MSZ wydało szlaban na słowo "gender"? Wiceminister wyjaśnia

Polska
MSZ wydało szlaban na słowo "gender"? Wiceminister wyjaśnia
Zdj. archiwalne, fot. Polsat News
Wiceminister spraw zagranicznych objaśnia, że "chodzi o ujednolicenie stanowisk resortów"

MSZ wnioskuje do rządu o ujednolicenie podejścia resortów do używania frazy "gender equality" w dokumentach UE. - Chodzi o utrzymanie w sformułowań zawartych w Traktacie o Unii Europejskiej i w Karcie Praw Podstawowych, a nie o usuwanie czegokolwiek - powiedział wiceszef MSZ Paweł Jabłoński.

Niebawem wszystkie ministerstwa mogą otrzymać rządowe instrukcje dotyczące rugowania słowa "gender" z europejskich dokumentów - informuje środowy "Dziennik Gazeta Prawna".

 

O wydanie wytycznych dla pozostałych resortów zwróciło się do rządu Ministerstwo Spraw Zagranicznych. "Informację tę potwierdził wiceszef tego resortu Paweł Jabłoński" - poinformowała gazeta.

 

"Chodzi o ujednolicenie stanowisk resortów"

 

PAP zapytała Jabłońskiego o motywacje skierowania przez MSZ wniosku do rządu o wydanie wytycznych dla pozostałych resortów ws. używania sformułowania "gender equality" w dokumentach europejskich.

 

- Chodzi o ujednolicenie stanowisk resortów. Do tej pory zdarzało się, że były różne podejścia poszczególnych ministerstw - powiedział wiceszef polskiej dyplomacji.

 

ZOBACZ: "Ordo Iuris" składa projekt ustawy ws. wypowiedzenia konwencji stambulskiej

 

Jabłoński podkreślił, że nie chodzi o usuwanie czegokolwiek, ale o to, by "utrzymywać w dokumentach UE sformułowania, które zawarte są w Traktacie o Unii Europejskiej i w Karcie Praw Podstawowych".

 

- Te dokumenty odwołują się do pojęcia "równość między kobietami i mężczyznami". Uważamy, że należy przestrzegać Traktatu o UE, a zatem trzymać się pojęć, które się w nim znajdują – a nie wprowadzać nowe, które nie mają oparcia we wiążących aktach prawa unijnego - stwierdził wiceszef MSZ

wka/ PAP, polsatnews.pl
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Przeczytaj koniecznie