Koronawirus. Najnowsze informacje z Polski i świata [ZAPIS RELACJI]

Świat
Koronawirus. Najnowsze informacje z Polski i świata [ZAPIS RELACJI]
Zdjęcie ilustracyjne/ fot.PAP/EPA/ALBERT PEREZ
Śledź naszą relację na żywo. Najnowsze informacje dotyczące pandemii

We wtorek przybyło 5569 nowych zakażeń SARS-CoV-2. Zmarło 392 chorych. Według nieoficjalnych informacji znoszenia ograniczeń możemy spodziewać się dopiero wiosną. Tymczasem we Włoszech poza kolejnością przeciwko Covid-19 zaszczepiło się co najmniej 100 tysięcy osób - poinformował we wtorek dziennik "La Repubblica". Zobacz zapis naszej relacji "minuta po minucie".

ms/ PAP, polsatnews.pl
Czytaj więcej
Zapis relacji
Relacja zakończona

Od soboty wszyscy przyjeżdżający do Irlandii będą musieli przedstawić negatywny wynik testu na obecność koronawirusa - ogłosił we wtorek rząd tego kraju. We wtorek poinformowano też o 46 nowych zgonach z powodu Covid-19 - to najwyższy dobowy bilans od kwietnia.

Premier Holandii Mark Rutte ogłosił na konferencji prasowej we wtorek, że aby spowolnić rozprzestrzenianie się koronawirusa, przedłuża lockdown o co najmniej trzy tygodnie - do 9 lutego. Szkoły i sklepy będą w całym kraju w dalszym ciągu zamknięte.

- Ta decyzja nie jest zaskoczeniem, ale jest niesamowitym rozczarowaniem - powiedział holenderski premier.

Zmutowany wariant koronawirusa B.1.351 z Republiki Południowej Afryki został po raz pierwszy wykryty w Niemczech. Zakażenie potwierdzono u osoby z powiatu Zollernalb w Badenii-Wirtembergii - powiadomiło we wtorek ministerstwo spraw społecznych w Stuttgarcie.

Osoba zakażona wróciła z rodziną 13 grudnia z dłuższego pobytu w RPA. Po przyjeździe do Badenii-Wirtembergii rodzina odbyła kwarantannę - powiedział rzecznik ministerstwa.

W ciągu ostatnich 24 godzin na terenie Hiszpanii zakaziło się koronawirusem ponad 25 tys. osób, a 408 zainfekowanych zmarło - ogłosił we wtorek wieczorem resort zdrowia tego kraju, wskazując na szybko rosnącą liczbę chorych niemal we wszystkich regionach kraju.

W ciągu ostatniej doby we Francji zanotowano 19 753 nowe zakażenia koronawirusem, o 3582 więcej niż w ciągu poprzednich 24 godzin - podało we wtorek ministerstwo zdrowia. Łącznie w kraju od początku pandemii zakaziło się 2 806 590 osób, co pod względem infekcji SARS-CoV-2 stawia Francję na szóstym miejscu w świecie.

Niektórzy właściciele barów, restauracji, a nawet dyskotek informują, że w najbliższych dniach ponownie je otworzą, mimo obowiązujących obostrzeń. Część z nich już działa. Restauratorzy przekonuję, że działają zgodnie z prawem - powołują się na wyrok sądu w Opolu, który stwierdził, że zakaz działalności nie może być wprowadzany rozporządzeniem. Za złamanie obostrzeń grozi kara - nawet 30 tys. zł.

Więcej informacji tutaj.

Premier Portugalii Antonio Costa zapowiedział we wtorek lockdown, który potrwa około miesiąca. Według szefa socjalistycznego rządu poparcie dla nowych restrykcji wyrażają zarówno władze sanitarno-epidemiczne kraju, jak i główne ugrupowania parlamentu.

Granica Kanady z USA pozostanie zamknięta przez kolejny miesiąc, do 21 lutego - poinformował we wtorek na konferencji prasowej premier Kanady Justin Trudeau.

