Papież do Polaków: nie oceniajmy roku jedynie przez pryzmat cierpień

Polska
Papież do Polaków: nie oceniajmy roku jedynie przez pryzmat cierpień
Podczas audiencji generalnej Franciszek złożył życzenia noworoczne

Papież Franciszek, zwracając się w środę z Watykanu do Polaków, zachęcił do tego, by nie oceniać kończącego się roku tylko przez pryzmat cierpień i ograniczeń z powodu pandemii koronawirusa, ale i otrzymanego dobra. Podczas audiencji generalnej Franciszek złożył życzenia noworoczne.

Zwracając się do Polaków z biblioteki w Pałacu Apostolskim papież powiedział: drodzy bracia i siostry, zbliżając się do końca tego roku nie oceniajmy go jedynie przez pryzmat cierpień, trudności i ograniczeń spowodowanych pandemią.

 

- Dostrzeżmy - dodał - dobro, jakie otrzymywaliśmy każdego dnia, bliskość i życzliwość ludzi, miłość naszych bliskich i dobroć tych, którzy nas otaczają. Dziękujmy Panu za każdą otrzymaną łaskę i patrzmy z ufnością i nadzieją w przyszłość, zawierzając się wstawiennictwu świętego Józefa, patrona nowego roku".

 

Papież: niech to będzie rok szczęśliwy

 

Franciszek mówił: dla każdego i każdej z was, i dla waszych rodzin niech to będzie rok szczęśliwy i pełen łask Bożych. Niech Pan wam błogosławi.

 

ZOBACZ: "Potrzebne jest braterstwo i solidarność". Papież w orędziu na Boże Narodzenie

 

W katechezie na temat modlitwy dziękczynienia papież wskazywał: jeśli jesteśmy w Chrystusie, żaden grzech i żadna groźba nie może powstrzymać nas przed kontynuowaniem naszej podróży z radością, wraz z wieloma towarzyszami drogi.

 

Apelował, by nie zaniedbywać dziękczynienia: jeśli niesiemy wdzięczność, także świat staje się lepszy, może tylko niewiele, ale tyle wystarczy, by przekazać mu trochę nadziei.

 

Franciszek przytoczył przypowieść o uzdrowieniu 10 trędowatych.

 

- Oczywiście wszyscy oni byli szczęśliwi, że odzyskali zdrowie, dzięki czemu mogli wyjść z niekończącej się, przymusowej kwarantanny, która wykluczyła ich ze społeczności. Ale wśród nich był jeden, który do radości dodawał radość: oprócz uzdrowienia, cieszył się ze spotkania z Jezusem. Nie tylko został uwolniony od zła, ale ma również pewność, że jest kochany".

 

Jak wyjaśnił papież, jest to odkrycie miłości jako siły, która rządzi światem.

 

Papież wyraził bliskość z ludnością Chorwacji, która ucierpiała w wyniku wtorkowego trzęsienia ziemi.

 

Była to kolejna audiencja bez udziału wiernych w związku ograniczeniami z powodu pandemii.

emi/ PAP
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Komentarze

Przeczytaj koniecznie