10 nowych miast w Polsce od 2021 roku. Premier: to akt sprawiedliwości dziejowej

Polska
10 nowych miast w Polsce od 2021 roku. Premier: to akt sprawiedliwości dziejowej
Polsat News
Miastem od 1 stycznia 2021 r. stanie się m.in. podkarpackie Dubiecko

1 stycznia 2021 r. na mapie Polski pojawi się 10 nowych miast, m.in. na Podkarpaciu i Lubelszczyźnie. Włodarze tych miejscowości odebrali z rąk premiera Mateusza Morawieckiego akty nadania praw miejskich. - W kilku przypadkach odebrano je ukazem carskim po powstaniu styczniowym za walkę o niepodległość Polski. Ich przywrócenie to akt sprawiedliwości dziejowej - wyjaśnił szef rządu.

O tym, że w Polsce od 2021 r. przybędzie 10 miast, było wiadomo już w lipcu. Wówczas pojawił się projekt Ministerstwa Spraw Wewnętrznych i Administracji, a na propozycje zgodziła się Rada Ministrów.

 

Chodzi o Kamieniec Ząbkowicki (woj. dolnośląskie), Goraj i Kamionkę (woj. lubelskie), Sochocin, Wiskitki i Solec nad Wisłą (woj. mazowieckie), Budzyń i Koźminek (woj. wielkopolskie), a także Dubiecko (woj. podkarpackie) i Wodzisław (woj. świętokrzyskie).

 

"Udało się naprawić krzywdy historii"

 

Po wręczeniu aktów nadania praw miejskich, premier przemówił do zebranych w Warszawie wójtów, którzy za kilka dni staną się burmistrzami.

 

Zdaniem Morawieckiego, w wielu przypadkach udało się "naprawić błędy przeszłości", a także "krzywdy historii".

 

ZOBACZ: Burmistrz Dębicy chciał obniżyć sobie pensję, radni PiS nie zgodzili się. "Tani populizm"

 

- W kilku przypadkach to przywrócenie praw miejskich, które odebrano po powstaniu styczniowym ukazem carskim za walkę o niepodległość Polski. To akt sprawiedliwości dziejowej - mówił.

 

WIDEO: Przemówienie premiera na uroczystości nadania praw miejskich 10 miejscowościom

  

Jak dodał, są miejscowości jak Kamieniec Ząbkowicki, który istnieje od około 1000 lat. - On powinien mieć prawa miejskie już wcześniej; tam jest np. węzeł kolejowy. Cieszę się, że udało się zwieńczyć wysiłki wójta i mieszkańców - powiedział Morawiecki.

 

Morawiecki: życzę lepszych perspektyw dla mieszkańców

 

Według szefa rządu, zmiana statusu tych 10 miejscowości jest dla nich impulsem rozwojowym. - Ich charakter jest miejski, niezależnie od liczby mieszkańców. O posiadaniu praw miejskich powinny decydować historia, aspiracje czy charakter urbanistyczny - wyjaśnił. 

 

Zapewnił, iż mieszkańcom przyszłych miast życzy "wejścia w nowe dziesięciolecie z impetem, odwagą i optymizmem".

 

ZOBACZ: Upadek PKS Krosno i milionowe straty. Zarzuty dla byłego starosty oraz zarządu

 

- Wraz z tymi nadaniami praw miejskich przyjdą nowe inwestycje, a więc lepsze perspektywy dla mieszkańców, bo wiemy, że mniejsze miejscowości mają trudniej niż większe w wielu obszarach - przypomniał.

 

Pojawienie się nowych miast to niejedyne zmiany na mapie Polski, które zajdą 1 stycznia 2021 roku. Będą to m.in. zmiany granic niektórych gmin, a także ich nazw. Przykładowo powiat jeleniogórski zmieni nazwę na karkonoski.

 

MSWiA: uzyskanie praw miejskich to większy prestiż dla miejscowości

 

W styczniu 2020 roku status miast otrzymały cztery miejscowości: Lututów, Piątek, Czerwińsk nad Wisłą i Klimontów. Od tego czasu w Polsce są już 944 miasta. W poprzednich latach inne wsie także uzyskiwały prawa miejskie - zazwyczaj dzieje się tak na przełomie lat.

 

Nadanie statusu miasta jest poprzedzane konsultacjami społecznymi z mieszkańcami, a następnie opiniowane przez radę gminy.

 

Jak podkreślało MSWiA, uzyskanie statusu miasta wiąże się m.in. ze zmianą wizerunkową i większym prestiżem miejscowości, a także - jak zaznaczono - może przynieść wymierne korzyści, na przykład zyskanie na atrakcyjności inwestycyjnej, czy możliwość starania się o fundusze związane z rozwojem obszarów miejskich.

wka/ polsatnews.pl, Polsat News
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Przeczytaj koniecznie