Rodziny mogą stracić opiekę nad seniorami w przypadku odmowy ich zaszczepienia

Świat
Rodziny mogą stracić opiekę nad seniorami w przypadku odmowy ich zaszczepienia
PAP/Marcin Bielecki
Większość obywateli Hiszpanii nie zamierza się szczepić

Rodziny, które odmówią zaszczepienia niedołężnych seniorów przeciwko Covid-19, mogą stracić nad nimi opiekę - wynika z komunikatu prokuratury w Sewilli, na południu Hiszpanii.

Jak poinformował Norberto Sotomayor z regionalnej prokuratury w Sewilli, członkowie rodzin osób starszych odmawiający poddania ich szczepieniom "powinni liczyć się z możliwością utraty prawa do opieki" nad tymi seniorami.

 

Podczas wtorkowej rozmowy z hiszpańskimi mediami przedstawiciel prokuratury stwierdził, że jego ostrzeżenie wynika z przypadku rodziny, która zakazała szczepienia sędziwego członka familii przebywającego w jednym z domów spokojnej starości w prowincji Sewilla. Dodał, że spodziewa się kolejnych takich przypadków.

 

"Rodzina nie może odmówić"

 

- Jeśli nie ma przeciwskazań dla seniora do poddania go szczepieniom, rodzina nie może odmówić. W przypadku opiekunów istnieje bowiem zasada, że troszczą się oni o zdrowie osoby sobie powierzonej - stwierdził Sotomayor.

 

ZOBACZ: Brytyjska Izba Gmin poparła ratyfikację umowy z UE o przyszłych relacjach

 

Badania przeprowadzane w Hiszpanii dowodzą, że wciąż większość obywateli tego kraju nie zamierza się szczepić przeciwko Covid-19. Na początku grudnia deklaracje chęci szczepienia się składało niewiele ponad 30 proc. Hiszpanów.

 

Według części hiszpańskich komentatorów w sytuacji nasilania się epidemii Covid-19 oraz masowego odmawiania przyjęcia szczepionki rząd może zastosować ustawę z 1986 roku, która upoważnia władze do nakazywania obywatelom konieczności szczepień. Rząd Hiszpanii skorzystał z niej tylko raz, w 2010 roku, kiedy nakazał szczepienia ponad 30 uczniów szkoły w Grenadzie, w której wystąpiły przypadki odry.

 

Choć, jak deklaruje rząd Pedra Sancheza, rozpoczęte w niedzielę szczepienia przeciwko Covid-19 są dobrowolne, ale jednocześnie centrolewicowy gabinet zlecił przygotowanie rejestru osób, które odmówią przyjęcia szczepionki. Wprowadzona 21 grudnia do ogólnokrajowej strategii szczepień konieczność utworzenia takiego spisu przewiduje, że obywatele odmawiający udziału w szczepieniach będą musieli podać władzom sanitarnym powód swojej odmowy.

jo/ PAP
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Komentarze

Przeczytaj koniecznie