Premier: nowy program wsparcia dla terenów popegeerowskich. 250 mln zł na inwestycje

Polska
Premier: nowy program wsparcia dla terenów popegeerowskich. 250 mln zł na inwestycje
PAP/Piotr Nowak
Premier Mateusz Morawiecki zapewnił w niedzielę, że rząd wprowadza w Sylwestra ograniczenia w przemieszczaniu się.

- Demony przeszłości z III RP muszą odejść w niepamięć. Jednym z nich był brak dbałości o obszary popegeerowskie - powiedział w środę premier Mateusz Morawiecki. Zaznaczył, że obszary te zostały opuszczone i "chcemy jak najszybciej to naprawiać". Szef rządu zapowiedział program wsparcia dla tych terenów w wysokości 250 mln zł.

- Od dłuższego czasu zadajemy sobie pytanie, jak pomóc gospodarce po pandemii. Co trzeba zrobić, żeby móc się rozwijać - powiedział premier Mateusz Morawiecki podczas konferencji prasowej w środę. - Krok naprzód jest niezbędny, różnego rodzaju kroki inwestycyjne, przyciąganie nowych miejsc pracy, to wszystko się dzieje, to wszystko staramy się wzmocnić - powiedział szef rządu. 

 

Pomoc dla gmin popegeerowskich

 

Mateusz Morawiecki zapowiedział program pomocy dla najbardziej zaniedbanych obszarów w Polsce.

 

- Demony przeszłości z III Rzeczpospolitej muszą odejść w niepamięć - powiedział Morawiecki. - Jedną z pięt achillesowych był brak dbałości o obszary popegeerowskie. Wiele obszarów w Polsce zostało opuszczonych. To były obszary, które charakteryzowały się bardzo wysokim bezrobociem, które bardzo gwałtownie przyrosło, biedą, ubóstwem, brakiem perspektyw, ale także zwijaniem się usług publicznych. Wszyscy którzy odwiedzali te tereny i znają je, wiedzą doskonale, że to tam najszybciej zwijano kolej, zwijano połączenia autobusowe, zamykano poszczególne ośrodki kultury, biblioteki i inne instytucje publiczne - zaznaczył premier.

 

ZOBACZ: Niedzielski: w sylwestra nie ma żadnej godziny policyjnej

 

Dziś chcemy tę niesprawiedliwość w stosunkowo szybkim tempie naprawiać.

 

- Chcemy, żeby do tych terenów, miejscowości, wiosek, znowu zajrzała nadzieja - powiedział szef rządu, który przypomniał, że gdy pozostała część kraju w latach 90. dostrzegła po przemianach szansę, to tereny popegeerowskie charakteryzował marazm. Zdaniem szefa rządu wraz z przekształceniami własnościowymi rozpoczęła się tam walka o przetrwanie i "bardzo trudny czas".

 

- To są nasi rodacy i musimy im pomóc, wesprzeć ich. Dziś, u progu 2021 roku, ruszamy z programem wsparcia dla terenów popegeerowskich w wysokości 250 mln zł. Wsparcie to jest realizowane w ramach szerokiego rządowego programu realizacji inwestycji lokalnych. Z tych inwestycji już część środków poszła na te tereny. Ale dziś chcemy, by gminy mogły złożyć wnioski, które będą opiewały na kwoty: minimalna 50 tys. zł, maksymalna do 5 mln zł. Środki te mogą być przeznaczone na budowę infrastruktury drogowej, wodnej, wodno-kanalizacyjnej. Modernizację świetlic, bibliotek, a także rozwój placów zabaw i terenów rekreacyjnych - powiedział premier.

 

WIDEO - Premier Mateusz Morawiecki o nowym programie wsparcia dla terenów popegeerowskich

  

 

Nowy system podatkowy w Europie

 

- Zapaść terenów popegeerowskich była widoczna gołym okiem. Mogę zapewnić, że efekt naszego programu w ciągu 12, 24 miesięcy także będzie widoczny gołym okiem - powiedział szef rządu. - Chcemy, by ta szarość odziedziczona po PRL-u i pierwszych 20 latach III RP nareszcie została rozświetlona przez nowe inwestycje. Chcemy, żeby nad tymi gminami po wielu latach niepogody nareszcie zajaśniało słońce - powiedział prezes Rady Ministrów.

 

ZOBACZ: PKB w trzecim kwartale. Gospodarka broni się przed pandemią

 

Premier Mateusz Morawiecki zapewnił także, że Polska jest w awangardzie krajów europejskich, które domagają się likwidacji rajów podatkowych, co ma wspierać polski system finansowy. Dodał także, że polski rząd regularnie obniża podatki, aby dać impuls gospodarce.

 

- Często zabieram głos w tej sprawie na forum międzynarodowym. Cieszę się, że po pięciu latach coraz więcej państw przyznaje, że sprawiedliwy międzynarodowy system podatkowy musi być podstawą nowej umowy społecznej - powiedział Morawiecki.

 

Szefernaker: inwestycje pierwszej potrzeby

 

- W ramach Funduszu Inwestycji Lokalnych (przekazywane będą - red.) środki na konkretne inwestycje pierwszej potrzeby, które w wielu innych miejscowościach już są, a są pierwszej potrzeby - powiedział Paweł Szefernaker, wiceszef MSWiA i pełnomocnik rządu ds. współpracy z samorządem, poseł z ziemi koszalińskiej.

 

- To historyczny program. Kropa w morzu potrzeb dla tych terenów, ale to pierwszy krok, taki rządowy program wsparcia dla tych terenów - powiedział Szefernaker.

 

ZOBACZ: Fundusz Inwestycji Lokalnych. Premier o bezzwrotnym wsparciu dla samorządów

 

- Ekipy rządzące w latach 90. nie widziały tych terenów z poziomu Warszawy, nie widziały ich na mapie Polski. Także dla młodego pokolenia polityków jest kwestia upomnienia się o godność tych mieszkańców, o godność tych wszystkich, którzy potrzebują tych najbardziej pilnych inwestycji, a które przez lata nie były tam realizowane - dodał polityk.

 

Nabór wniosków na inwestycje w gminach, w których niegdyś funkcjonowały PGR-y rozpocznie się 4 stycznia, a zakończy 12 lutego.

 

Według wiceministra rząd PiS "jako pierwszy upomina się o godność mieszkańców terenów popegeerowskich, jako pierwszy realizuje program skierowany do tych terenów". Wyraził przekonanie, że jest to pierwszy, ale nie ostatni krok w walce z nierównością, która miała miejsce w latach 90-tych. 

hlk/ Polsat News, polsatnews.pl
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Komentarze

Przeczytaj koniecznie