Prawie połowa Bułgarów nie ma zamiaru zaszczepić się przeciw Covid-19 - wynika z opublikowanego we wtorek sondażu agencji Gallupa, wykonanego w pierwszej dekadzie stycznia wśród 800 dorosłych obywateli.

Minister ds. planowania i rozwoju Pakistanu Asad Umar potwierdził we wtorek złożenie zamówienia na 1,1 mln szczepionek przeciw Covid-19. Władze liczą, że pierwsza partia chińskiej szczepionki firmy Sinopharm dotrze do kraju w lutym lub marcu br.

Rząd Hiszpanii potwierdził we wtorek odbiór pierwszej dostawy szczepionek przeciwko Covid-19 od firmy Moderna. Transport dotarł rano z Belgii.

Senat Berlina przyjął we wtorek zasadę 15 km, oznaczającą, że w przypadku tygodniowej zapadalności na infekcję koronawirusową, wynoszącej ponad 200 na 100 tys. mieszkańców, berlińczycy będą mogli przemieszczać się tylko do 15 km poza granice miasta.

Według firmy analitycznej Airfinity, do końca 2021 r. Stany Zjednoczone mogą wyprodukować prawie 4,7 mld dawek szczepionki przeciwko Covid-19, Indie - 3,1 mld, a Chiny - 1,9 mld. Niemcy mają zwiększyć swoje zdolności produkcyjne z 0,5 do 1,2 mld dawek.

Amerykański koncern farmaceutyczny Pfizer rozważa możliwość złożenia wniosku o zarejestrowanie w Rosji swej szczepionki przeciwko Covid-19, opracowanej wspólnie z BioNTech - podała we wtorek rosyjska agencja RIA Nowosti, powołując się na służby prasowe firmy.

Wójt podpoznańskiej gminy Komorniki Jan Broda zaapelował do lekarzy rodzinnych, by ci włączyli się do akcji szczepienia mieszkańców przeciwko COVID-19. Według obecnych danych w 30-tysięcznej gminie będzie działał tylko jeden mobilny punkt szczepień.

W Wielkiej Brytanii w ciągu ostatniej doby zarejestrowano 1243 zgony z powodu Covid-19, co jest drugim najwyższym bilansem od początku epidemii w tym kraju, i wykryto 45 533 nowych zakażeń koronawirusem - poinformował we wtorek brytyjski rząd.

Szef kancelarii premiera Michał Dworczyk zdementował we wtorek doniesienia o rozpoczęciu szczepień 25 stycznia w Centralnym Biurze Antykorupcyjnym i Agencji Bezpieczeństwa Wewnętrznego. Dworczyk przypomniał, że od tego terminu szczepien będą seniorzy powyżej 70 roku życia.

W Portugalii podczas ostatnich 24 godzin zanotowano największą od początku pandemii liczbę zmarłych z powodu koronawirusa – 155 osób, podał we wtorek resort zdrowia w Lizbonie.

Szwajcarski regulator rynku leków Swissmedic poinformował we wtorek, że zatwierdził szczepionkę firmy Moderna Inc przeciwko Covid-19, po wcześniejszym dopuszczeniu preparatu Pfizer-BioNTech. Do końca lutego Szwajcarzy pozyskają 1,5 mln dawek szczepionek od tych firm.

Pandemia koronawirusa spowodowała znaczny wzrost liczby składanych w niemieckim Federalnym Trybunale Konstytucyjnym wniosków o obronę w trybie pilnym praw osobistych. W dużej części dotyczą one ich ograniczania przez rządowe przedsięwzięcia prewencyjne - poinformowała we wtorek agencja dpa.

Rosyjscy kosmonauci, którzy w kwietniu br. polecą na Międzynarodową Stację Kosmiczną (ISS), przyjęli pierwszą dawkę szczepionki na koronawirusa. Jak podały we wtorek służby prasowe Centrum Przygotowań Kosmonautów, zaszczepiła się załoga zasadnicza i rezerwowa.

