Nabożeństwa w Sylwestra i Nowy Rok bez papieża Franciszka. Powodem kłopoty ze zdrowiem

Świat
Nabożeństwa w Sylwestra i Nowy Rok bez papieża Franciszka. Powodem kłopoty ze zdrowiem
PAP/EPA/Vatican Media
Na zdjęciu papież Franciszek udzielający błogosławieństwa Urbi et Orbi w Boże Narodzenie.

Papież Franciszek nie będzie przewodniczył nabożeństwom w Sylwestra i Nowy Rok ze względu na atak rwy kulszowej. Schorzenie powoduje ból nogi, który utrudnia normalne funkcjonowanie głowy Kościoła katolickiego - poinformował w czwartek Watykan.

Agencja Reutera zaznaczyła, że po raz pierwszy od lat Franciszek, który ukończył 84 lata, musiał opuścić papieskie wydarzenie z powodu stanu swojego zdrowia.

 

Nabożeństwa watykańskie bez papieża

 

W wieczór sylwestrowy i noworoczny poranek Ojciec Święty miał odbyć celebracje przy ołtarzu katedry w bazylice watykańskiej - poinformował dyrektor Biura Prasowego Stolicy Apostolskiej Matteo Bruni.

 

ZOBACZ: Papież Franciszek złożył Polakom świąteczne życzenia

 

Nabożeństwo w czwartkowe popołudnie w bazylice Świętego Piotra odprawi dziekan Kolegium Kardynalskiego kardynał Giovanni Battista Re.

 

W piątek, w Nowy Rok, porannej mszy z okazji Światowego Dnia Pokoju przewodniczyć będzie watykański sekretarz stanu kardynał Pietro Parolin.

 

Transmisja modlitwy Anioł Pański

 

Franciszek zwróci się do wiernych w południe podczas modlitwy Anioł Pański, transmitowanej z biblioteki Pałacu Apostolskiego.

 

Na początek marca planowana jest pielgrzymka papieża Franciszka do Iraku.

 

ZOBACZ: Papież do Polaków: nie oceniajmy roku jedynie przez pryzmat cierpień

 

W Watykanie w pierwszych dniach stycznia mają się rozpocząć szczepienia przeciwko koronawirusowi z wykorzystaniem 10 tysięcy dawek szczepionki podały źródła watykańskie w tym tygodniu. Nie wiadomo, czy papież Franciszek podda się szczepieniu.

 

Według agencji Ansa, zaszczepieni mają być pracownicy Kurii Rzymskiej, instytucji Watykanu, żołnierze Gwardii Szwajcarskiej, a zatem wszyscy ci, którzy korzystają z watykańskiej służby zdrowia. W sumie to około tysiąca osób. Według watykanistów duża część szczepionek zostanie przeznaczona dla osób potrzebujących: ubogich i bezdomnych.

 

WIDEO - Jeszcze w Boże Narodzenie papież Franciszek czuł się dobrze, błogosławiąc cały świat

  

hlk/ml/ Reuters, PAP, polsatnews.pl
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Przeczytaj koniecznie