Koronawirus. Najnowsze informacje z Polski i świata [ZAPIS RELACJI]

Świat
Koronawirus. Najnowsze informacje z Polski i świata [ZAPIS RELACJI]
PAP/Leszek Szymański

Nowo wykryta, włoska odmiana koronawirusa mogła pojawić się już w lipcu - poinformowali naukowcy z Lombardii. W tym kraju nadal obowiązują restrykcje; ukarano m.in. nastolatków, którzy zgrupowali się, aby posprzątać dom przed sylwestrową zabawą. Pandemia nie odpuszcza także w innych krajach. Niemcy poinformowały o niemal 13 tys. nowych infekcji SARS-CoV-2 na swoim terytorium.

Bądź na bieżąco - relacja "minuta po minucie" o sytuacji wokół pandemii koronawirusa w Polsce i na świecie.

wka/ polsatnews.pl, PAP
Czytaj więcej
Zapis relacji
Relacja zakończona

We Francji potwierdzono minionej doby 11 395 nowych zakażeń koronawirusem, 384 chorych na Covid-19 zmarło w szpitalach - poinformowała we wtorek Agencja Zdrowia Publicznego (SPF). Minister zdrowia Olivier Veran zapowiedział wprowadzenie w niektórych regionach godziny policyjnej od 18.00.

Nauczyciele i inni pracownicy szkolnictwa we Włoszech apelują o preferencyjny dostęp do szczepionek przeciwko koronawirusowi. Prośbę skierowały wszystkie związki zawodowe działające w oświacie w związku z zapowiedzianym na 7 stycznia ponownym otwarciem szkół.

Siedem osób ze Stralsundu, na północy Niemiec, u których doszło do przedawkowania szczepionki na koronawirusa, wróciło już do domu po szpitalnej obserwacji pod kątem objawów grypopodobnych. Jedna kobieta nadal przebywa w szpitalu - pisze we wtorek portal RND.

Rząd Hiszpanii poinformował we wtorek, że służby medyczne tego kraju wiedziały o istnieniu nowego szczepu koronawirusa już we wrześniu. Potwierdził też, iż na walkę z epidemią Madryt uzyskał 10 mld euro z budżetu UE.

We wtorek 29 grudnia ruszyła pierwsza tura szczepień personelu przeciwko Covid-19 w Pleszewskim Centrum Medycznym - poinformował rzecznik prasowy Ireneusz Praczyk.

Aż o 53 135 zwiększyła się liczba wykrytych przypadków koronawirusa w Wielkiej Brytanii, co jest najwyższym dobowym wzrostem od początku epidemii - podał we wtorek po południu brytyjski rząd. Zarejestrowano też 414 zgonów w związku z Covid-19.

Ministerstwo zdrowia Ukrainy, liczy że w lutym 2021 roku otrzyma 150-200 tysięcy dawek szczepionki przeciwko Covid-19 - poinformował we wtorek na konferencji prasowej szef tego resortu Maksym Stepanow. Dodał, że kończą się obecnie negocjacje z producentami szczepionek.

Średnia dzienna liczba nowych infekcji koronawirusem spadła w Belgii poniżej 2 tys. - wynika z wtorkowych danych belgijskiego instytutu zdrowia publicznego Sciensano.

W związku z obostrzeniami sanitarnymi, w tym roku na Jasnej Górze w Sylwestra nie będzie tradycyjnej pasterki noworocznej o północy ani nocnego czuwania pielgrzymów, na które co roku przybywało wielu uczestników Warszawskiej Pieszej Pielgrzymki - podało we wtorek biuro prasowe sanktuarium.

W Argentynie we wtorek rozpoczęły się szczepienia przeciwko Covid-19 rosyjską szczepionką Sputnik V - poinformował minister zdrowia tego kraju Gines Gonzalez Garcia. Argentyna jest pierwszym krajem Ameryki Łacińskiej, który stosuje rosyjską szczepionkę w walce z pandemią.

Włoskie Ministerstwo Spraw Wewnętrznych zaleciło siłom porządkowym skrupulatne kontrole w wieczór sylwestrowy, gdy obowiązywać będzie częściowy lockdown i godzina policyjna od 22.00 do 7.00 rano. Patrole mają sprawdzać sygnały o zabronionych zabawach w domach.

Zaszczepienie jak największej liczby żołnierzy spowoduje szybki powrót do standardowego funkcjonowania sił zbrojnych, w tym do pełnowymiarowych ćwiczeń; dlatego m.in. podjęto decyzję o kwalifikacji na kursy specjalistyczne oraz oficerskie i podoficerskie jedynie zaszczepionych żołnierzy - poinformował resort obrony.