Stolica przygotowuje wsparcie dla powstańców warszawskich podczas szczepień przeciwko COVID-19. Powstańcy zostaną m.in. bezpłatnie zawiezieni na szczepienia, a będą im w tym pomagać wolontariusze - przekazał we wtorek stołeczny ratusz. Powstańcy są osobami, które będą mogły skorzystać ze szczepień w pierwszej kolejności.

U 40 kolejnych mieszkańców Domu Pomocy Społecznej w Sandomierzu (woj. świętokrzyskie) potwierdzono zakażenie koronawirusem. Dwie osoby zostały przewiezione do miejscowego szpitala. Łącznie zakażenie wirusem SARS-CoV-2 potwierdzono u 48 pensjonariuszy placówki.

Szef MSZ Ukrainy Dmytro Kułeba wypowiedział się we wtorek przeciwko wykorzystaniu w jego kraju rosyjskiej szczepionki przeciwko Covid-19, nawet jeśli zostałaby potwierdzona jej skuteczność. Ocenił, że jej "możliwości propagandowe" są większe od jej skuteczności. Podkreślił, że nie ma ostatecznych wyników badania szczepionki Sputnik-V.

616 osób zmarło we Włoszech minionej doby na Covid-19, potwierdzono 14242 kolejne zakażenia koronawirusem - podało we wtorek Ministerstwo Zdrowia. W ciągu doby wykonano 141 tys. testów. W porównaniu z poniedziałkiem wzrosła liczba zgonów i nowych infekcji.

Wydział Zdrowia Mazowieckiego Urzędu Wojewódzkiego zwrócił się z prośbą do szefów szpitali węzłowych w regionie o uruchomienie punktów szczepień również w najbliższy weekend. Pismo w tej sprawie opublikował Onet. Informacje portalu potwierdziła rzecznika wojewody Ewa Filipowicz.

Wojewoda łódzki Tobiasz Bocheński wydał decyzję nakładającą na samorządy obowiązek zapewnienia transportu dla osób mających kłopoty z samodzielnym dotarciem do punktu szczepień. Ich dowóz sfinansuje rząd.

Około 180 pracowników niepublicznego Płockiego Zakładu Opieki Zdrowotnej (PZOZ), czyli mniej więcej 45 proc. wszystkich chętnych z zatrudnionych w tej placówce, zaczepiło się dotąd przeciwko COVID-19. We wtorek rozpoczęto tam szczepienia personelu medycznego z innych podmiotów leczniczych.

W Bawarii od przyszłego poniedziałku noszenie masek FFP2 w lokalnym transporcie publicznym oraz w handlu detalicznym będzie obowiązkowe. Rząd kraju związkowego zdecydował o tym we wtorek w Monachium - informuje agencja dpa.

Na mocy decyzji dyrektorów szpitali do 6 stycznia zaszczepiono 214 żołnierzy, którzy na co dzień wspierają szpitale - poinformował we wtorek por. Tomasz Klucznik oficer prasowy 7 Pomorskiej Brygady OT.

W szpitalach klinicznych w Lublinie trwają szczepienia przeciwko COVID-19 studentów tutejszego Uniwersytetu Medycznego. Zgłosiło się trzy tysiące studentów tej uczelni.

- Realny scenariusz to zaszczepienie do końca wakacji zdecydowanej większości chętnych i tym samym uzyskanie pewnej odporności populacyjnej. Taki jest nasz cel - powiedział we wtorek minister zdrowia Adam Niedzielski.

Z powodu pandemii zmianie ulega obrzęd posypania głów popiołem w Środę Popielcową, która w tym roku przypada 17 lutego - takie zalecenie wydała watykańska Kongregacja Kultu Bożego i Dyscypliny Sakramentów.

Zgodnie ze wskazówkami Watykanu, ogłoszonymi we wtorek, ksiądz w chwili posypywania popiołem głów wiernych musi mieć maseczkę, rękawiczki i wcześniej zdezynfekowane ręce.

- Na tę chwilę nie ma takiej możliwości - powiedział we wtorek minister zdrowia Adam Niedzielski, pytany o możliwość wcześniejszego zaszczepienia nauczycieli klas I-III.

