W Chinach wzrosła liczba zakażeń. 28 mln osób objętych kwarantanną

Świat
W Chinach wzrosła liczba zakażeń. 28 mln osób objętych kwarantanną
PAP/EPA/STRINGER
Z powodu ogniska w Hebeiu władze miast Shijiazhuang, Xingtai i Langfang objęły wszystkich mieszkańców domową kwarantanną

Władze Chin zgłosiły w środę 115 nowych przypadków Covid-19 – najwięcej od ponad pięciu miesięcy. Powiększa się ognisko zakażeń w otaczającej Pekin prowincji Hebei, a domową kwarantanną objęto już ponad 28 mln mieszkańców czterech chińskich miast.

Poprzedniej doby w Chinach kontynentalnych zgłoszono 115 nowych zachorowań na Covid-19, w tym 107 przypadków lokalnych – podała państwowa komisja zdrowia. To najwyższy dobowy bilans w Chinach od 30 lipca 2020 roku.

 

Większość nowych zachorowań odnotowano w Hebeiu, ale 16 nowych przypadków wykryto w prowincji Heilongjiang i jeden w prowincji Shanxi. Zdiagnozowano również 38 nowych bezobjawowych infekcji koronawirusem, które nie są w Chinach zaliczane do "potwierdzonych przypadków" Covid-19 – wynika ze sprawozdania komisji.

 

ZOBACZ: Chiny. Pisała o pandemii w Wuhanie. Skazano ją na 4 lata więzienia

 

Z powodu ogniska w Hebeiu władze miast Shijiazhuang, Xingtai i Langfang objęły wszystkich mieszkańców domową kwarantanną, a w Pekinie zaostrzono kontrole. Alarm epidemiczny ogłosił również Heilongjiang na północnym wschodzie kraju, a liczące 5,2 mln mieszkańców miasto Suihua wprowadziło lockdown.

 

Podano ponad 10 mln dawek szczepionki

 

Mieszkańcom Chin podano już ponad 10 mln dawek szczepionki przeciw Covid-19, a krajowe laboratoria są w stanie wykonywać 12,55 mln badań pod kątem koronawirusa dziennie, 10 razy więcej niż w marcu 2020 roku – oświadczyła w środę urzędniczka państwowej komisji zdrowia Wang Bin.

 

Pierwsza i jedyna jak dotąd duża fala zakażeń w Chinach minęła w marcu ubiegłego roku i od tamtej pory koronawirus pozostaje tam zasadniczo pod kontrolą. W kraju pojawiają się jednak mniejsze ogniska choroby, a władze stanowczo na nie reagują, stosując lokalne restrykcje i poddając mieszkańców masowym testom.

 

Najnowszy wzrost odnotowano na krótko przed okresem wolnym od pracy z okazji Chińskiego Nowego Roku, przypadającego 12 lutego. Tradycyjnie podczas tego święta setki milionów pracowników napływowych wracają do rodzinnych miejscowości, ale z powodu zagrożenia Covid-19 władze wielu prowincji zalecają im, aby w tym roku z tego zrezygnowali.

 

Nawrót pandemii na dużą skalę w okresie świątecznym jest w Chinach mało prawdopodobny, jeśli środki kontroli i zapobiegania zakażeniom będą odpowiednio stosowane – ocenił na konferencji prasowej wicedyrektor Chińskiego Centrum Kontroli i Zapobiegania Chorobom Feng Zijian.

emi/ PAP
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Komentarze

Przeczytaj koniecznie