22-latka zniszczyła tablicę Pawła Adamowicza. "Chcę spojrzeć jej w oczy"

Polska
22-latka zniszczyła tablicę Pawła Adamowicza. "Chcę spojrzeć jej w oczy"
Magdalena Kiljan/ GZDiZ
Na tablicy namalowano krzyż celtycki. Jeszcze w środę tablica została wyczyszczona

Policja zatrzymała 22-letnią kobietę, która jest podejrzewana o namalowanie celtyckiego krzyża na tablicy poświęconej pamięci zamordowanego w styczniu 2019 r. prezydenta Gdańska Pawła Adamowicza. "Chcę spojrzeć jej prosto w oczy i porozmawiać. Nie chcę, żeby nienawiść, która zamordowała Pawła, teraz zniszczyła życie młodej dziewczynie" - napisała żona byłego prezydenta Magdalena Adamowicz.

Jak powiedział w środę oficer prasowy Komendy Miejskiej Policji w Gdańsku Mariusz Chrzanowski, 22-latkę zatrzymano o godz. 4:30 w Gdańsku na ul. Kurkowej.

 

- Policja otrzymała zgłoszenie od operatora miejskiego monitoringu, który nagrał niszczenie tablicy poświęconej pamięci prezydenta Gdańska przez nieznaną osobę. Operator przez cały czas był w kontakcie z wysłanymi na miejsce funkcjonariuszami. Osoba podejrzewana o zniszczenie tablicy oddaliła się pieszo i została zatrzymana - dodał Chrzanowski.

 

Na tablicy namalowano krzyż celtycki - używany przez ruchy rasistowskie, jako symbol "White power". Jeszcze w środę tablica została wyczyszczona.

 

ZOBACZ: Sprawa zabójcy Adamowicza. Śledczy zdecydowali ws. strażników i policjantów

 

Przy zatrzymanej kobiecie znaleziono pojemnik ze sprayem, a policyjny technik zabezpieczył farbę z pomnika. Obecnie kobieta przebywa w policyjnym areszcie i czeka na postawienie zarzutów. Za zniszczenie pomnika grozi jej grzywna lub kara ograniczenia wolności.

 

Ostatnie słowa prezydenta

 

Tablicę poświęconą pamięci zamordowanego prezydenta Gdańska Pawła Adamowicza na ul. Bogusławskiego odsłonięto w rocznicę tragedii.

 

Na kamiennym bloku widnieją ostatnie słowa Adamowicza, które wypowiedział ze sceny tuż przed atakiem nożownika Stefana W. podczas finału Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy w styczniu 2019 r. 

 

ZOBACZ: Groził Tuskowi, pochwalał zabójstwo Adamowicza. Jest wyrok

 

"22-latka. Chcę spojrzeć jej prosto w oczy i porozmawiać. Nie chcę, żeby nienawiść, która zamordowała Pawła, teraz zniszczyła życie młodej dziewczynie. Dziękuję służbom miejskim i policji za profesjonalne działania" - napisała na Twitterze żona zamordowanego prezydenta, europosłanka KO Magdalena Adamowicz.

 

 

prz/ PAP, polsatnews.pl
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Komentarze

Przeczytaj koniecznie