W tym tygodniu na Podkarpaciu zaszczepionych ma zostać co najmniej 19 tys. osób - powiedział we wtorek na konferencji prasowej w Rzeszowie dyrektor podkarpackiego oddziału NFZ Robert Bugaj.

W Szwecji liczba potwierdzonych przypadków koronawirusa wzrosła od piątku o 17 395, przekraczając we wtorek pół miliona (506 866). W tym okresie odnotowano 234 zgony na Covid-19, ich łączna liczba to 9 667. Tempo szczepień określono jako "niezadowalające".

- Zostawienie szczepionek przeciwko COVID-19 na recepcji można określić rażącym zaniedbaniem - powiedział we wtorek minister zdrowia Adam Niedzielski. - Wyjaśniamy sprawę, będziemy się chcieli jej przyjrzeć w trybie kontrolnym - dodał.

Epidemia Covid-19 wydatnie przyczyniła się w Wielkiej Brytanii do zaistnienia najwyższej od 1940 r. liczby dodatkowych zgonów w stosunku do spodziewanej - wynika z opublikowanych we wtorek danych urzędu statystycznego ONS.

Szpitale węzłowe w woj. śląskim zgodnie z planem realizują szczepienia personelu medycznego przeciw COVID-19 - wynika z informacji zebranych przez PAP. Mogą też szczepić rodziców wcześniaków, ale w 2 szpitalach nie było jeszcze takiego przypadku.

Ponad 17 mln zł otrzymały w ubiegłym roku placówki medyczne z Podkarpacia, w których leczeni byli pacjenci z COVID-19 - poinformowała we wtorek na konferencji prasowej w Rzeszowie wojewoda podkarpacki Ewa Leniart.

W 10 Opolskiej Brygadzie Logistycznej rozpoczęły się szczepienia żołnierzy tej jednostki przeciw COVID-19. Rzecznik prasowy brygady kpt. Piotr Płuciennik poinformował, że pierwsze dawki szczepionki przyjął personel medyczny.

W okresie pandemii Covid-19 z Portugalii wyjechało blisko 1,3 tys. pielęgniarek i pielęgniarzy. Większość z nich udała się do sąsiedniej Hiszpanii, wykorzystując zapotrzebowanie na personel medyczny w tym kraju.

Do magazynu Agencji Rezerw Materiałowych w Wąwale dotarła we wtorek pierwsza partia szczepionek firmy Moderna.

Aby otrzymać szczepionki przeciwko Covid-19 szybciej i w większej ilości, Izrael zapłacił za nie ponad jedną trzecią więcej niż Unia Europejska i Stany Zjednoczone - wynika z danych, które podał w poniedziałek wieczorem publiczny nadawca Kan.

Po blisko dwóch miesiącach Szpital Wojewódzki w Suwałkach (woj. podlaskie) wznowił przyjęcia pacjentów na planowe zabiegi medyczne. W placówce ustabilizowała się sytuacja związana z pandemią COVID-19.

Podawanie osocza ozdrowieńców nie daje efektu u osób ciężko chorych na COVID-19, leczonych na oddziale intensywnej terapii - wykazały międzynarodowe badania REMAP-CAP. Kolejne obserwacje mają wykazać zasadność takiego leczenia w mniej ciężkich przypadkach.

W szpitalu tymczasowym, który powstał w budynku sanatorium Ministerstwa Spraw Wewnętrznych i Administracji w Sopocie, rozpoczęto we wtorek szczepienia pracowników ochrony zdrowia przeciw COVID-19. W pierwszym dniu lek mają tam przyjąć 92 osoby.

W środę, czwartek i piątek CSK MSWiA przeprowadzi kolejną akcję szczepień medyków w szpitalu tymczasowym na Stadionie Narodowym - poinformowała we wtorek Iwona Sołtys, kierownik działu obsługi pacjenta z Centralnego Szpitala Klinicznego MSWiA.

Zaszczepienie przeciwko COVID-19 zadeklarowało prawie 80 proc. mieszkańców DPS oraz ok. 60 proc pracowników żłobków - powiedziała we wtorek rzeczniczka stołecznego ratusza Karolina Gałecka. - Widzimy, że zainteresowanie jest duże i to nas cieszy - podkreśliła.

