Prezes szpitala: z jednej fiolki mogłoby być sześć, a nie pięć dawek

Polska
Prezes szpitala: z jednej fiolki mogłoby być sześć, a nie pięć dawek
zdj. ilustracyjne/ PAP/EPA/JESSICA RINALDI / POOL
Do końca stycznia do Polski powinno trafić 1,5 mln dawek szczepionki

Z jednej fiolki mogłoby być sześć, a nie pięć dawek szczepionki - ocenił prezes Szpitala Specjalistycznego im. Ludwika Rydygiera w Krakowie Artur Asztabski. Zgodnie z zaleceniami, zawartość jednej fiolki jest przeznaczona na pięć dawek.

- Po dotychczasowych szczepieniach widzimy, że w fiolce pozostaje zawartość jeszcze ok. 0,5 ml preparatu, który mógłby stanowić jeszcze jedną, czyli szóstą dawkę. Zaleca się jednak, aby zawartość fiolki była rozłożona na pięć dawek. Przyznam szczerze, że szkoda, że nie wykorzystujemy całej zawartości fiolki - powiedział w środę prezes Szpitala Specjalistycznego im. Ludwika Rydygiera w Krakowie Artur Asztabski.

 

Szpital Rydygiera jest wśród siedmiu pierwszych placówek, które w niedzielę otrzymały pierwszą partię produktu Pfizer-BioNTech. Pierwszą partię - 75 dawek - już podano personelowi placówki.

 

Kolejność szczepień

 

W środę do lecznicy dotarły preparaty z drugiej partii i rozpoczęło się szczepienie kolejnych 75 pracowników. - W pierwszej kolejności szczepimy osoby mające kontakt z pacjentami chorymi na COVID-19 - podkreślił prezes placówki.

 

ZOBACZ: "Szczepionka absolutnie nie ma wpływu na ludzki genotyp"

 

W szpitalu Rydygiera ok. 50 proc., czyli ponad 700 pracowników, chce się zaszczepić. Oprócz tego placówka przyjęła zgłoszenia od ok. 800 osób spoza niej.

 

Szpital Rydygiera szczepi na terenie hali Expo Kraków, przygotowanej jako szpital tymczasowy (póki co hala pełni funkcje szpitala pasywnego – nie trafiają tam pacjenci z COVID-19, ale jest gotowy na przyjęcie takich w razie pogorszenia sytuacji-PAP).

 

Jak dotąd u nikogo nie odnotowano poważnych niepożądanych skutków po zabiegu.

 

Do końca stycznia do Polski powinno trafić 1,5 mln dawek. Zgodnie z środowymi zapowiedziami prezesa Agencji Rezerw Materiałowych Michała Kuczmierowskiego, tygodniowo Polska będzie otrzymywać ok. 300 tys. szczepionek. Dystrybuowanych będzie połowa z nich. Druga połowa trafi do lodówek jako druga dawka dla już zaszczepionych.

emi/ PAP
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Przeczytaj koniecznie