Koronawirus. Najnowsze informacje z Polski i świata [ZAPIS RELACJI]

Świat
Koronawirus. Najnowsze informacje z Polski i świata [ZAPIS RELACJI]
PAP/EPA/RUNGROJ YONGRIT
Na zdjęciu: zabezpieczanie próbki w Tajlandii

W jednej fiolce szczepionki Moderny, dopuszczonej w środę na rynek UE, jest dwa razy więcej dawek niż w szczepionce Comirnaty. Warunki przechowywania mniej wymagające, choć mechanizm działania taki sam - poinformował prezes Urzędu Rejestracji Produktów Leczniczych Grzegorz Cessak. Najnowsze informacje dotyczące pandemii koronawirusa "minuta po minucie". Zobacz zapis naszej relacji "na żywo".

wka/ PAP, polsatnews.pl
Czytaj więcej
Zapis relacji
Relacja zakończona

W ciągu ostatniej doby zakażenie koronawirusem potwierdzono u 21 703 osób. Łączna liczba wykrytych infekcji wzrosła do 2 727 321. W szpitalach zmarło 276 kolejnych chorych z Covid-19 – poinformowała w czwartek Agencja Zdrowia Publicznego (SPF).

Izraelskie służby ratownicze zakończyły w czwartek pierwszą część kampanii szczepienia przeciw Covid-19, obejmującą wszystkie osoby starsze w domach opieki oraz pracowników tych placówek. W ciągu 10 dni podano pierwsze dawki szczepionki około 150 tys. osób w całym kraju.

Liczba zakażeń koronawirusem w Hiszpanii przekroczyła w czwartek poziom 2 mln - poinformowało w wieczornym komunikacie ministerstwo zdrowia tego kraju.

Brytyjski premier Boris Johnson poinformował w czwartek, że prawie 1,5 mln osób w całym kraju otrzymało już pierwszą dawkę szczepionki przeciw koronawirusowi. Podtrzymał cel, jakim jest zaszczepienie do 15 lutego prawie 14 mln osób.

Właściciel baru na obrzeżach miasta Leuven na północy Belgii został skazany na trzy miesiące więzienia i grzywnę w wysokości 1000 euro za nalanie klientowi piwa. Było to naruszenie belgijskich przepisów antyepidemicznych.

Granica Francji z Wielką Brytanią pozostanie zamknięta do odwołania – poinformował w czwartek francuski premier Jean Castex. Zapowiedział, że obowiązujące w związku z pandemią koronawirusa obostrzenia sanitarne w kraju nie zostaną zniesione w styczniu.

414 osób zmarło minionej doby we Włoszech na Covid-19, a liczba kolejnych wykrytych przypadków zakażenia koronawirusem wyniosła 18 020 - podało w czwartek ministerstwo zdrowia. Bilans zgonów od początku pandemii wynosi 77 291.

1162 zgony z powodu Covid-19 zarejestrowano w ciągu ostatniej doby w Wielkiej Brytanii, co jest drugim najwyższym bilansem od początku epidemii w tym kraju - poinformował w czwartek brytyjski rząd. Wykryto też 52 618 nowych zakażeń koronawirusem.

4463 osób z tzw. "grupy zero", czyli pracowników służby zdrowia, zostało od 27 grudnia zaszczepionych w szpitalu CSK MSWiA oraz filii tego szpitala na PGE Narodowym - poinformowała w czwartek Iwona Sołtys, rzecznik Centralnego Szpitala Klinicznego MSWiA.

Liczba przypadków zakażeń koronawirusem przekroczyła w Europie w czwartek 25 mln - podała agencja Reutera, powołując się na własne obliczenia. W kilku krajach przywrócono lub przedłużono lockdown z uwagi na trudności miejscowej służby zdrowia. Europa, na terenie której mieszka zaledwie jedna dziesiąta światowej populacji, pozostaje regionem świata najbardziej dotkniętym pandemią; zanotowano tu prawie 30 procent infekcji i zgonów na świecie.

W związku z nasileniem się epidemii koronawirusa rząd Portugalii uchwalił w czwartek nowe restrykcje sanitarne w kraju. Poinformował, że podczas ostatniej doby liczba zakażeń wyniosła prawie 10 tys., czyli była bliska dotychczasowego rekordu ze środy. Od soboty do poniedziałku na niemal całym terytorium Portugalii wprowadzony zostanie zakaz opuszczania domów bez uzasadnionego powodu między godz. 13-5. 

Przedstawiciele środowiska medycznego z Hiszpanii twierdzą, że wraz z okresem bożonarodzeniowo-noworocznym rozpoczęła się trzecia fala koronawirusa. Tymczasem rząd Pedra Sancheza ogłosił w czwartek, że pomimo nasilającej się epidemii nie planuje ogłoszenia kolejnego lockdownu.

