NBP nie obniżył stóp procentowych

Biznes
NBP nie obniżył stóp procentowych
pxhere.com
NBP stóp procentowych nie obniżył

Rada Polityki Pieniężnej nie zdecydowała się na obniżenie stóp procentowych. Styczniowe posiedzenie zakończyło się werdyktem jakiego spodziewała się większość ekonomistów. Główna stopa (referencyjna) w zeszłym roku została zmniejszona z 1,5 proc. do 0,1 proc.

Zdaniem wielu analityków pozostanie na takim poziomie do końca pierwszego kwartału 2021 roku. Wtedy być może nastąpi redukcja stóp procentowych. Decyzja w największym stopniu będzie zależeć od prognoz zawartych w ‘Projekcji Inflacyjnej NBP”, z którą członkowie RPP zapoznają się za kilka tygodni.

 

Inflacyjna niespodzianka

 

Najmocniejszy argumentem przemawiającym za obniżeniem stóp jest zaskakująco duży spadek inflacji. Ostatnio zmalała ona z 3 do 2,3 proc. Jak podkreślają analitycy mBanku, inflacja znalazła się nieoczekiwanie poniżej celu NBP i pozostanie tam w całym pierwszym kwartale. Mimo to - jak twierdzą -do redukcji stóp w tym okresie wcale nie musi dojść.

 

Bardzo możliwe, że bank centralny i Rada Polityki Pieniężnej nie będą forsować scenariusza obniżania stóp w sytuacji, gdy złoty pozostaje względnie słaby wobec walut obcych, zwłaszcza wobec euro. W wywiadzie udzielonym kilka dni temu prezes NBP Adam Glapiński zasugerował, że obniżka stóp będzie pożądana w wypadku powrotu złotego do umacniania się lub w razie gwałtownego pogorszenia się sytuacji epidemicznej w kraju.

 

ZOBACZ: Inflacja zmalała pod koniec 2020 roku. Dużo płaciliśmy za energię, mało za paliwa

 

Przypomnijmy, że przez większą część czwartego kwartału 2020 roku złoty należał do największych beneficjentów fali pozytywnych informacji o gotowych już szczepionkach na COVID-19. Podsycały one skłonność inwestorów do podejmowania ryzyko na rynkach globalnych, w tym także na polskim.

 

Jednak w drugiej połowie grudnia nadzwyczajne umacnianie się złotego zostało zahamowane przez interwencyjne działania Narodowego Banku Polskiego na rynku walutowym. Ostatnio oficjalnie mówił o nich prezes Glapiński, a ich skalę eksperci z Citi Handlowego oceniają na 7 miliardów dolarów.

 

NBP nie chce mocnego złotego

 

Za sprawą działań interwencyjnych kurs euro pod koniec grudnia poszybował do 4,62 zł, czyli zbliżył się do kilkunastoletnich maksimów z jesieni 2020 roku. Ustanawiano je, gdy panicznie obawiano się wpływu drugiej fali koronawirusa na kondycję gospodarki.

 

Od początku roku euro potaniało o około dziesięć groszy. Dziś za wspólną walutę płaci się 4,52-4,53 zł. Gdy NBP zrezygnował z interwencji rynkowych, złoty wzmocnił się. Nadal jest jednak na tyle słaby, by spełniać oczekiwania banku centralnego. Prawdopodobnie z chwilą, gdy euro będzie zbliżać się do granicy 4,50 zł, NBP znów postanowi interweniować, by osłabić polską walutę.

 

Niektórzy ekonomiści za podstawę prognoz o możliwym obniżeniu stóp procentowych w najbliższym czasie uznają wypowiedzi członków Rady Polityki Pieniężnej (w tym Adama Glapińskiego) z końcówki grudnia 2020 roku. Wynikało z nich, że obniżenie stopy referencyjnej do zera i utrzymywanie jej na tym poziomie przez okres kryzysu byłoby wskazane.

 

ZOBACZ: Rynek walutowy. NBP gra na osłabienie złotego

 

Mirosław Budzicki z PKO BP zwraca uwagę na fakt, że rynek w pełni wycenił już taką właśnie obniżkę stopy referencyjnej. Zgadza się jednak z innymi ekonomistami, że dla NBP kluczowy jest kurs euro.

 

W jego ocenie, o ile obniżka stóp procentowych prawdopodobniej zostanie oddalona co najmniej do marca, o tyle nie można wykluczyć kolejnych wizyt NBP na rynku. Fakt ten sprawi, ze kurs euro powinien stabilizować się na koniec pierwszego kwartału 2021 roku w okolicach preferowanych przez RPP, czyli 4,50 zł.

 

- W kolejnych miesiącach roku, złoty może nieco bardziej się umacniać. Sprzyjać będzie temu osłabienie dolara oraz poprawa wyników gospodarczych, zarówno w kraju jak i na świecie, wynikająca z wyraźnie lepszej sytuacji epidemicznej - twierdzi analityk PKO BP.

 

 

Jacek Brzeski
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Komentarze

Przeczytaj koniecznie