W rezultacie pandemii koronawirusa PKB Hiszpanii spadł w 2020 roku o ponad 10 procent - poinformował we wtorek w Madrycie premier Pedro Sanchez.

W Norwegii z dwóch do pięciu wzrosła liczba potwierdzonych przypadków bardziej zaraźliwej brytyjskiej mutacji koronawirusa - podał we wtorek Norweski Instytut Zdrowia Publicznego.

Na Warszawskim Uniwersytecie Medycznym ruszyły we wtorek szczepienia przeciwko COVID-19 - przekazał WUM. Jako pierwsza zaszczepiona została pielęgniarka - Bogda Lipszyc - kierownik Przychodni Centrum Medycznego WUM.

We Włoszech ostatniej doby zarejestrowano 659 zgonów na Covid-19 i 11 212 nowych zakażeń koronawirusem - podało we wtorek włoskie ministerstwo zdrowia. Wykonanych zostało 128 tysięcy testów, czyli więcej niż w minionych dniach; 8 procent z nich dało wynik pozytywny.

Ponad 70 proc. Polaków deklaruje wsparcie dla przedsiębiorców w pandemii - wynika z badań dla Fundacji Firmy Rodzinne. 53 proc. ankietowanych wskazuje, że "z solidarności" kupują produkty i usługi od ulubionych dostawców.

Z powodu pandemii koronawirusa rozpoczęcie kwalifikacji wojskowej w 2021 r. - która miała ruszyć 25 stycznia - zostanie przesunięte, a ponadto kwalifikacja ma zostać przeprowadzona w dwóch terminach: od 7 kwietnia oraz od 9 sierpnia - wynika z projektu rozporządzenia szefów MSWiA oraz MON.

Ponad pół tysiąca medyków zaszczepiono do tej pory w woj. śląskim przeciwko Covid-19 - podały służby prasowe wojewody. Wśród osób, które we wtorek przyjęły pierwszą dawkę szczepionki jest wybitny kardiochirurg prof. Marian Zembala.

W trzech miejskich szpitalach (Inflancka, Bielański i Czerniakowski) rozpoczęły się już pierwsze szczepienia - przekazała we wtorek rzeczniczka stołecznego ratusza Karolina Gałecka. Obecnie 54 proc. personelu miejskich szpitali deklaruje chęć zaszczepienia się przeciw koronawirusowi.

Zamknięta od marca dla zagranicznych turystów z powodu pandemii koronawirusa Sri Lanka znów przyjmuje gości. Pierwsi turyści przybyli na wyspę w poniedziałek w ramach pilotażowego programu - informuje agencja AP.

System dystrybucji szczepionek przeciwko COVID-19 został tak przygotowany, by jak najlepiej wykorzystać 120-godzinny czas ważności szczepionek - powiedział prezes ARM Michał Kuczmierowski. Wyjaśnił, że termin dostawy do poszczególnych szpitali zależy od terminu złożenia zamówienia.

Przyszłoroczna edycja turniejów tenisowych WTA i ATP w Indian Wells nie odbędzie się w pierwotnie planowanym terminie - poinformowali organizatorzy. Początkowo zakładano, że zawody odbędą się w dniach 8-21 marca, ale przełożono je w związku z pandemią Covid-19.

Trwają zgłoszenia do szczepień przeciw COVID-19. Rejestracja chętnych z priorytetowej grupy "zero", w której znajdują się także pracownicy i studenci kierunków medycznych, trwa do 14 stycznia - poinformował we wtorek resort nauki.

W świętokrzyskich szpitalach rozpoczęły się szczepienia personelu medycznego przeciwko COVID-19. - Do końca roku wszystkie szpitale w regionie otrzymają szczepionki wystarczające do zaszczepienia całego personelu - powiedział wicewojewoda świętokrzyski Rafał Nowak.

Cztery szpitale w Podlaskiem, które jako pierwsze otrzymały szczepionki przeciwko COVID-19, kończą szczepienia i czekają na kolejne dostawy. Szczepienia zaczynają już także kolejne placówki, np. szpital w Bielsku Podlaskim.

Większość szczepionek z pierwszej dostawy została już przyjęta przez personel krakowskich szpitali. W szpitalach Żeromskiego i Rydygiera szczepienia zakończyły się - placówki czekają na kolejne dostawy. W Szpitalu Uniwersyteckim zabiegi dobiegają końca.

Dla wielkopolskich szpitali zabezpieczono do tej pory łącznie 5,1 tys. dawek szczepionki przeciw COVID-19; dostawy są planowane i realizowane w tym tygodniu niemal codziennie - powiedział we wtorek Tomasz Stube z Wielkopolskiego Urzędu Wojewódzkiego.