Aż 86 proc. pacjentów z łagodnym COVID-19 ma zaburzenia węchu; w umiarkowanie ciężkich i ciężkich przypadkach jest to mniej niż 10 proc. - informuje pismo "Journal of Internal Medicine”.Jedynie u 5 proc. pacjentów węch nie wraca do normy po pół roku.

Dzięki zastrzykowi uzyskanych z pępowiny mezenchymalnych komórek macierzystych (UCMSC) regeneracja płuc poważnie uszkodzonych w przebiegu COVID-19 przebiega sprawniej – informuje pismo “STEM CELLS Translational Medicine”.

Na ten moment mamy zaszczepione 177 863 osoby w Polsce - powiedział minister Michał Dworczyk. Jak dodał, na ponad 177 tys. osób zaszczepionych, było 8 lekkich niepożądanych odczynów. Zaznaczył, że w sposób wyraźny proces szczepień przeciw COVID-19 przyspieszy w II kwartale, kiedy zwiększone zostaną dostawy szczepionki przez producentów. Polska pod względem szczepień jest na trzecim miejscu w Europie.

W czwartek rano rozpoczęły się szczepienia medyków w szpitalu tymczasowym na Stadionie Narodowym - poinformował PAP ordynator oddziału zachowawczego tego szpitala dr Jacek Nasiłowski. Dodał, że władze placówki zamierzają szczepić ok. 300 osób dziennie.

Jak wyjaśnił, limit ten wynika z ograniczonej liczby personelu. Zaznaczył przy tym, że w kolejnych tygodniach liczba szczepionych zostanie zwiększona.

Nasiłowski przekazał, że w kolejce do szczepień w szpitalu na Stadionie Narodowym ustawiają się "lekarze, pielęgniarki, medycy z warszawskich placówek". Szczepienia w tym szpitalu przeprowadzane są od godz. 8. do godz. 15.

Za listopad 2020 r., czyli na mocy polecenia z 1 listopada ub.r., NFZ wypłacił ponad 603,5 mln zł przeznaczone na dodatkowe wynagrodzenie. Otrzymało je 85 420 pracowników medycznych z 490 placówek medycznych w całej Polsce – przekazał w czwartek rzecznik Ministerstwa Zdrowia.

Dla porównania od 29 kwietnia do końca października 2020 r. (czyli na mocy poleceń Ministra Zdrowia z 29 kwietnia oraz z 4 września ub.r.), NFZ wypłacił w ramach dodatkowego wynagrodzenia łącznie 166,6 mln zł. Środki te trafiły do 124 placówek medycznych. Dodatkowe wynagrodzenie otrzymało 24 298 pracowników medycznych.

Agencja Rezerw Materiałowych dystrybuuje dawki szczepionek dokładnie w takiej liczbie, w jakiej zapotrzebowanie zgłaszają szpitale; wszystkie dane znajdują potwierdzenie w naszym systemie – oświadczył prezes ARM Michał Kuczmierowski w odpowiedzi na czwartkowe doniesienia "Rzeczpospolitej".

W szczecińskim szpitalu tymczasowym wciąż potrzebne są osoby do pracy, głównie personel medyczny - poinformowała w czwartek rzeczniczka szpitala klinicznego nr 2, na którego terenie znajduje się szpital tymczasowy. Przebywa w nim obecnie blisko 50 pacjentów.

W dwóch świętokrzyskich szpitalach - w Opatowie i Sandomierzu - trwają kontrole Narodowego Funduszu Zdrowia. Przedmiotem postępowania jest sprawdzenie, czy podczas realizacji szczepień w grupie "0" nie doszło do nieprawidłowości.

Narodowy Fundusz Zdrowia prowadzi postępowania kontrolne dotyczące prawidłowości realizacji szczepień w dwóch szpitalach węzłowych z województwa świętokrzyskiego: w Szpitalu św. Leona w Opatowie i Szpitalu Specjalistycznym Ducha Świętego w Sandomierzu.

Nie ma jak dotąd żadnych dowodów wskazujących na to, że brytyjska i południowoafrykańska mutacja koronawirusa jest odporna na dostępne szczepionki - stwierdził w czwartek dr Siddartha Datta z europejskiego oddziału Światowej Organizacji Zdrowia (WHO).

Datta odniósł się w ten sposób podczas konferencji prasowej do doniesień o obawach naukowców dotyczących nowych, bardziej zaraźliwych szczepów SARS-CoV-2. Jak stwierdził, trwające badania nad brytyjskim wariantem są "obiecujące" jeśli chodzi o skuteczność szczepionek. Dodał, że wariant wykryty w Republice Południowej Afryki nie został na razie dokładnie zbadany, ale jak dotąd nie ma dowodów, by był bardziej odporny.

fot. PAP/EPA/RONALD WITTEK

W przyszłym tygodniu mają ruszyć szczepienia rodziców wcześniaków w Ginekologiczno-Położniczym Szpitalu Klinicznym Uniwersytetu Medycznego im. K. Marcinkowskiego w Poznaniu – powiedział PAP rzecznik prasowy szpitala Lesław Ciesiółka.

