Kamil Stoch triumfuje w Niemczech. Rewelacyjne skoki Polaków

PAP/EPA/RONALD WITTEK
Kamil Stoch

Kamil Stoch wygrał konkurs Pucharu Świata w skokach narciarskich w Titisee-Neustadt. Trzecie miejsce zajął Piotr Żyła. Stoch odniósł trzecie z rzędu zwycięstwo w konkursie PŚ w sezonie. Triumfator Turnieju Czterech Skoczni zwyciężył w konkursie po raz 39 i wyrównał rekord należący dotychczas do Adama Małysza.

Pecha miał lider po 1. serii Dawid Kubacki, który w drugim skoku trafił na trudne warunki atmosferyczne i ostatecznie uplasował się na siódmej pozycji. Piąty był Andrzej Stękała.

Polacy zdominowali pierwszą serię

Dawid Kubacki skoczył 143 m i był liderem po 1. serii konkursu Pucharu Świata w skokach narciarskich w Titisee-Neustadt. Na drugiej pozycji plasuje się Kamil Stoch - 139 m, a na trzeciej lider PŚ Norweg Halvor Egner Granerud - 137,5 m.

Na czwartym miejscu jest Piotr Żyła - 143 , a na piątym Andrzej Stękała - 143,5 m.

Do drugiej serii awansowali także Jakub Wolny, który jest 10. po skoku na odległość 135 m i Paweł Wąsek - 26. - 131 m.

Konkurs jest rozgrywany w dość trudnych warunkach, przy zmiennym wietrze, który powodował, że rywalizację trzeba było kilka razy przerywać.

Relacja i wyniki na żywo

Doskonała forma

Stoch znów jest na ustach ekspertów, komentatorów i kibiców skoków narciarskich. Miniony rok zakończył drugim miejscem w Obersdorfie i czwartym w Garmisch-Partenkirchen. W 2021 nie było już na niego mocnych. Zwycięstwami w Innsbrucku i w Bischofshofen nie tylko przypieczętował trzeci w karierze sukces w Turnieju Czterech Skoczni. Dał rywalom bardzo mocny sygnał, że interesują go tytuły mistrza świata (Obersdorf 25.02 - 6.03) i zdobycie trzeciej Kryształowej Kuli za triumf w Pucharze Świata. Kolejne kroki w stronę tego drugiego celu trzykrotny mistrz olimpijski może zrobić już w sobotę i niedzielę. Przed rokiem w Titisee-Neustadt wygrał oba pucharowe konkursy.

W doskonałej dyspozycji są też Piotr Żyła i Dawid Kubacki, którzy w klasyfikacji łącznej PŚ są tuż zajmującym w niej trzecie miejsce Stochem. Kubacki potwierdził to piątkowym prologu, w którym był drugi. Z punktu widzenia polskich kibiców rewelacją sezonu jest Andrzej Stękała, który przebojem wdarł się do światowej czołówki i ma apetyt na jeszcze większe sukcesu. Czekamy na jego pierwsze w karierze podium.

Do zawodów w Titisee‑Neustadt zgłosiło się 50 skoczków i z tego powodu nie rozegrano kwalifikacji., zastępując je prologiem. Było o co walczyć, bo stawką były nagrody finansowe. Najlepszy był lider klasyfikacji generalnej PŚ Norweg Halvor Egner Granerud przed Kubackim i swoim rodakiem Mariusem Lindvikiem.

Stoch zajął siódme miejsce, tuż przed nim uplasował się Stękała. Dziewiąty był Jakub Wolny, jeden z dwóch skoczków, którzy rdo reprezentacji Polski dołączyli po Turnieju Czterech Skoczni. Drugim jest Paweł Wąsek, w piątek 28. Piotr Żyła zajął 19. miejsce, Aleksander Zniszczoł 26.

W klasyfikacji generalnej PŚ prowadzi Granerud. Do tej pory zgromadził 768 punktów. Drugi jest Niemiec Markus Eisenbichler (584), kolejne lokaty zajmują Stoch (508), Kubacki (397) i Żyła (394).