Obwinili go o "straty". Bili, grozili, zabierali pieniądze

Polska
Obwinili go o "straty". Bili, grozili, zabierali pieniądze
CBŚP
Decyzją sądu 3 mężczyzn zostało tymczasowo aresztowanych na 3 miesiące

Policjanci CBŚP zatrzymali 3 mężczyzn, którzy za straty poniesione w związku ze zlikwidowaną w Niemczech plantacją konopi obarczyli właściciela domu, w którym uprawa była prowadzona. Według śledczych grozili, bili i zabierali sukcesywnie mu pieniądze, łącznie aż 85 tys. euro na poczet poniesionych "strat".

Gehennę mężczyzny zakończyli funkcjonariusze CBŚP z Olsztyna i Prokuratura Okręgowa w Płocku zatrzymując podejrzanych, których następnie aresztowano.

 

ZOBACZ: Brali pożyczki, tracili dorobek życia. CBŚP rozbiło grupę

 

Wszystko zaczęło się w 2017 roku, kiedy to niemieckie służby zlikwidowały na terenie Niemiec plantację konopi innych niż włókniste. Przejęto wtedy prawie 300 roślin. Uprawa została zlikwidowana jednak, jak wynika z ustaleń policjantów CBŚP, nie wszyscy zakończyli na tym sprawę. Plantacja była prowadzona w wynajętym domu Polaka i to właśnie on stał się celem osób, które liczyły na zysk ze sprzedaży marihuany.

 

Zaczęło się od pogróżek

 

Niemal od momentu likwidacji uprawy konopi właściciel nieruchomości zaczął dostawać pogróżki z żądaniem pieniędzy za "straty" jakie ponieśli członkowie gangu. Groźby kierowane były nie tylko wobec właściciela domu, ale także wobec jego rodziny. Mężczyzna był zastraszany, bity i sukcesywnie zabierano mu pieniądze. Łącznie stracił aż 85 tys. euro. Mając świadomość, że sam nie rozwiąże tego problemu poinformował o zdarzeniach policjantów. Funkcjonariusze z Zarządu w Olsztynie Centralnego Biura Śledczego Policji zweryfikowali wszystkie informacje, docierając do wciąż nowych wiadomości.

 

Na bazie tych informacji Prokuratura Okręgowa w Płocku wszczęła śledztwo. Dokładne ustalenia doprowadziły funkcjonariuszy do 3 Polaków, którzy zostali zatrzymani. Działania zostały przeprowadzone na terenie woj. mazowieckiego. Wówczas to także, ustalono majątek należący do podejrzanych, a następnie zabezpieczono na poczet przyszłych kar i grzywien mienie w wysokości blisko miliona złotych. W trakcie zatrzymań wsparcia udzielili technicy kryminalistyki z Warmińsko-Mazurskiego Urzędu Celno-Skarbowego w Olsztynie.

 

Zatrzymanych doprowadzono do Prokuratury Okręgowej w Płocku, gdzie przedstawiono im zarzuty dotyczące m.in. rozboju, wymuszeń rozbójniczych, uprawy konopi inne niż włókniste oraz posiadania znacznych ilości środków odurzających. Decyzją sądu 3 mężczyzn zostało tymczasowo aresztowanych na 3 miesiące.

 

Sprawa jest rozwojowa.

emi/prz/ PAP
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Przeczytaj koniecznie