Województwo pomorskie zajmuje obecnie pierwsze miejsce w Polsce pod względem wykonanych testów na koronawirusa w przeliczeniu na 100 tysięcy mieszkańców - podały w czwartek służby prasowe wojewody. W regionie działa 37 punktów pobierania wymazów.

Ruszają szczepienia studentów w Warszawskim Uniwersytecie Medycznym. Do czwartku na szczepienie przeciw COVID-19 zgłosiło się ponad 6000 studentów – poinformowała rzeczniczka WUM Marta Wojtach.

Kanclerz Niemiec Angela Merkel ostrzegła w czwartek, że pandemia koronawirusa potrwa jeszcze przez dłuższy czas i należy się spodziewać jej nasilenia. Jak jednocześnie zaznaczyła, rozprowadzane obecnie szczepionki dają w pewnym stopniu nadzieję na poprawę sytuacji. - Najtrudniejsze miesiące pandemii są oczywiście jeszcze przed nami, co można jak sądzę wyczuć - powiedziała Merkel w Berlinie na zamkniętej naradzie deputowanych bawarskiej Unii Chrześcijańsko-Społecznej (CSU) do Bundestagu.

Szef doradzającej rządowi Francji Rady Naukowej prof. Jean-Francois Delfraissy ostrzegł, że kraj raczej nie uniknie rozprzestrzeniania się brytyjskiej mutacji Covid-19. Podkreślił przy tym potrzebę opóźnienia jej transmisji i konieczność szczepienia ludności.

W Łodzi rozpoczęto szczepienia ratowników medycznych z Wojewódzkiej Stacji Ratownictwa Medycznego. Pierwsze dawki szczepionek przeciw Covid-19 przyjęła też kadra Uniwersytetu Medycznego, zgłaszają się również pracownicy sanepidu i ośrodków pomocy społecznej. Jak przekazał rzecznik prasowy Wojewódzkiej Stacji Ratownictwa Medycznego (WSRM) w Łodzi Adam Stępka, w środę w łódzkim szpitalu im. Jonschera zaszczepiono pierwszą grupę ponad 50 ratowników medycznych.

Osiem osób, będących rodzicami wcześniaków, zostało zaszczepionych przeciw COVID-19 w Instytucie Centrum Zdrowia Matki Polki w Łodzi. O podaniu im szczepionki w ramach grupy zero zadecydowali neonatolodzy opiekujący się ich dziećmi oraz dyrekcja placówki. W niedzielę minister zdrowia Adam Niedzielski poinformował, że rodzice wcześniaków zostają włączeni do szczepień przeciw COVID-19 na etapie zero, żeby bez przeszkód mogli odwiedzać swe dzieci w szpitalach. O takie rozwiązanie apelowała Fundacja Koalicja dla Wcześniaka.

Decyzja dotycząca ewentualnego powrotu uczniów klas I-III do szkół postawowych powinna być podjęta w przyszłym tygodniu, gdy będą pełniejsze dane dotyczące rozwoju epidemii - zaznaczył w czwartek na konferencji prasowej rzecznik Ministerstwa Zdrowia Wojciech Andrusiewicz.

Instytut Genetyki Człowieka Polskiej Akademii Nauk w Poznaniu (IGC PAN) jako pierwszy w Polsce uruchomił równoczesną diagnostykę różnicującą grypę i COVID-19. W czwartek ruszyła specjalna akcja, w ramach której 50 osób może otrzymać bezpłatne testy. Akcja bezpłatnych testów to wspólne przedsięwzięcie IGC PAN, wraz Urzędem Miasta Poznań, fundacją Instytut Świadomości i serwisem Pacjent w Centrum.

Na nadzwyczajnym posiedzeniu w czwartek rząd czeski przedłużył co najmniej do 22 stycznia obowiązywanie surowych obostrzeń związanych z pandemią SARS-CoV-2. Podjęto także decyzję, że stacje narciarskie i wyciągi pozostaną zamknięte.

Premier Japonii Yoshihide Suga ogłosił w czwartek stan wyjątkowy w Tokio i trzech okolicznych prefekturach, co pozwoli na użycie bardziej stanowczych środków w walce z pandemią koronawirusa – poinformowała japońska agencja prasowa Kyodo.

Japonia: stan wyjątkowy w Tokio

Jestem za absolutną równością wobec prawa i bezwzględnym przestrzeganiem procedur; nie ma zgody na szczepienia poza kolejnością, zachowanie osób, które poza kolejką starają się o szczepienia jest absolutnie niedopuszczalne - oświadczył w czwartek premier Mateusz Morawiecki.

