Służby podsumowują sylwestra. "To była dość spokojna noc"

Polska
Służby podsumowują sylwestra. "To była dość spokojna noc"
PAP/Roman Zawistowski
Groźny pożar miał miejsce przed północą w Łodzi, gdzie zapaliła się kamienica

Ostatniego dnia starego roku oraz przez pierwsze sześć godzin Nowego Roku strażacy interweniowali prawie 1,2 tys. razy; doszło do 342 pożarów, w których zginęły trzy osoby - poinformował w piątek rzecznik prasowy PSP mł. bryg. Krzysztof Batorski.

Rzecznik komendanta głównego PSP poinformował, że w sylwestra i pierwsze sześć godzin Nowego Roku strażacy wyjeżdżali do różnego rodzaju zdarzeń 1140 razy, w tym do 342 pożarów i do 715 miejscowych zagrożeń.

 

Do jednego z najpoważniejszych zdarzeń doszło w czwartek ok. południa w Lubartowie (Lubelskie), gdzie w pożarze domu zginęła jedna osoba. Kolejny groźny pożar miał miejsce przed północą w Łodzi, gdzie zapaliła się kamienica. Zginęła jedna osoba, a 12 ewakuowano. Z kolei w Nowy Rok nad ranem jedna osoba zginęła w pożarze mieszkania w jednym z katowickich bloków.

 

Zginęła jedna osoba, a 12 ewakuowanoPAP/Roman Zawistowski
Łódź: zginęła jedna osoba, a 12 ewakuowano

 

"Dość spokojna noc"

 

Ostatniej doby 2020 roku strażacy interweniowali również w 15 zdarzeniach związanych z tlenkiem węgla. Jak przekazała Państwowa Straż Pożarna, nikt nie zginał, ale 12 osób wymagało pomocy lekarskiej.

 

- To była dość spokojna noc. Co prawda liczba pożarów była większa niż w inne dni - zwykle mamy ich ponad 200 - to nie doszło do poważnych incydentów spowodowanych odpalaniem fajerwerków - zaznaczył rzecznik prasowy PSP mł. bryg. Krzysztof Batorski.

 

ZOBACZ: Świniary: pożar domu tuż przed Bożym Narodzeniem. Fala pomocy dla poszkodowanej rodziny

 

Dla porównania w takim samym okresie roku ubiegłego PSP odnotowała 2092 interwencje, w tym 1246 pożarów, w których zginęły dwie osoby a 12 innych zostało rannych. Strażacy wyjeżdżali również do 686 miejscowych zagrożeń i 160 alarmów fałszywych.

 

"Społeczeństwo wykazało się solidarnością"

 

Do północy w sylwestra policjanci w całym kraju przeprowadzili 18 tys. interwencji; doszło do 50 wypadków, w których zginęły trzy osoby - przekazał w piąte Antoni Rzeczkowski z biura prasowego Komendy Głównej Policji. Policjanci zatrzymali również 158 nietrzeźwych kierujących.

 

Komenda Główna Policji przekazała, że w czwartek do północy policjanci przeprowadzili 18 tys. wszystkich interwencji. Jak jednak podkreśla KGP, funkcjonariusze skupili się w tym czasie na kontrolach pojazdów. W sylwestra do północy odnotowali oni 50 wypadków drogowych, w których zginęły trzy osoby, a 68 zostało rannych. 158 kierowców prowadziło pojazdy pod wpływem alkoholu.

 

- Jesteśmy wdzięczni, że społeczeństwo po raz kolejny wykazało się solidarnością, stanęło na wysokości zadania i pozostało w domach dzięki czemu było bezpiecznie, a policjanci nie musieli podejmować dużej liczby interwencji - ocenił w rozmowie z Antoni Rzeczkowski z biura prasowego Komendy Głównej Policji.

 

Kontrole trwają 

 

Dodał, że większość działań policji w czasie sylwestra dotyczyła ruchu drogowego. Policjanci duża uwagę skupili na trzeźwości kierowców.

 

Komisarz Robert Opas z Biura Ruchu Drogowego Komendy Głównej Policji dodał, że działania Policji na drogach się nie zakończyły i w dalszym ciągu są prowadzone.

 

Jak podkreśla policja, doświadczenie pokazuje bowiem, że część kierowców zachowuje się nieodpowiedzialnie i będąc pod wpływem alkoholu wsiada za kierownicę po imprezie sylwestrowej.

 

Ponad 300 interwencji pogotowia 

 

W noc sylwestrową w Warszawie i powiatach ościennych pogotowie ratunkowe interweniowało 312 razy - poinformowała w piątek rzeczniczka wojewody mazowieckiego Ewa Filipowicz. Cztery osoby wymagały pomocy w związku z urazami po fajerwerkach, a prawie 70 pacjentów było po alkoholu.

 

ZOBACZ: Zakaz palenia na balkonach. Za łamanie zasad kary do 60 euro

 

Rzeczniczka wojewody mazowieckiego poinformowała, że w noc sylwestrową - od godz. 20 w czwartek do godz. 8 w piątek pogotowie ratunkowe w warszawskim rejonie operacyjnym wyjeżdżało 312 razy. 51 interwencji dotyczyło pacjentów z urazami m.in. po pobiciach, 67 to pacjenci po alkoholu.

 

Z kolei cztery osoby wymagały pomocy medycznej w związku z oparzeniami i urazami spowodowanymi użytkowaniem materiałów pirotechnicznych.

 

Dla porównania, podczas nocy sylwestrowej z 2019 na 2020 r. pogotowie interweniowało 283 razy, z czego 75 interwencji dotyczyło pacjentów po urazach, m.in. pobiciach, zaś 47 pacjentów po alkoholu.

laf/ PAP
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Przeczytaj koniecznie