Aż 18 pozytywnych wyników testu na Covid-19 odnotowano w kadrze USA, która przygotowuje się do mistrzostw świata piłkarzy ręcznych - poinformowały media, powołując się na członków sztabu szkoleniowego. Impreza, której gospodarzem jest Egipt, rozpocznie się w środę.

Likwidacja kolejnych łóżek covidowych w niektórych szpitalach regionu ma poprawić dostępność usług medycznych dla pacjentów, którzy nie są zakażeni koronawirusem, ale potrzebują hospitalizacji - tak decyzję wojewody łódzkiego uzasadniła jego rzeczniczka Dagmara Zalewska.

Senacka Komisja Budżetu i Finansów Publicznych rozpatrzyła we wtorek 113 poprawek do budżetu państwa na 2021 r., pozytywnie opiniując 110 z nich. Dotyczą one m.in. zwiększenia wydatków dla medyków walczących z COVID-19, podwyżek dla nauczycieli i inwestycji lokalnych.

W Unii Europejskiej powstanie unijny system gromadzenia danych o szczepieniach przeciw Covid-19, oparty na regularnych sprawozdaniach państw członkowskich. System "będzie działać od przyszłego tygodnia" - powiedział rzecznik Komisji Europejskiej.

Z powodu nieprawidłowości przy szczepieniach przeciwko COVID-19 grupy "zero" w Wielospecjalistycznym Szpitalu -Samodzielnym Publicznym Zespole Opieki Zdrowotnej w Zgorzelcu (Dolnośląskie) odwołana została we wtorek dyrektor tej placówki Zofia Barczyk.

Od 200 do 400 osób z grupy zero szczepią dziennie szczecińskie szpitale węzłowe. Ich rzecznicy poinformowali, że proces przebiega bez problemów.

W woj. śląskim rozpoczęły się szczepienia przeciw COVID-19 pracowników domów pomocy społecznej. Personel i pensjonariusze tych placówek zostali w ostatnich miesiącach szczególnie dotkliwie doświadczeni przez epidemię.

Właściciele kawiarni i siłowni w Korei Południowej składają pozwy sądowe przeciwko rządowi, domagając się miliardów wonów odszkodowań za straty poniesione w związku z restrykcjami wprowadzonymi w walce z pandemią Covid-19 -podała we wtorek agencja Yonhap.

Przedłużanie lockdownu przez PiS są działaniami bezprawnymi i bandyckimi, będziemy z nimi walczyć - mówili przedstawiciele Konfederacji we wtorek. Według nich, rząd PiS przestaje być partnerem, którego można traktować poważnie i obywatele będą wypowiadać mu posłuszeństwo.

Branża turystyki zimowej we Włoszech, ponosząca miliardowe straty z powodu zablokowania sezonu przez pandemię, może już się nie podnieść - ostrzegli we wtorek przedstawiciele władz górskich regionów kraju. Zaapelowali do rządu o natychmiastowe wsparcie dla tego sektora.

W szpitalach w Elblągu - miejskim i wojewódzkim - zaszczepiono ponad 1,2 tys. medyków - poinformowały władze miasta na konferencji prasowej.

W Hiszpanii do wtorku zanotowano ponad 70 przypadków infekcji szczepem koronawirusa, który został wykryty w grudniu w Wielkiej Brytanii i przyczynił się do nasilenia tam epidemii Covid-19 - poinformowało ministerstwo zdrowia w Madrycie.

Skoro rząd podjął decyzję, że wraca nauka stacjonarna w klasach I-III, to PSL żąda, aby w programie szczepień do grupy "0" natychmiast włączyć wszystkich nauczycieli - oświadczył we wtorek poseł Dariusz Klimczak. Zaproponował też trzy zmiany mające usprawnić proces szczepień w Polsce.

Rzecznik KE ds. zdrowia Stefan De Keersmaecker podał we wtorek, że Europejska Agencja Leków (EMA) prowadzi wstępne rozmowy z producentem rosyjskiej szczepionki na Covid-19. Firma nie złożyła jednak jeszcze wniosku o dopuszczenie preparatu na rynek unijny - zastrzegł.

