Nowe przypadki koronawirusa w Polsce. Dane ministerstwa, 29 grudnia

Polska
Nowe przypadki koronawirusa w Polsce. Dane ministerstwa, 29 grudnia
PAP/Leszek Szymański
Ministerstwo Zdrowia poinformowało o nowych przypadkach koronawirusa w Polsce

O 7914 nowych przypadkach koronawirusa w Polsce poinformowało we wtorek Ministerstwo Zdrowia. Jak dodało, w ciągu ostatniej doby zmarło 307 chorych na Covid-19, w tym 252 mających choroby współistniejące. Oznacza to, że bilans wszystkich zakażeń SARS-CoV-2 wzrósł do 1 268 634, natomiast zgonów - do 27 454. Od początku epidemii w naszym kraju z infekcji wyzdrowiało 1 014 005 osób.

Wtorkowy bilans jest znacznie wyższy niż poprzedniego dnia - w poniedziałek odnotowano 3 211 infekcji.

 

Nowe przypadki pochodzą ze wszystkich województw: mazowieckiego (957), śląskiego (823), warmińsko-mazurskiego (765), kujawsko-pomorskiego (720), zachodniopomorskiego (713), łódzkiego (671), wielkopolskiego (647), lubelskiego (490), pomorskiego (483), dolnośląskiego (405), małopolskiego (251), lubuskiego (208), podlaskiego (203), świętokrzyskiego (129), opolskiego (120), podkarpackiego (85).

 

"244 zakażenia to dane bez wskazania adresu, które zostaną uzupełnione przez inspekcję sanitarną" - przekazano.

 

 

Z powodu COVID-19 zmarło 55 osób, natomiast z powodu współistnienia COVID-19 z innymi schorzeniami odnotowano kolejne 252 zgony.

 

"W związku z korektami wprowadzanymi na bieżąco przez laboratoria w systemie EWP, globalna liczba zakażeń od początku pandemii może nie być sumą kolejnych dziennych zakażeń" - zastrzeżono.

 

 

Resort dodał, że obecnie zajętych jest 17 299 łóżek dla pacjentów z koronawirusem przy 35 226 wszystkich zapewnionych. Ponadto 1 604 chorych na Covid-19 podłączonych jest do respiratora. Takich maszyn dostępnych jest w sumie 3 067. 

 

Kwarantannie poddane są 156 453 osoby, a nadzorem sanitarno-epidemiologicznym kolejnych 6 699. Od początku epidemii w Polsce wyzdrowiało 1 014 005 osób, w tym 8 629 podczas ostatniej doby.

 

 

W ciągu ostatniej doby wykonano ponad 33,6 tys. testów na obecność wirusa SARS-CoV-2.

 

 

Będą e-zaproszenia do szczepień

 

Proces powszechnych szczepień rozpocznie się w pierwszym kwartale 2021 roku. Każdy dostanie e-zaproszenie, które będzie ważne przez 60 dni. Będą one generowane automatycznie w systemie P1 w transzach zgodnych z kolejnością szczepień.

 

Ponadto lekarze będą mogli wystawić dla pacjenta indywidualne e-skierowania na szczepienia. Może to uczynić lekarz z dostępem do aplikacji webowej gabinet.gov.pl, niezależnie od faktu posiadania umowy z NFZ.

 

ZOBACZ: Minister zdrowia prognozuje, ilu Polaków udałoby się wyszczepić do jesieni

 

Szczepienia w Unii Europejskiej, także w Polsce, rozpoczęły się 27 grudnia. W naszym kraju ten proces podzielony jest na kilka etapów. Na początku w tzw. etapie "0" skorzystają ze szczepień pracownicy placówek służby zdrowia, Domów Pomocy Społecznej oraz personel administracyjny tych jednostek.

 

Wiceminister: powstanie fundusz bezpieczeństwa w razie powikłań 

 

W pierwszym etapie na szczepienia mogą liczyć pensjonariusze Domów Pomocy Społecznej oraz Zakładów Opiekuńczo Leczniczych, pielęgnacyjno-opiekuńczych i innych miejsc stacjonarnego pobytu, osoby powyżej 60. roku życia w kolejności od najstarszych, służby mundurowe, nauczyciele.

 

Osoby powyżej 60. roku życia będą szczepione począwszy od osób najstarszych, z pierwszeństwem dla tych, którzy są aktywni zawodowo, są w trakcie diagnostyki i leczenia wymagającego wielokrotnego lub ciągłego kontaktu z placówkami ochrony zdrowia oraz z chorobami współistniejącymi zwiększającymi ryzyko ciężkiego przebiegu COVID-19.

 

ZOBACZ: Szczepienia dla medyków. Termin zapisów wydłużony

 

- Powstanie fundusz bezpieczeństwa, z którego będzie wypłacane zadośćuczynienie, gdyby coś się wydarzyło pacjentowi po szczepieniu - zapowiedział we wtorek wiceminister zdrowia Waldemar Kraska w Polskim Radiu 24.

wka/ polsatnews.pl
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Komentarze

Przeczytaj koniecznie