Joe Biden napisał do Andrzeja Dudy. "Cieszę się z przyszłej współpracy"

Świat
Joe Biden napisał do Andrzeja Dudy. "Cieszę się z przyszłej współpracy"
AP, Polsat News
Wcześniej list do prezydenta-elekta Stanów Zjednoczonych napisała polska głowa państwa

Prezydent-elekt Joe Biden przesłał list do prezydenta Andrzeja Dudy w odpowiedzi na przekazane gratulacje po wyborze przez Kolegium Elektorów - poinformował w czwartek na Twitterze szef gabinetu prezydenta RP Krzysztof Szczerski. Polski polityk dodał, że w liście jest zapowiedź "współpracy w obliczu wspólnych wyzwań" i "pozytywne otwarcie na przyszłość".

Skan listu od Joe Bidena pojawił się na twitterowym profilu Szczerskiego.

 

Amerykański prezydent-elekt napisał m.in., że cieszy się z przyszłej współpracy nad wspólnymi problemami, przed którymi staną Polska oraz Stany Zjednoczone.

 

 

"Szanowny Prezydencie! Dziękuję za Pańskie miłe słowa i życzenia. Żałuję, że do tej pory nie mieliśmy okazji skontaktować się telefonicznie" - napisał prezydent-elekt USA.

"Liczę na przyszłe rozmowy"

"Jest to dla mnie wielki zaszczyt, że zostałem wybrany kolejnym prezydentem Stanów Zjednoczonych i rozumiem, jak wiele pracy jest przed nami. Wiceprezydent Harris i ja obejmiemy urząd w czasach wielkich światowych wyzwań – od koronawirusa do zmian klimatycznych – które przekraczają granice i wymagają międzynarodowego współdziałania" - zaznaczył Biden.

 

"Nie mogę się doczekać na współpracę z Panem i polskim rządem w mierzeniu się z problemami, które stoją przed naszymi krajami i narodami" - podkreślił prezydent-elekt. "Jeszcze raz dziękuję, Prezydencie. Liczę na przyszłe rozmowy" - podkreślił Biden kończąc swój list do prezydenta Dudy.

 

ZOBACZ: Donald Trump ułaskawił kolejne osoby. Wśród nich jest ojciec jego zięcia

 

Jest to odpowiedź na list gratulacyjny prezydenta Polski Andrzeja Dudy skierowany do Joe Biden w połowie grudnia.

 

"Po zakończonym głosowaniu Kolegium Elektorów, chciałbym pogratulować Panu pomyślnego wyniku wyborczego i życzyć bardzo udanej kadencji jako 46. Prezydentowi Stanów Zjednoczonych. Relacje pomiędzy Rzecząpospolitą Polską a Stanami Zjednoczonymi są doskonałym przykładem tego, czym jest prawdziwe Partnerstwo Strategiczne i jakie cele można osiągnąć działając wspólnie" - napisał prezydent Duda w liście do prezydenta-elekta USA.

 

Prezydent Duda zaprosił Bidena do Polski

 

Duda podkreślił, że "nasze Państwa i Narody podzielają te same ideały i wartości, których sednem są niewątpliwie wolność, sprawiedliwość, demokracja i prymat prawa międzynarodowego".

 

"Na nich zbudowaliśmy mocne fundamenty naszej dwustronnej współpracy, która jeszcze nigdy nie była tak silna i wzajemnie korzystna. W ramach Polsko-Amerykańskiego Dialogu Strategicznego poszerzyliśmy partnerstwo w kluczowych obszarach, takich jak bezpieczeństwo i obronność, współpraca gospodarcza i innowacyjność" - zaznaczył polski prezydent.

 

ZOBACZ: "Wspólnota, w której nikt nie jest zapomniany". Życzenia pary prezydenckiej

 

Andrzej Duda zaprosił także Joe Bidena do złożenia wizyty w Polsce.

 

W wyborach prezydenckich, które odbyły się 3 listopada, z urzędującym prezydentem, Republikaninem Donaldem Trumpem starł się Demokrata Joe Biden. By wygrać w wyścigu o Biały Dom, kandydat musi zdobyć minimum 270 z 538 możliwych głosów elektorskich; Biden może liczyć na 306. Zaprzysiężenie nowego prezydenta ma odbyć się 20 stycznia.

wka/bas/ PAP, polsatnews.pl
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Przeczytaj koniecznie