Obowiązek przedstawienia negatywnego testu na obecność koronawirusa przy wjeździe do Anglii wejdzie w życie w najbliższy piątek o godz. 4 rano - poinformowało we wtorek brytyjskie ministerstwo transportu.

Będę przeciągał linę na siłowni, zapisałem się do Polskiego Związku Przeciągania Liny - powiedział we wtorek PAP przewodniczący łódzkiej rady miejskiej Marcin Gołaszewski (KO). "Opozycja rzuca rządowi kłody pod nogi, to żenujące" - skomentował radny PiS Sebastian Bulak.

Nauczycieli klas I-III trzeba niezwłocznie zacząć szczepić przeciw COVID-19 - apelowali we wtorek posłowie Lewicy Agnieszka Dziemianowicz-Bąk i Tomasz Trela.

Optymistyczny scenariusz zakłada, że szczepienie przeciw COVID-19 da odporność na dwa lata. Negatywny, gdy wirus będzie mutował, że trzeba będzie szczepić się co roku jak przeciw grypie - powiedział we wtorek minister zdrowia Adam Niedzielski.

Kanclerz Niemiec Angela Merkel ostrzegła na spotkaniu swojej partii CDU przed dramatycznym wzrostem liczby infekcji spowodowanych przez wykryty w Wielkiej Brytanii wariant koronawirusa i powiedziała, że potrzeba jeszcze 8-10 tygodni twardych ograniczeń - pisze we wtorek "Bild".

KE zakończyła rozmowy z firmą farmaceutyczną Valneva ws. zakupu jej szczepionki przeciw Covid-19; zakłada zakup 30 milionów dawek, a w późniejszym etapie kolejnych 30 milionów.

W związku z nowymi przypadkami Covid-19 władze chińskiego miasta Langfang ogłosiły we wtorek tygodniową kwarantannę domową i plan przebadania wszystkich 4,9 mln mieszkańców. To kolejne objęte lockdownem miasto w otaczającej Pekin prowincji Hebei.

fot. PAP/EPA/Costfoto

Po 600 osób dziennie szczepionych ma być od wtorku przeciw COVID-19 w punkcie w szpitalu tymczasowym na Międzynarodowych Targach Poznańskich. Szczepienia osób z grupy zero, w tym studentów Uniwersytetu Medycznego w Poznaniu, ruszyły w tym miejscu w poniedziałek.

1 mld zł będzie przeznaczone na wsparcie dla gmin górskich, które znalazły się w trudnej sytuacji na skutek obostrzeń wprowadzonych w związku z epidemią - wynika z projektu uchwały Rady Ministrów zamieszczonego w wykazie prac legislacyjnych.

Starosta szczycieński Jarosław Matłach (PSL) przyjął szczepionkę przeciw COVID-19. Powiedział PAP, że codziennie bywa w szpitalu, gdzie działa szpital tymczasowy. Dyrektor placówki przyznała, że nie miała kogo zaszczepić, bo personel nie pali się do szczepień. Sprawę bada NFZ.

Na obecność koronawirusa przebadano dotąd w Polsce ponad 7,7 mln osób. Ostatniej doby wykonano 50,1 tys. testów, w tym prawie 16 tys. testów antygenowych – podało we wtorek Ministerstwo Zdrowia. Resort poinformował, że łącznie przebadano dotąd 7 718 916 próbek pobranych od 7 444 872 osób.

Minister pracy Niemiec Hubertus Heil sprzeciwił się we wtorek ewentualnemu wprowadzeniu obowiązkowych szczepień przeciw koronawirusowi dla pracowników domów spokojnej starości i domów opieki. Jego zdaniem należy przekonywać te osoby o niezbędności zaszczepienia się.

Uruchomiono szczepienia kadry medycznej w 5 szpitalach tymczasowych w Gdańsku, Poznaniu, Warszawie, Wrocławiu i w Katowicach – poinformował we wtorek rano na Twitterze szef Kancelarii Prezesa Rady Ministrów i pełnomocnik rządu ds. programu szczepień Michał Dworczyk.

