USA: Izba Reprezentantów odrzuciła weto prezydenta Trumpa ws. budżetu Pentagonu

Świat
USA: Izba Reprezentantów odrzuciła weto prezydenta Trumpa ws. budżetu Pentagonu
PAP/EPA/Chris Kleponis / POOL
Prezydent USA Donald Trump będzie urzędował do 20 stycznia - dnia zaprzysiężenia Joe Bidena

Izba Reprezentantów USA uchyliła weto prezydenta Donalda Trumpa w sprawie projektu ustawy na wydatki Pentagonu. Senat ma wrócić do tej sprawy we wtorek. - Jest wiele rzeczy, z którymi z pasją się nie zgadzamy i tak być powinno. Ale w sprawie ustawy obronnej udaje nam się połączyć siły - mówił demokratyczny przewodniczący Komisji Sił Zbrojnych do kolegów z Partii Republikańskiej.

Członkowie Izby Reprezentantów w poniedziałek opowiedzieli się za przełamaniem weta stosunkiem 322 głosów do 87.

 

Odrzucenie prezydenckiego sprzeciwu wymaga większości dwóch trzecich w obu izbach Kongresu. Oznacza to, że wniosek poparli w Izbie Reprezentantów ustawodawcy rekrutujący się z obydwu partii.

 

Donald Trump nie chciał m.in. zmian nazw baz wojskowych

 

Tegoroczny projekt ustawy o wydatkach na obronność kraju przeznacza na ten cel 740 miliardów dolarów. Zapewnia m.in. podwyżki płac dla żołnierzy i realizację kluczowych programów modernizacji obrony.

 

Jak podkreśla amerykańskie radio publiczne (NPR), polityczne poparcie dla sił zbrojnych sprawia, że zazwyczaj z uchwaleniem ustawy o budżecie na wydatki Pentagonu nie ma problemów. Z reguły dochodzi do kompromisu.

 

ZOBACZ: Joe Biden napisał do Andrzeja Dudy. "Cieszę się z przyszłej współpracy"

 

Prezydent Trump sprzeciwiał się jednak niektórym aspektom ustawy, np. planowanym zmianom nazw baz wojskowych czczących dowódców Konfederatów. Z dezaprobatą wyrażał się też o niezgodzie Demokratów w Kongresie na zniesienie pewnych zabezpieczeń prawnych chroniących firmy technologiczne i platformy internetowe.

 

Zdaniem amerykańskiego przywódcy obiekty wojskowe powinny wciąż nosić nazwiska takich ludzi, jak generałowie Konfederacji Robert E. Lee i Braxton Bragg. Prezydent i wielu jego zwolenników twierdzą także, że platformy Big Tech, w tym Facebook i Twitter, są uprzedzone wobec konserwatystów.

 

W Senacie Demokraci chcą powtórki ze wspólnego głosowania

 

Przywódca republikańskiej większości w Senacie Mitch McConnell zapowiedział, że izba wyższa we wtorek będzie głosować za uchyleniem prezydenckiego weta.

 

Demokratyczny przewodniczący Komisji Sił Zbrojnych Izby Reprezentantów, Adam Smith wzywał swoich kolegów do głosowania za odrzuceniem weta i przyjęciem ustawy.

 

ZOBACZ: USA dopuściły drugą szczepionkę przeciw koronawirusowi. Chodzi o preparat Moderny

 

- To niezwykle ważne, żebyśmy przyjęli ten projekt. Zrobiliśmy to raz. Zróbmy to jeszcze raz, a potem wszyscy będziemy do końca roku mogli wrócić do domów – apelował podkreślając, że Komisja Sił Zbrojnych jest najbardziej ponadpartyjną komisją w Kongresie.

 

Jego zdaniem, "jest wiele rzeczy, z którymi z pasją się nie zgadzamy i tak być powinno". - Ale w sprawie ustawy obronnej udaje nam się połączyć siły. Nie zawsze jest to łatwe, ale udaje nam się to zrobić. Myślę, że niezwykle ważne jest, abyśmy powiadomili kraj, że ten proces nie wygasł - uznał.

wka/ PAP, polsatnews.pl
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Przeczytaj koniecznie