Trump będzie usunięty z urzędu? Pelosi zapowiada głosowanie

Świat
Trump będzie usunięty z urzędu? Pelosi zapowiada głosowanie
PAP/EPA/ERIK S. LESSER
Prezydent USA Donald Trump

Demokratyczna przewodnicząca Izby Reprezentantów Nancy Pelosi poinformowała w niedzielę kongresmenów, że przed debatą o postawieniu prezydenta Donalda Trumpa w stan oskarżenia (impeachment) odbędzie się głosowanie o usunięciu go z urzędu.

W liście skierowanym do członków Izby Pelosi stwierdziła, że potrzebne są "pilne działania" bowiem prezydent "stwarza realne zagrożenie dla Konstytucji i Demokracji".

 

Pelosi poinformowała, że najpierw odbędzie się głosowanie wzywające wiceprezydenta Mike'a Pence i członków gabinetu do usunięcia Trumpa ze stanowiska prezydenta na mocy 25 Poprawki do Konstytucji. Przewiduje ona taką możliwość w przypadku niezdolności prezydenta do sprawowania urzędu. W takim przypadku funkcję głowy państwa obejmuje wiceprezydent.

 

Pilne konsultacje

 

W poniedziałek przywódcy obu partii w Izbie Reprezentantów mają przeprowadzić w trybie pilnym konsultacje w tej sprawie. Jeśli Republikanie je zablokują, co - jak zauważa Associated Press - jest prawie pewne, we wtorek odbędzie się plenarne posiedzenie Izby.

 

Dopiero w drugiej kolejności - jak napisała Pelosi - odbędzie się debata nad artykułami impeachmentu. Daty głosowania w tej sprawie nie określiła. W poniedziałek demokratyczni deputowani do Izby mają przedstawić te artykuły.

 

ZOBACZ: Donald Trump oskarżony o "podżeganie do powstania". Demokraci chcą impeachmentu

 

Według AP, Demokraci zamierzają potępić działania prezydenta w związku z atakiem jego zwolenników na Kapitol w ub. środę, ale odroczyć dalsze etapy postępowania o 100 dni. Ma to na celu umożliwienie prezydentowi elektowi Joe Bidenowi skupienie się, zaraz po jego inauguracji, na innych priorytetach. Do niedzielnego popołudnia 210 członków Izby poparło wniosek o impeachment.

 

Ustąpienia chcą także Republikanie

 

Do ustąpienia wzywają obecnego prezydenta nawet niektórzy Republikanie, w tym dwoje senatorów - Patrick Toomey z Pensylwanii i Lisa Murkowski z Alaski. - Sądzę, że prezydent zdyskwalifikował się na zawsze, a zwłaszcza do pełnienia wybieralnego urzędu - powiedział Toomey.

 

ZOBACZ: "Trump powinien być na zaprzysiężeniu Bidena". Republikański kongresmen dla Polsat News

 

Według Murkowski prezydent "powinien zrezygnować i odejść jak najszybciej". Inny republikański senator Roy Blunt nie posunął się tak daleko, ale ostrzegł Trumpa, aby "był bardzo ostrożny" w ostatnich dniach sprawowania urzędu.

 

AP zaznacza, że chociaż do końca kadencji Trumpa pozostało zaledwie parę dni, to nasilają się naciski aby ustąpił z obawy przed dalszymi zamieszkami przed inauguracją Bidena.

ac/ PAP
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Komentarze

Przeczytaj koniecznie