Jestem za absolutną równością wobec prawa i bezwzględnym przestrzeganiem procedur. Nie ma zgody na szczepienia poza kolejnością. 🇵🇱🛡💉

Opublikowany przez Mateusz Morawiecki Czwartek, 7 stycznia 2021

WIĘCEJ: Premier: nie ma zgody na szczepienia poza kolejnością

Amerykańska firma Moderna zapowiedziała w czwartek, że będzie starała się wyprodukować w 2021 r. nawet około jednego miliarda dawek swojej szczepionki. W środę preparat ten został zarejestrowany przez Europejską Agencję Leków (EMA). Dyrektor generalny firmy Stephane Bancel zapewnił, że w 2021 r. Moderna będzie w stanie wyprodukować co najmniej 600 mln dawek szczepionki, ale będzie dążyć do tego, żeby jej produkcja sięgnęła w tym roku jednego miliarda dawek – poinformował Reuters.

Do tej pory wykonano w Polsce 160 359 szczepień przeciw COVID-19. Dostarczono już 697 320 dawek - wynika z dziennego raportu zamieszonego w czwartek na Twittrze przez Kancelarię Prezesa Rady Ministrów.

Z powodu koronawirusa w szpitalach przebywa 16 727 osób, u których potwierdzono zakażenie, 1590 jest pod respiratorami – podało w czwartek Ministerstwo Zdrowia. Resort poinformował, że dla pacjentów z COVID-19 przygotowanych jest 33 114 łóżek i 2980 respiratorów.

Oznacza to, że w całym kraju pozostaje 16 387 wolnych łóżek przeznaczonych dla pacjentów z COVID-19 i 1390 respiratorów.

Z zestawienia ministerstwa wynika także, że na kwarantannie przebywają obecnie 150 303 osoby, a nadzorem sanitarno-epidemiologicznym objętych jest 5705 osób.

Resort poinformował też, że dotychczas wyzdrowiało 1 095 616 osób zakażonych koronawirusem.

Komisja Europejska jest obwiniana za powolne wdrażanie szczepień w Unii Europejskiej - informuje "Politico". Wskazuje jednak, że nawet gdyby UE zamówiła więcej szczepionek, prawdopodobnie nie zrobiłoby to w tym momencie różnicy, bo problemem są niewystarczające moce produkcyjne firm.

Brukselski portal podkreśla, że jeśli chodzi o szczepienia przeciwko Covid-19, UE pozostaje w tyle za Wielką Brytanią, Stanami Zjednoczonymi i Izraelem, a rosnąca liczba krytyków obwinia za ten stan Komisję Europejską.

W związku pogarszającą się sytuacją epidemiczną w Nitrze i okolicznym regionie południa Słowacji rząd zdecydował w środę o zaostrzeniu zakazu wychodzenia z domów w tym powiecie. Na wyjście do pracy, na spacer lub z dziećmi do szkoły od poniedziałku będą potrzebne negatywne testy na SARS-CoV-2.

WIĘCEJ: Słowacja: ścisła kwarantanna na południu kraju. Zakaz wychodzenia bez negatywnego testu

Rząd Japonii planuje ogłoszenie w czwartek stanu wyjątkowego w Tokio i trzech sąsiednich prefekturach. W stolicy Japonii po raz pierwszy od początku pandemii zgłoszono tego dnia ponad 2 tys. nowych zakażeń koronawirusem – wynika z danych agencji Kyodo.

W ciągu ostatniej doby w Niemczech wykryto 26 391 nowych infekcji koronawirusem, a na Covid-19 zmarło 1070 osób - poinformował w czwartek berliński Instytut im. Roberta Kocha (RKI).

W każdym województwie jest bezpieczny zapas wolnych łóżek i respiratorów dla pacjentów z COVID-19 – wynika z najnowszych danych zebranych przez PAP.

Od czwartku do 13 stycznia br. obowiązuje zakaz lądowania w Polsce samolotów z lotnisk położonych na terytorium Zjednoczonego Królestwa Wielkiej Brytanii i Irlandii Północnej.

W jednej fiolce szczepionki Moderny, dopuszczonej w środę na rynek UE, jest dwa razy więcej dawek niż w szczepionce Comirnaty. Warunki przechowywania mniej wymagające, choć mechanizm działania taki sam - poinformował prezes URPL Grzegorz Cessak.

Koordynacja walki z pandemią Covid-19, wdrażanie budżetu UE na lata 2021-2027, a także wymiar socjalny UE - to niektóre z priorytetów prac na najbliższe pół roku Portugalii, która w styczniu przejęła z rąk Niemiec unijną prezydencję.

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Przeczytaj koniecznie