverside Boulevard, żądali usunięcia z fasad Trumpa od 2016 roku. Podobny los spotkał inne obiekty w różnych dzielnicach miasta, m.in. budynek JCF Capital, gdzie jest hotel, czy szpital w Queens.

 

Trump Organization to konglomerat złożony z ok. 500 podmiotów gospodarczych i inwestycji, których jedynym lub głównym właścicielem jest Donald Trump. Około 250 z nich używa nazwy Trump. Organizację założyła w 1923 roku babcia obecnego prezydenta, Elizabeth Christ Trump i jego ojciec Fred Trump.

emi/ PAP
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Przeczytaj koniecznie