Berlińczycy będą uziemieni? Nowa reguła może obowiązywać od soboty

Świat
Berlińczycy będą uziemieni? Nowa reguła może obowiązywać od soboty
PAP/EPA/SASCHA STEINBACH
Celem rozporządzenia jest zmniejszenie liczby podróżnych, ponieważ "każda podróż prowadzi do większej liczby kontaktów" - oświadczył jeden z polityków

Senat Berlina przyjął we wtorek zasadę 15 km, oznaczającą, że w przypadku tygodniowej zapadalności na infekcję koronawirusową, wynoszącej ponad 200 na 100 tys. mieszkańców, berlińczycy będą mogli przemieszczać się tylko do 15 km poza granice miasta.

Reguła może obowiązywać od soboty, jeśli wskaźnik infekcji będzie nadal wzrastał. Wygaśnie, jeśli częstotliwość występowania zakażeń spadnie poniżej 200 przez siedem dni. Zostało to ogłoszone we wtorek przez senatora ds. finansów Matthiasa Kollatza po posiedzeniu Senatu - informuje dziennik "Tagesspiegel".

 

Każdy, kto zlekceważy zasadę 15 km, musi się liczyć z grzywną. Berlińska policja będzie przeprowadzać wyrywkowe kontrole.

 

ZOBACZ: Nowe restrykcje w Portugalii. Zakaz opuszczania domów bez uzasadnionego powodu

 

Celem rozporządzenia jest zmniejszenie liczby podróżnych, ponieważ "każda podróż prowadzi do większej liczby kontaktów" - oświadczył Kollatz.

 

Zakaz uprawiania sportu, spotkań i zakupów

 

Jeśli reguła wejdzie w życie, zabronione będzie m.in uprawianie sportu, prywatne spotkania oraz zakupy poza zasięgiem 15 km od granic miasta. Również podróże lotnicze na urlop będą zakazane. Wyjątki mogą mieć zastosowanie m.in. do podróży służbowych.

 

Brandenburgia wprowadziła już podobne zasady w zeszły piątek.

 

Od początku pandemii w Berlinie stwierdzono 107 233 zakażenia koronawirusem; w ciągu ostatniej doby zakaziło się 1036 osób. W szpitalach przebywa 1586 osób chorych na Covid-19, z czego 426 jest leczonych na oddziałach intensywnej terapii, a 332 chorych podłączonych jest do respiratorów. Zmarło 1591 zakażonych osób.

emi/ PAP
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Komentarze

Przeczytaj koniecznie