W 4 szpitalach węzłowych na Warmii i Mazurach wykorzystano już całą niedzielną dostawę szczepionek przeciw COVID-19. Placówki czekają na kolejną dostawę.

Resort zdrowia Izraela ogłosił we wtorek, że dzień wcześniej podano w kraju 115 tys. szczepionek przeciw Covid-19, co daje łącznie 495 tys. osób zaszczepionych od 20 grudnia. Według rankingu Uniwersytetu Oksfordzkiego Izrael jest światowym liderem w szczepieniu obywateli.

Kilka wspólnot autonomicznych Hiszpanii ogłosiło we wtorek wprowadzenie nowych restrykcji epidemicznych na okres sylwestra oraz Nowego Roku. Swoją decyzję władze regionów argumentują wciąż wysoką liczbą dziennych zakażeń koronawirusem.

Władze Balearów ogłosiły konieczność obowiązywania godziny policyjnej w sylwestra już o 22.00, czyli o godzinę wcześniej, a liczba uczestników spotkań nie może przekraczać sześciu osób.

Radna miejska Cottbus z partii AfD urządziła przyjęcie dla dziewięciu osób, wbrew zasadom obowiązującego w Niemczech lockdownu. Policja musiała użyć gazu pieprzowego wobec jednego z agresywnych gości - pisze we wtorek portal RND.

Szczepionki przeciw COVID-19 docierają do kolejnych szpitali, m.in. po 150 dawek otrzymały miejski Szpital im. Jonschera i Instytut Centrum Zdrowia Matki Polki w Łodzi.

Von der Leyen: UE zdecydowała o zakupie dodatkowych 100 mln dawek szczepionki BioNTech i Pfizer przeciwko Covid-19, która jest obecnie stosowana w całej UE.

Dolnośląskie szpitale kontynuują we wtorek szczepienia na COVID-19. W Uniwersyteckim Szpitalu Klinicznym we Wrocławiu w najbliższych kilku dniach zostanie zaszczepionych prawie tysiąc osób.

Szczepienia przeciw COVID-19 rozpoczęły się we wtorek w kolejnych szczecińskich szpitalach. Najpierw szczepieni są pracownicy medyczni i niemedyczni placówek.

150 szczepionek przeciwko COVID-19 dotarło dzisiaj do szpitala - poinformował we wtorek dyrektor ostrowskiego szpitala Dariusz Bierła.

We wtorek do Szpitala Uniwersyteckiego w Zielonej Górze dotarło 75 szczepionek - poinformował rzecznik prasowy tej placówki Robert Kowalik.

2250 szczepionek przeciw COVID-19 trafi we wtorek i środę do 29 szpitali na Podkarpaciu. We wszystkich placówkach szczepieni są pracownicy ochrony zdrowia.

W szpitalu w Chełmie zakończyły się szczepienia przeciwko COVID-19 personelu medycznego z pierwszej partii, która dotarła do szpitala w niedzielę. Kolejne dawki mają dotrzeć w środę. Do zaszczepienia zgłosiło się tu ponad tysiąc osób.

Komisja ds. nauki KRASP apeluje do wszystkich osób ze społeczności uczelni o aktywne włączenie do rzetelnego przedstawiania korzyści osobistych i społecznych związanych z powszechnym poddaniem się szczepieniu przeciwko COVID-19.

W szpitalu węzłowym w Grudziądzu wykorzystano całą pierwszą partię szczepionek przeciw COVID-19 - poinformowała we wtorek rzecznik prasowa lecznicy Izabela Hirsch-Lewandowska. Kolejne szczepienia zaczną się najprawdopodobniej 5 stycznia.

Osoby przybywające do Polski środkami transportu zbiorowego podlegają obowiązkowej 10-dniowej kwarantannie; akcja bezpłatnych testów dla przyjeżdzających do kraju dobiegła końca - poinformował we wtorek rzecznik GIS Jan Bondar.

Szczepionki przeciwko Covid-19 są konieczne, trzeba je rozprowadzić w sposób sprawiedliwy i muszą być dostępne dla wszystkich - to główne tezy dokumentu watykańskiej komisji do spraw pandemii oraz Papieskiej Akademii Życia, ogłoszonego we wtorek.

Najpoczytniejszy niemiecki dziennik "Bild" wytyka we wtorek rządowi kanclerz Angeli Merkel poważne błędy w procesie zamawiania szczepionek. Ich konsekwencją ma być deficyt szczepionek nawet dla najbardziej zagrożonych koronawirusem.

