Rewolucja w służbie zdrowia. Od dziś znikają papierowe skierowania

Polska
Rewolucja w służbie zdrowia. Od dziś znikają papierowe skierowania
Pixaby/DarkoStojanovic

Pacjenci od 8 stycznia otrzymają skierowanie na leczenie tylko w formie elektronicznej. To kolejny krok zmierzający do cyfryzacji i usprawnienia procesu leczenia. Wcześniej wprowadzono już e-recepty.

Pacjenci od 8 stycznia 2021 roku będą otrzymywać skierowania na leczenie w formie elektronicznej. Wystawia się je podobnie jak e-receptę. Lekarz wprowadza wymagane dane pacjenta do systemu gabinetowego podłączonego do platformy e-zdrowie lub za pomocą aplikacji gabinet.gov.pl i podpisuje cyfrowo.

 

Jeśli pacjent posiada Internetowe Konto Pacjenta (IKP), dostępne pod adresem pacjent.gov.pl (logowanie po uprzednim założeniu profilu zaufanego), otrzyma 4-cyfrowy kod, który wysyłany jest do niego SMS-em lub mailem jako załącznik w formacie pdf. W przeciwnym wypadku otrzyma wydruk informacyjny.

 

ZOBACZ: Koronawirus. Najnowsze informacje z Polski i świata [RELACJA]

 

Do specjalisty umówić może się telefonicznie lub w rejestracji podając kod i numer PESEL lub pokazując wydruk informacyjny, z którego placówki posiadające czytniki mogą zeskanować kod kreskowy. E-skierowanie jest automatycznie przypisywanie do wybranej placówki. Nie można go zrealizować w innej.

 

 

Świadczeniodawca zawsze może odtworzyć kod e-skierowania, które wystawił, a pacjent ma do niego dostęp za pośrednictwem swojego Internetowego Konta Pacjenta. Może tam śledzić historię swojego leczenia.

 

Lekarz będzie mógł wystawić papierowe skierowanie od 8 stycznia tylko w przypadku awarii i braku dostępu do internetu, systemu gabinetowego lub systemu e-zdrowie.

 

ZOBACZ: Powstał test, który wykrywa SARS-CoV-2 w 10 sekund z 99-procentową skutecznością

 

Według danych Centrum e-Zdrowia do 13 listopada 2020 roku lekarze wystawili 3,3 mln e-skierowań, a między 1 a 13 listopada 2020 roku w dzień roboczy średnio 32 tys. Na stronach cez.gov.pl i NFZ działa specjalny licznik, który odmierza czas do wejścia w życie nowej usługi dla pacjentów.

dsk/PAP
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Przeczytaj koniecznie