Wyższa emerytura dla niektórych seniorów. ZUS wyjaśnia

Biznes
Wyższa emerytura dla niektórych seniorów. ZUS wyjaśnia
Pixabay/lukasz_gl
ZUS wyjaśnił, komu przysługują wyższe emerytury

Do poniedziałku osoby urodzone w 1953 r. i pobierające wcześniejszą emeryturę, mają czas na złożenie wniosku o emeryturę powszechną na korzystnych zasadach – przypomina Zakład Ubezpieczeń Społecznych. Zmiany wynikają ze zmiany sposobu obliczania nowej emerytury po ukończeniu powszechnego wieku uprawniającego do jej pobierania.

ZUS poinformował, że możliwość uzyskania wyższej emerytury dotyczy osób urodzonych w 1953 r., które wcześniej zakończyły pracę na podstawie wniosku złożonego przed 2013 r. 

 

ZUS o "otwartej furtce" do wyższej emerytury

 

Czas na złożenie wniosku mija w poniedziałek 11 stycznia. - Dotychczas podstawa obliczenia emerytury powszechnej była pomniejszana o już pobrane emerytury wcześniejsze. Dla tych, których objęła zmiana przepisów, takiego pomniejszania teraz nie ma. To otwiera furtkę do wyższego świadczenia – powiedział rzecznik ZUS Paweł Żebrowski.

 

ZOBACZ: Od stycznia trzeba rejestrować w ZUS umowy o dzieło

 

Jak dodał, osoba nadal pobierająca wcześniejszą emeryturę i niemająca jeszcze przyznanej emerytury powszechnej może złożyć o nią wniosek do ZUS-u.

 

- Jeśli zrobi to najpóźniej do 11 stycznia 2021 r., to Zakład wyliczy świadczenie na korzystniejszych zasadach – poinformował rzecznik.

 

Niektórzy otrzymają wyrównanie od ZUS-u

 

Z informacji ZUS wynika, że do złożenia wniosku służy standardowy formularz o symbolu EMP. Emerytura w nowej wysokości będzie przysługiwać od miesiąca złożenia wniosku.

 

Natomiast osoba mająca już przyznaną emeryturę powszechną w wysokości pomniejszonej o pobrane emerytury wcześniejsze, nie musi nic robić. ZUS przeliczy jej świadczenie z urzędu po 11 stycznia 2021 r. i poinformuje o nowej wysokości emerytury. Emerytura w nowej wysokości będzie przysługiwać od dnia, od którego ZUS podjął wypłatę emerytury powszechnej.

 

ZOBACZ: Długi emerytów. Rekordzista ma do oddania ponad 8 milionów złotych

 

Jeśli wypłata tej emerytury była zawieszona, to świadczenie w nowej wysokości będzie przysługiwać od dnia, od którego mogłaby być podjęta jego wypłata. Jeśli przeliczone świadczenie okaże się wyższe od dotychczasowego, to ZUS wypłaci też wyrównanie.

wka/ PAP, polsatnews.pl
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Komentarze

Przeczytaj koniecznie