Druga rocznica śmierci Pawła Adamowicza. Gdańsk oddaje hołd zmarłemu prezydentowi

Polska
Druga rocznica śmierci Pawła Adamowicza. Gdańsk oddaje hołd zmarłemu prezydentowi
twitter.com/AdamowiczPawel
Druga rocznica śmierci Pawła Adamowicza. Gdańsk oddaje hołd zmarłemu prezydentowi

Mijają dwa lata od tragicznej śmierci Pawła Adamowicza, prezydenta Gdańska. Polityk zginął w wyniku rozległych obrażeń, których doznał po ataku nożownika w czasie finału Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy. Miasto oddaje hołd tragicznie zmarłemu Adamowiczowi.

- Dwa lata temu dziękowałam tutaj wszystkim za to, że jesteśmy razem. Dwa lata temu układaliśmy ze zniczy największe serce na świecie. Dziś znowu jesteśmy razem, znowu będziemy układać serce i znowu pokażemy, że nienawiść nie jest w stanie nas podzielić, dobro zawsze zwycięży zło, a solidarność jest potrzebna - powiedziała Magdalena Adamowicz, wdowa po tragicznie zmarłym prezydencie Gdańska. 

 

Rocznicowe obchody

 

W miejscu, gdzie 13 stycznia 2019 r. Paweł Adamowicz został zaatakowany nożem, przy pamiątkowej tablicy na jego cześć około 19:45 swój hołd złożą m.in. Aleksandra Dulkiewicz, prezydent Gdańska oraz bliscy zmarłego – wdowa Magdalena Adamowicz i brat Piotr Adamowicz. Na ul. Długiej rozbłyśnie iluminacja świetlna, która połączy miejsce ataku z grobem zmarłego prezydenta. Miejska carillionistka Monika Kaźmierczak zagra z Ratusza Głównego utwór  „The Sound of Silence”.

 

ZOBACZ: Apel o zakończenie śledztwa w sprawie zabójstwa prezydenta Gdańska Pawła Adamowicza

 

Na Placu Solidarności ponownie stanie ogromne serce utworzone z 36 tys. zniczy. Na fasadzie Europejskiego Centrum Solidarności wyświetlane są archiwalne zdjęcia zmarłego prezydenta. Gdańszczanie mogą też nawiedzać grób Pawła Adamowicza. Władze miasta zachęcają do wywieszania flag. 

 

 

Gdańsk dzieli się dobrem

 

Prezydent Gdańska, Aleksandra Dulkiewicz zapowiedziała otwarcie specjalnego funduszu "Gdańsk dzieli się dobrem", który wspierał będzie działania organizacji społecznych, ruchów obywatelskich oraz działających w nich wolontariuszek i wolontariuszy z całej Polski.

 

- Nie chcemy, aby była to inicjatywa jednorazowa, tymczasowa. Wszystko jednak zależy od nas. Fundusz "Gdańsk dzieli się dobrem" ma być żywym pomnikiem prezydenta Pawła Adamowicza - powiedziała prezydent Gdańska, Aleksandra Dulkiewicz. 

 

- Poprzez utworzenie funduszu pokazujemy naszą solidarność ze słabszymi. O takim wsparciu, gdzie jeden pomaga drugiemu zawsze mówił Paweł, który był człowiekiem czynu. Wiem, że Paweł nigdy nie zabiegał o pomniki ze spiżu czy upamiętnianie go w materialny sposób ale ważne było dla niego działanie w ramach tych wartości, które wyznawał - dodała Magdalena Adamowicz. 

 

Wideo. Druga rocznica śmierci Pawła Adamowicza. Gdańsk oddaje hołd zmarłego prezydentowi 

  

 

Politycy też pamiętają

 

Hołd tragicznie zmarłemu prezydentowi Gdańska oddali również politycy. Wpis w mediach społecznościowych zamieścilo m.in Donald Tusk, Robert Biedroń oraz Rafał Trzaskowski. "Minęły dwa lata od tragicznego zamachu na Pawła Adamowicza, a proces jego zabójcy nawet się nie rozpoczął. Bezkarni pozostają też organizatorzy nagonki ich polityczni patroni, a nienawiść wciąż wylewa się z mediów publicznych. Nie zapomnimy ani ofiary, ani sprawców." - napisał Donald Tusk. 

 

 

dsk/sgo/ polsatnews.pl
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Komentarze

Przeczytaj koniecznie