Nowe restrykcje w Portugalii. Zakaz opuszczania domów bez uzasadnionego powodu

Świat
Nowe restrykcje w Portugalii. Zakaz opuszczania domów bez uzasadnionego powodu
PAP/EPA/GIUSEPPE LAMI
Podczas ostatniej doby liczba zakażeń w Portugalii wyniosła prawie 10 tys.

W związku z nasileniem się epidemii koronawirusa rząd Portugalii uchwalił w czwartek nowe restrykcje sanitarne w kraju. Poinformował, że podczas ostatniej doby liczba zakażeń wyniosła prawie 10 tys., czyli była bliska dotychczasowego rekordu ze środy.

Podczas konferencji prasowej zorganizowanej po posiedzeniu rady ministrów premier Antonio Costa wyjaśnił, że w najbliższy weekend w ponad 250 powiatach obowiązywać będzie zakaz ich opuszczania. Dodał, że nowa restrykcja nie obejmie tylko 25 powiatów kontynentalnej części kraju.

 

ZOBACZ: Hiszpania: medycy mówią o nadejściu trzeciej fali epidemii, rząd odrzuca opcję lockdownu

 

Od soboty do poniedziałku na niemal całym terytorium Portugalii wprowadzony zostanie również zakaz opuszczania domów bez uzasadnionego powodu między godz. 13-5. W sytuacji drastycznego wzrostu infekcji, jak dodał premier, w najbliższych dniach należy spodziewać się kolejnych obostrzeń.

 

Spodziewane kolejne dobowe rekordy zakażeń

 

Costa poinformował, że służby medyczne spodziewają się kolejnych dobowych rekordów zakażeń, co przy utrzymaniu się tej tendencji może oznaczać konieczność ogłoszenia w kraju całkowitego lockdownu.

 

W środę parlament Portugalii przedłużył stan wyjątkowy z powodu epidemii koronawirusa do 15 stycznia. Prawdopodobnie będzie mógł on zostać ogłoszony ponownie po 24 stycznia, kiedy w kraju odbędą się wybory prezydenckie.

emi/ PAP
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Komentarze

Przeczytaj koniecznie