Ministerstwo Zdrowia: 5569 nowych zakażenia koronawirusem. Zmarło 326 osób. 

Z powodu koronawirusa w szpitalach przebywa 16 859 osób, u których potwierdzono zakażenie; 1637 jest pod respiratorami – podało we wtorek Ministerstwo Zdrowia. Resort poinformował, że dla pacjentów z COVID-19 przygotowanych jest 32 078 łóżek i 2948 respiratorów.

U 47-letniej pacjentki w Rosji wykryto 18 mutacji koronawirusa w ciągu czterech miesięcy - podał we wtorek dziennik "Izwiestija", powołując się na przypadek opisany w materiale naukowym. Zdaniem badaczy wirus mutował, znajdując się długo w osłabionym organizmie.

Międzynarodowy zespół ekspertów Światowej Organizacji Zdrowia (WHO), który ma zbadać genezę koronawirusa, poleci w czwartek do Wuhanu - ogłosiło we wtorek chińskie MSZ. WHO zapewnia, że celem śledztwa nie jest poszukiwanie winnych wybuchu pandemii. 

Badania potwierdziły niecałe 5,6 tys. nowych przypadków zakażenia koronawirusem – poinformował we wtorek minister zdrowia Adam Niedzielski. Mówił, że liczba potwierdzonych w poniedziałek zakażeń jest zaskakująco niska, zważywszy, że nie są to wyniki badań weekendowych.

"Odpowiedzialność leży po stronie Luxmedu. ARM zrealizował dostawę zgodnie z procedurami oraz zaleceniami producentów. Problem dotyczył transportu między dwoma placówkami Luxmedu. Agencja Rezerw Materiałowych dokłada wszelkich starań, żeby dokładnie wyjaśnić to zajście" – poinformowała ARM na Twitterze we wtorek w reakcji na publikację "GW", z której wynika, że Luxmed musi wyrzucić 90 dawek szczepionki przeciw COVID-19.

Stan wyjątkowy obowiązujący już w Tokio i okolicach ze względu na pandemię Covid-19 zostanie rozszerzony na prefektury Osaka, Kioto i Hyogo, gdzie również rosną liczby infekcji – powiedział we wtorek kolegom z partii premier Japonii Yoshihide Suga.

fot. PAP/EPA/FRANCK ROBICHON

Aż 76 proc. pacjentów hospitalizowanych z powodu COVID-19 uskarża się po pół roku na co najmniej jeden problem ze zdrowiem - wynika z badania pacjentów z Wuhan. Artykuł na ten temat zamieszcza czasopismo "Lancet". Najczęściej pacjenci odczuwają zmęczenie lub osłabienie mięśni, a także problemy ze snem, lęki i depresja.

Od piątku osoby podróżujące do Nowej Zelandii będą musiały okazać negatywny wynik testu na koronawirusa - poinformowały we wtorek nowozelandzkie władze. Test nie zwolni podróżnych z obowiązku odbycia 14-dniowej kwarantanny.

- Od 15 stycznia, czyli od piątku, będzie funkcjonował system e-rejestracja. Umożliwi on zapisywanie się na konkretne terminy szczepienia. Będzie to możliwe do zrealizowania trzema kanałami - powiedział w Radiowej Jedynce we wtorek sekretarz stanu w KPRM Marek Zagórski.

 

- Jesteśmy gotowi do szczepień przez 7 dni w tygodniu, w tym samym tempie, potrzebujemy tylko partnerów w szpitalach - mówił w "Graffiti" wicerzecznik PiS Radosław Fogiel pytany o niewielką liczbę szczepień wykonanych w weekend. Jak ocenił, wynika to z faktu, że nie wszystkie placówki chcą szczepić w soboty i niedziele.

Pojedyncza dawka wykorzystującej nanocząsteczki szczepionki przeciwko COVID-19 wystarcza do wytworzenia przeciwciał u zaszczepionych nią myszy – informuje pismo "ACS Central Science".

