Polska może przekazać Ukrainie 1,5 mln dawek szczepionki na Covid-19

Świat
Polska może przekazać Ukrainie 1,5 mln dawek szczepionki na Covid-19
PAP/Marcin Bielecki
Ukraina chce pozyskać ok. 8 mln dawek szczepionki

Polska może przekazać Ukrainie 1,5 mln dawek szczepionki przeciwko koronawirusowi – poinformował w środę ukraiński wiceminister spraw zagranicznych Jewhenij Jenin.

- Polska po raz kolejny zademonstrowała swój przyjazny stosunek do Ukrainy, proponując nam pewną ilość szczepionki. Chodzi o ok. 1,5 mln szczepionek, które Polska mogłaby nam przekazać po tym, jak sama otrzyma preparaty – powiedział Jenin, cytowany przez agencję Interfax-Ukraina.

 

ZOBACZ: Wysoka liczba zgonów na COVID-19. "To nie są dane z jednej doby"

 

Dodał, że Ukraina prowadzi negocjacje w ramach mechanizmów międzynarodowych i liczy na ok. 8 mln dawek szczepionek przeciwko Covid-19.

 

Masowe szczepienia w połowie roku

 

Jenin powiedział, że władze liczą na rozpoczęcie masowych szczepień przeciwko koronawirusowi przed końcem pierwszego półrocza 2021 roku.

 

21 grudnia stały przedstawiciel Ukrainy przy UE Mykoła Toczycki, cytowany przez ukraiński portal Europejska Prawda, powiedział, że Kijów prowadzi rozmowy z Warszawą, która mogłaby być pośrednikiem w przekazaniu Ukrainie szczepionek przeciwko koronawirusowi od Unii Europejskiej.

 

ZOBACZ: Brytyjska Izba Gmin poparła ratyfikację umowy z UE o przyszłych relacjach

 

- UE pracuje nad mechanizmem udostępnienia lub sprzedaży krajom trzecim szczepionki, co jest przewidziane we wszystkich sześciu porozumieniach Komisji Europejskiej z producentami (szczepionek) – powiedział Toczycki, cytowany przez Ukraińską Prawdę.

 

- Ukraina priorytetowo traktuje przeznaczenie szczepionki przynajmniej w pierwszej kolejności dla lekarzy i osób starszych. Ten mechanizm może być gotowy w połowie stycznia – oświadczył ambasador.

 

Jak powiedział, pośrednikiem w przekazaniu szczepionek powinien być jeden z krajów UE. - Zakładamy, że może to być Polska i takie konsultacje prowadzimy z partnerami polskimi – dodał Toczycki.

 

Ukraiński resort zdrowia podpisał kontrakt na dostawy chińskiej szczepionki

 

Ministerstwo ochrony zdrowia Ukrainy podpisało kontrakt na dostawy w maksymalnie krótkim terminie szczepionki przeciwko koronawirusowi produkcji chińskiej firmy Sinovac Biotech – poinformowało w środę biuro prezydenta Ukrainy.

 

"Ukraina będzie stosować tę szczepionkę do ochrony przede wszystkich tych obywateli, w przypadku których ryzyko zakażenia jest ogromne i tych, którzy pełnią kluczowe role w walce z pandemią. Szczepionki będą bezpłatne" – napisano w komunikacie.

 

ZOBACZ: Michel: UE i Chiny osiągnęły porozumienie w sprawie umowy inwestycyjnej

 

Kontrakt opiewa na 1,8 mln dawek szczepionki, z których każda kosztuje 504 hrywny (ok. 70 złotych).

 

Ze strony ukraińskiej umowę podpisała firma farmaceutyczna Lekchim, która jest jedynym oficjalnym przedstawicielem producenta na Ukrainie. Chińska szczepionka jest w trzeciej fazie testów klinicznych, a w styczniu ma zapaść decyzja o dopuszczeniu preparatu do stosowania w Chinach i innych krajach.

 

Pierwsza partia 700 tys. dawek szczepionki ma być dostarczona na Ukrainę w ciągu 30 dni po oficjalnej rejestracji w Chinach lub po jej dopuszczeniu w jednym z państw wymienionych w komunikacie rządu; chodzi m.in. o USA, Wielką Brytanię, Szwajcarię lub kraje UE.

 

W komunikacie podano również, że Ukraina kontynuuje aktywne rozmowy ze wszystkimi "solidnymi producentami szczepionek".

 

Na Ukrainie w ciągu minionej doby potwierdzono 7986 nowych infekcji koronawirusem, a zmarły 243 zakażone osoby. Od początku pandemii na Ukrainie odnotowano już 1 045 348 infekcji SARS-CoV-2 i 18 324 zgony na Covid-19.

jo/ PAP
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Komentarze

Przeczytaj koniecznie