Prezydent powoła nowe rady. Jedna z nich zajmie się zdrowiem

Polska
Prezydent powoła nowe rady. Jedna z nich zajmie się zdrowiem
Zdj. ilustracyjne, fot. Polsat News
Administracja Andrzeja Dudy zapowiada ciąg dalszy zmian w Pałacu Prezydenckim

Prezydent Andrzej Duda powoła w najbliższych tygodniach złożoną z ekspertów radę poświęconą tematyce ochrony zdrowia - powiedział wiceszef Kancelarii Prezydenta Piotr Ćwik. Jak dodał, planowane jest również powołanie gremiów zajmujących się m.in. ochroną środowiska czy sprawami młodzieży.

Kilka dni temu prezydent Duda dokonał zmian w kierownictwie swej kancelarii, na stanowisko zastępcy szefa KPRP powołał sekretarza stanu w KPRP Piotra Ćwika.

 

Ćwik pytany, jakie cele stawia przed sobą jako wiceszef KPRP, odpowiedział: - Realizację tych zadań, jakie pan prezydent przede mną postawił. Po pierwsze, jako sekretarz stanu, dalsze nadzorowanie Narodowej Rady Rozwoju i to jest proces, który będzie trwał, z uwagi na powoływanie kolejnych rad, które będą funkcjonowały w nowej formule.

 

Powstała już rada zajmująca się rolnictwem

 

Prezydencki minister przypomniał, że poprzednia Narodowa Rada Rozwoju zakończyła swe funkcjonowanie wraz z końcem pierwszej kadencji prezydenta.

 

- Poprzednia Narodowa Rada Rozwoju funkcjonowała w formule poszczególnych sekcji i na czele tej Narodowej Rady stał sekretarz, który kierował pracami całości - tłumaczył Ćwik.

 

ZOBACZ: Prezydent powołał Radę ds. Rolnictwa. Przewodniczącym Ardanowski

 

Jak wyjaśnił, obecnie kształt Rady zostanie "trochę przeformułowany", powstanie kilka "mniejszych, bardziej mobilnych ciał", które będą w sposób ekspercki doradzały prezydentowi oraz przygotowywały propozycje zmian legislacyjnych w poszczególnych obszarach.

 

Wiceszef Kancelarii Prezydenta przypomniał, że kilka tygodni temu Andrzej Duda powołał już Radę ds. Rolnictwa i Obszarów Wiejskich przy Prezydencie RP. Jej szefem został były minister rolnictwa Jan Krzysztof Ardanowski.

 

"Kwestia najbliższych tygodni"

 

Ćwik zapowiedział, że w ramach NRR zostaną również powołane kolejne ciała poświęcone innym zagadnieniom.

 

- Na pewno jedną z wiodących będzie w ramach Narodowej Rady Rozwoju rada, która będzie się zajmowała sprawami ochrony zdrowia. W naturalny sposób to jest bardzo istotne, patrząc na to, z czym się mierzymy od prawie roku, jeśli chodzi o pandemię i o wszystkie te ważne dla Polaków kwestie związane z ochroną zdrowia - podkreślił Ćwik.

 

Pytany, kiedy zostanie powołana rada zajmująca się tematyką ochrony zdrowia odparł, że to "kwestia najbliższych pewnie tygodni".

 

- Trwają teraz prace, chcemy cały pakiet przygotować i kolejne rady sukcesywnie będą przez pana prezydenta powoływane - podkreślił. Zaznaczył, że obecnie trwają szerokie konsultacje dotyczące tworzenia zaplecza eksperckiego w poszczególnych radach.

 

ZOBACZ: Zmiany w Pałacu Prezydenckim. Wiadomo, gdzie trafi Paweł Mucha

 

Pytany, jakimi tematami będą zajmowały się kolejne, odparł: - Niewątpliwie ważnym obszarem jest kwestia dotycząca ochrony środowiska, energii i zasobów naturalnych. (...) Oprócz tego na pewno rada do spraw młodzieży - dodał.

 

Podkreślił, że trwają już konsultacje z tym związane z udziałem prezydenckich doradców - Kingi Dudy oraz Łukasza Rzepeckiego.

 

Czym zajmuje się Narodowa Rada Rozwoju?

 

W ramach cyklu "Młodzi w Pałacu" odbywają się spotkania organizowane przez KPRP poświęcone tematyce młodych ludzi. Jak informuje prezydencka kancelaria, "Młodzi w Pałacu" to platforma dialogu o sprawach i przyszłości młodych ludzi; obejmuje cykl spotkań i konsultacji z przedstawicielami młodego pokolenia, poznanie ich problemów oraz wspólne znalezienie pomysłów na ich rozwiązanie.

 

Jak informuje Kancelaria Prezydenta, Narodowa Rada Rozwoju to gremium konsultacyjno-doradczym przy Prezydencie Rzeczypospolitej Polskiej. Założeniem NRR jest stworzenie płaszczyzny dla debaty programowej nt. rozwoju Polski i wypracowanie stanowisk wykraczających poza horyzont bieżącej polityki.

 

Zadaniem Rady jest formułowanie celów strategicznych oraz metod ich osiągnięcia poprzez analizowanie sytuacji w kluczowych dziedzinach funkcjonowania państwa, definiowanie wyzwań i wskazywanie zagrożeń w perspektywie przyszłości Polski.

 

NRR składała się dotychczas z sekcji poświęconych m.in. kwestiom bezpieczeństwa, obronności i polityki zagranicznej czy kultury, tożsamości narodowej, polityki historycznej.

wka/ PAP, polsatnews.pl
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Komentarze

Przeczytaj koniecznie