 

Luxmed musi wyrzucić 90 dawek szczepionki na COVID-19. Przesyłka, którą należało natychmiast umieścić w chłodni, leżała w recepcji kilka godzin. To pierwszy taki przypadek w Polsce - pisze "Gazeta Wyborcza" w swym stołecznym dodatku.

376 051 - tyle do poniedziałku wyniósł bilans ofiar śmiertelnych epidemii w USA według Uniwersytetu Johnsa Hopkinsa w Baltimore. W ciągu doby w Stanach Zjednoczonych na Covid-19 zmarły 2043 osoby.

Turecki aktor Can Yaman został ukarany w Rzymie grzywną w wysokości 400 euro za naruszenie przepisów o walce z pandemią poprzez wywołanie zgromadzenia swoich fanów. Oblegali oni hotel w centrum Wiecznego Miasta, w którym się zatrzymał.

W ciągu ubiegłej doby potwierdzono w Niemczech 12 802 zakażenia koronawirusem i 891 zgonów - poinformował we wtorek Instytut Chorób Zakaźnych im. Roberta Kocha (RKI). Łączna liczba zakażonych od początku pandemii zwiększyła się do 1 933 826, a zmarłych do 41 577.

Z informacji podawanych przez rząd wynika, że w poniedziałek Polsce wykonano ok. 45 tys. szczepień przeciw COVID-19. Szczepienia dla seniorów rozpoczną się 25 stycznia, w pierwszej kolejności mogą na nie liczyć osoby po 80. i 70. roku życia. Później szczepionka będzie udostępniana kolejnym grupom wiekowym i zawodowym.

Wtorek jest drugim dniem testowania nauczycieli klas I-III szkół podstawowych, nauczycieli szkół specjalnych i pracowników obsługi administracyjnej szkół na obecność SARS-CoV-2. Badania są dobrowolne i bezpłatne. Potrwają do 15 stycznia.

Wciąż dostajemy mniej szczepionek, niż moglibyśmy wykorzystać, ale nie ograniczamy zamówień, które składają szpitale. Wszystkie dostawy są realizowane, ponieważ zależy nam na jak najszybszym szczepieniu osób z grupy zero – powiedział PAP szef Agencji Rezerw Materiałowych Michał Kuczmierowski.

29 tys. szczepionek firmy Moderna, które we wtorek wieczorem trafią do Polski, prawdopodobnie w czwartek będą dystrybuowane do wybranych szpitali węzłowych - poinformował PAP prezes Agencji Rezerw Materiałowych Michał Kuczmierowski.

Co najmniej 100 tysięcy osób zaszczepiło się we Włoszech przeciwko koronawirusowi poza kolejką - podaje we wtorek dziennik "La Repubblica". Wyjaśnia, że są wśród nich krewni pracowników służby zdrowia, adwokat, księża, lokalni politycy.

W ciągu ubiegłej doby potwierdzono w Brazylii 25 822 nowe zakażenia koronawirusem i 480 kolejnych zgonów - poinformowało w poniedziałek ministerstwo zdrowia tego kraju. Łączna liczba zakażeń od początku pandemii sięgnęła 8 131 612, a oficjalny bilans ofiar śmiertelnych to 203 580.

Dwa goryle w ogrodzie zoologicznym w San Diego w USA uzyskały pozytywny wynik testu na obecność koronawirusa - poinformował w poniedziałek gubernator Kalifornii Gavin Newsom. To pierwszy znany przypadek przeniesienia SARS-CoV-2 na małpy człekokształtne.

fot. PAP/EPA/Ken Bohn / HANDOUT

Prezydent Portugalii Marcelo Rebelo de Sousa jest zainfekowany koronawirusem - podało w poniedziałek wieczorem biuro prasowe Pałacu Prezydenckiego w Lizbonie. W komunikacie przekazanym mediom Pałac Prezydencki poinformował, że drugi test na obecność Covid-19 w organizmie Rebelo de Sousy dał wynik pozytywny. Wskazano, że głowa państwa przechodzi jednak chorobę w sposób bezobjawowy.

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Komentarze

Przeczytaj koniecznie