Belgia: 70 tys. dawek więcej. "Superstrzykawki" pomagają w szczepieniach

Świat
Belgia: 70 tys. dawek więcej. "Superstrzykawki" pomagają w szczepieniach
PAP/EPA/STEPHANIE LECOCQ/zdj.ilustracyjne
Belgowie zdobyli 70000 dawek więcej dzięki zastosowaniu "superstrzykawki"

Oficjalne instrukcje firmy farmaceutycznej Pfizer mówią o 5 dawkach szczepionki, jakie da pozyskać się z jednej dostarczonej przez nich ampułki. Pracownikom belgijskiej służby zdrowia przy użyciu wysoce wydajnych strzykawek udaje się z fiolek pozyskać jeszcze jedną.

- Nasze władze kupiły bardzo dobre strzykawki. Dzięki swojemu kształtowi prawie nic nie zostawiają w butelce - stwierdził naczelnik działu aptecznego z akademickiego szptala UZ Leuven,  Thomas De Rijdt.

 

ZOBACZ: Belgia: właściciel baru usłyszał wyrok za nalanie piwa

 

Belgowie przy użyciu "superstrzykawek" zwiększyli liczbę posiadanych przez siebie dawek szczepionki o 20 procent. - "Z 350 000 dawek dostarczonych w tym miesiącu do Belgii, oznacza to około 70 000 dawek więcej" - poinformowały w piątek "Het Nieuwsblad" i "Gazet van Antwerpen". Ruch został oficjalnie zatwierdzony przez Federalną Agencję Leków (FAMHP). 

 

- Oznacza to, że obecnie w niektórych ośrodkach opieki stacjonarnej będą mieli więcej szczepionek, niż przewidywano, więc część personelu może być już zaszczepiona. Nie chcemy marnować szczepionek - powiedział przedstawiciel organizacji ochrony socjalnej Iriscare dla "Bruzz".

 

 

Chce ich cały świat

 

Pierre'a Van Damme, członek grupy zadaniowej ds. szczepień twierdzi, że przy użyciu narzędzia i za pomocą uzyskanych dodatkowych dawek tempo szczepień całego społeczeństwa może być szybsze.

 

ZOBACZ: Trzylatka najmłodszą ofiarą koronawirusa w Belgii

 

- Używamy ich na razie, ale co się stanie, jeśli nie będziemy mieli więcej? Nie sądzę, aby cała kampania szczepień mogła skorzystać na tym materiale. Cały świat ich chce - mówił De Rijdt.

 

W piątek po południu Europejska Agencja Leków (EMA) zatwierdziła pobieranie sześciu dawek z każdej fiolki szczepionki przeciw Covid-19 Pfizer/BioNTech. Do tej pory obowiązywała rekomendacja, by z jednej buteleczki formować pięć dawek specyfiku.

 

ZOBACZ: Więcej dawek szczepionki z jednej fiolki. Jest decyzja Europejskiej Agencji Leków

 

Jak uściśliła EMA, "jeżeli ilość szczepionki pozostająca w fiolce po piątej dawce nie zapewnia pełnej dawki (0,3 ml), pracownik służby zdrowia musi wyrzucić fiolkę i jej zawartość. Nie powinno się zbierać substancji z wielu fiolek w celu uzyskania pełnej dawki" - podała EMA.

rsr/ Brussels Time
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Przeczytaj koniecznie