"Sulejmani zostanie pomszczony". Kontrolerzy lotów dostali groźby

Świat
"Sulejmani zostanie pomszczony". Kontrolerzy lotów dostali groźby
zdj. ilustracyjne/Pixabay/ThePixelman
Władze nie wierzą, że ostrzeżenie o ataku jest wiarygodne - twierdzi powołując się na swe źródła CBS News

"W środę lecimy samolotem do Kapitolu. Sulejmani zostanie pomszczony" - takie groźby usłyszało w poniedziałek wielu nowojorskich kontrolerów ruchu lotniczego. Powiadomiła o tym w środę telewizja CBS.

Stacja podkreśla, że otrzymała przekazane wyłącznie dla CBS News nagranie z "mrożącą krew w żyłach groźbą". Dotarła ona w rocznicę śmierci oskarżanego przez USA o terroryzm dowódcy irańskich sił specjalnych al-Kuds, generała Kasema Sulejmaniego, zabitego w amerykańskim ataku dronowym w Bagdadzie, zarządzonym przez prezydenta Donalda Trumpa. Irańczycy od dawna ślubowali zemstę za zgładzenie wpływowego wojskowego.

 

ZOBACZ: USA. Tanya Roberts, której zgon zdementowano w poniedziałek, nie żyje

 

"Nie jest jasne, kto wysłał groźbę. Chociaż władze nie wierzą, że ostrzeżenie o ataku jest wiarygodne, jest ono badane jako naruszenie kanałów częstotliwości w ruchu lotniczym" - twierdzi powołując się na swe źródła CBS News.

 

Informacja dotarła do Pentagonu

 

Jak dodaje, Pentagon i inne agencje rządowe zostały poinformowane we wtorek o zdigitalizowanym nagraniu głosu. Według tych źródeł groźba miała zasugerować uderzenie w Kapitol tego samego dnia, w którym Kongres ma policzyć wyniki głosowania Kolegium Elektorów w wyborach prezydenckich.

 

Zdaniem ekspertów incydent jest niepokojący, ponieważ może wpłynąć na instrukcje dla pilotów dotyczące tego, jak i gdzie latają samoloty.

 

We wtorek wysłano wiadomość do kontrolerów ruchu lotniczego, przypominając im, że każde zagrożenie lub przypadek, kiedy samolot zbacza z toru lotu powinny być natychmiast zgłaszane.

 

FBI nie komentuje, ale stwierdziło, że "wszystkie groźby przemocy wobec bezpieczeństwa publicznego są traktowane poważnie". Federalny Zarząd Lotnictwa powiedział, że jest w kontakcie z organami ścigania - informuje CBS.

emi/prz/ PAP
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Komentarze

Przeczytaj koniecznie