Lech Wałęsa napisał list w obronie Zbigniewa Stonogi. "Jest prześladowany"

Polska
Lech Wałęsa napisał list w obronie Zbigniewa Stonogi. "Jest prześladowany"
Polsat News
Lech Wałęsa napisał list w obronie Zbigniewa Stonogi

Były prezydent Lech Wałęsa napisał list do norweskich władz, w którym zaapelował o przyznanie Zbigniewowi Stonodze azylu politycznego. Jak stwierdził, poszukiwany listem gończym jest prześladowany w Polsce. List datowany jest na 24 listopada ubiegłego roku. Do jego treści dotarli dziennikarze "Wprost". Biznesmen jest oskarżony o oszustwa i pranie pieniędzy.

Zbigniew Stonoga jest podejrzany o oszustwa na kwotę ponad 900 tys. zł podczas prowadzonej przez niego działalności charytatywnej. Zarzuca mu się także pranie pieniędzy w latach 2015-2017.

 

Biznesmen został zatrzymany w październiku ubiegłego roku. Nie trafił jednak do aresztu ze względu na kiepski stan zdrowia. Zastosowano wobec niego wolnościowe środki zapobiegawcze. Kilka dni później Stonoga wyjechał do Norwegii, gdzie poprosił o azyl polityczny. Twierdził, że jest w Polsce prześladowany, a jego rodzina kryminalizowana.

 

Europejski Nakaz Aresztowania

 

Za Stonogą wydano wtedy Europejski Nakaz Aresztowania. W związku z ucieczką mężczyzna stracił 400 tys. zł poręczeń majątkowych.

 

W grudniu ub. roku biznesmen informował w swoich mediach społecznościowych, że Lech Wałęsa pomógł mu w jego sytuacji. Nie było jednak wiadomo na czym ta pomoc polegała, bowiem jej ujawnienia nie chciał sam Wałęsa. Sprawę opisał teraz tygodnik "Wprost".

 

Lech Wałęsa kim dla mnie jest ten Człowiek? Jest nade wszystko symbolem Wolności i Demokracji, Człowiekiem, który z...

Opublikowany przez Zbigniewa Stonogę Wtorek, 8 grudnia 2020

 

W poniedziałek opublikowano treść datowanego na 24 listopada listu Lecha Wałęsy do Norweskiego Urzędu Emigracyjnego. Były prezydent zwrócił się w nim o przyznanie Stonodze azylu politycznego.

 

ZOBACZ: Wałęsa: w tym roku nikt nie dostanie ode mnie prezentu, bo jestem bankrutem

 

"Stosowane przez niego (Stonogę - red.) metody oraz retoryka lokują go poza głównym nurtem mediów i sprawiają, że krytykowane przez niego osoby z kręgu obecnej władzy, wypowiedziały Zbigniewowi Stonodze bezwzględną wojnę" - brzmi pismo.

 

"W Polsce grozi mu eskalacja prawnej przemocy"

 

"Uważam, że wniosek ten (o azyl polityczny w Norwegii - red.) zasługuje na przyjęcie, a Zbigniew Stonoga jest osobą szykanowaną przez obecne władze Rzeczpospolitej Polskiej gdzie ostentacyjnie łamie się trójpodział władzy, a praworządność jest tylko mglistym marzeniem" - napisał Wałęsa

 

"Uważam, że Zbigniew Stonoga jest osobą prześladowaną z powodów politycznych, zaś w Polsce grozi mu eskalacja prawnej przemocy ze strony władzy. Stanowi to zagrożenie dla jego wolności" - dodał były prezydent.

 

ZOBACZ: Europejski Nakaz Aresztowania wobec Zbigniewa Stonogi. "Z akt wynika, że jest w Norwegii"

 

Wałęsa stwierdził także, że wniosek S. o azyl w Królestwie Norwegii jest dramatycznym posunięciem, ale z drugiej strony uzasadnionym w przypadku człowieka walczącego o swój elementarny byt.

 

Wstawiennictwo byłego prezydenta nie pomogło. 13 grudnia ub. roku Norwegia odmówiła Stonodze azylu. W uzasadnieniu urząd emigracyjny podkreślił, że wniosek Stonogi nie spełniał wymogów konwencji dotyczącej statusu uchodźców, a on sam może szukać pomocy w instytucjach istniejących w Polsce.

 

Zatrzymany w Holandii

 

W piątek Prokuratura Regionalna w Lublinie informowała, że Stonoga został zatrzymany w Holandii. Biznesmen poszukiwany Europejskim Nakazem Aresztowania ukrywał się przed wymiarem sprawiedliwości w miejscowości Dordrecht. Teraz polskie służby czekają na jego przekazanie przez stronę holenderską. Mężczyźnie grozi do 15 lat pozbawienia wolności. 

 

Zbigniew Stonoga ma bogatą historię konfliktów z prawem. Prokuratura poinformowała, że "był skazany m.in. o oszustwa, znieważenia - w tym Prezydenta RP - i zniesławienia, znieważenie osób publicznych, kierowanie gróźb karalnych, składanie fałszywych zeznań, fałszywe oskarżenie, fałszowanie dokumentów, przywłaszczenia, wymuszania zaniechania prawnej czynności służbowej groźbą lub przemocą, naruszenie miru domowego, publiczne nawoływanie do występku lub przestępstwa skarbowego oraz sprowadzenie niebezpieczeństwa katastrofy".

 

28 wyroków skazujących

 

Z danych śledczych wynika, że w latach 2000 - 2020 zapadło 28 wyroków skazujących Zbigniewa Stonogę. 

 

"Ostatnio w sierpniu i we wrześniu 2020 r. w sądach w Ostrowi Mazowieckiej, Warszawie i w Zawierciu zapadły trzy nieprawomocne wyroki skazujące Zbigniewa S. na – odpowiednio – 2 lata 6 miesięcy, 1 rok 8 miesięcy i 8 miesięcy pozbawienia wolności" – podała prokuratura.

 

Jak podała prokuratura, przeciwko Stonodze toczy się obecnie kilkanaście postępowań sądowych i – jak podała PK – w przeszłości był poszukiwany listem gończym w związku z uchylaniem się od odbycia kary pozbawienia wolności.

zdr/ml/dk/ Wprost, polsatnews.pl
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Przeczytaj koniecznie