Policjanci sporządzą wniosek do sądu o ukaranie właściciela jednej z puckich siłowni, gdzie wbrew obowiązującym zakazom obiekt pozostawał otwarty i dostępny dla klientów.

Niemal 170 mld zł wsparcia z tarczy antykryzysowej trafiło dotąd do przedsiębiorców; w najbliższym czasie otrzymają ok. 40 mld zł z tarczy finansowej PFR 2.0 i tarczy branżowej - poinformowało Ministerstwo Rozwoju, Pracy i Technologii.

Przedsiębiorcy, którzy chcą skorzystać ze zwolnienia z obowiązku opłacania składek za listopad, w ramach tarczy antykryzysowej 6.0, powinni do końca roku złożyć deklaracje rozliczeniowe - przypomina rzecznik ZUS Paweł Żebrowski.

Do poniedziałku zaszczepiono ponad 6,3 tys. pracowników sektora ochrony zdrowia z 400 tys. wszystkich osób chcących otrzymać szczepionkę – poinformowało Ministerstwo Zdrowia.

Szczepionki przeciwko Covid-19 są konieczne, trzeba je rozprowadzić w sposób sprawiedliwy i muszą być dostępne dla wszystkich - to główne tezy dokumentu watykańskiej komisji do spraw pandemii oraz Papieskiej Akademii Życia, ogłoszonego we wtorek.

Z powodu konfliktu pomiędzy żandarmerią (GNR) a policją (PSP) opóźniła się dostawa szczepionek przeciw Covid-19 do kilku regionów Portugalii. We wtorek szef MSW zażądał natychmiastowego wszczęcia śledztwa w sprawie sporu obu policyjnych formacji.

Jeśli przeciwko koronawirusowi nie zaszczepi się dwie trzecie Włochów, konieczne może być wprowadzenie obowiązku szczepień - uważa wiceminister zdrowia Pierpaolo Sileri. Jego zdaniem antyszczepionkowcy wśród lekarzy to porażka systemu ich kształcenia.

Liczba pacjentów z Covid-19 w brytyjskich szpitalach przekroczyła już poziom z kwietniowego szczytu - poinformowała we wtorek agencja Associated Press, powołując się na oficjalne dane. 12 kwietnia w Wielkiej Brytanii hospitalizowane były 18 974 osoby z Covid-19, w poniedziałek natomiast było to 20 426 osób.

Wykryty w Wielkiej Brytanii nowy szczep koronawirusa był obecny w Niemczech co najmniej od listopada - poinformowało ministerstwo zdrowia Dolnej Saksonii na północnym zachodzie Niemiec. Zakażony nim pacjent w podeszłym wieku zmarł.

Badania potwierdziły zakażenie koronawirusem u dalszych 7914 osób, najwięcej przypadków wykryto na Mazowszu – 957. Zmarło 307 osób – podało we wtorek Ministerstwo Zdrowia.

Polski producent preparatów i sprzętu do diagnostyki laboratoryjnej, firma BioMaxima SA, wprowadziła do obrotu nowy własny test genetyczny umożliwiający wykrycie kilku patogenów m.in. SARS-CoV-2 i wirusów grypy. Test umożliwia identyfikację kilku patogenów w jednej probówce PCR. "Nowy test umożliwia wykrycie patogenów SARS-CoV-2 (Wuhan), wirusów grypy (wirus grypy A - H1N1, H3N2, H5N1 i wirus grypy B), a także wirusa RSV A i B (syncytialny wirus oddechowy typu A lub B)" - czytamy w komunikacie spółki.

Zakażonych koronawirusem mogło być nawet pół miliona mieszkańców chińskiego miasta Wuhan, prawie 10 razy więcej, niż wskazuje oficjalny bilans potwierdzonych infekcji w tym mieście – sugerują wyniki badań pod kątem przeciwciał, opisywane we wtorek przez media.

W Wielkiej Brytanii trzeba szczepić dwa miliony osób tygodniowo, by zapobiec trzeciej fali epidemii koronawirusa - pisze we wtorek agencja Reutera, powołując się na badania Londyńskiej Szkoły Higieny i Medycyny Tropikalnej (LSHTM).

Prezydent RPA Cyril Ramaphosa ogłosił nowe ograniczenia związane z pandemią, w tym zakaz sprzedaży alkoholu, wydłużenie godziny policyjnej i zamknięcie plaż. RPA jest najbardziej dotkniętym pandemią krajem Afryki, koronawirusem zakaziło się tam ponad milion osób.

Białoruś ogłosiła we wtorek rozpoczęcie kampanii szczepień przeciw Covid-19. Do kraju przybyła pierwsza partia rosyjskiej szczepionki Sputnik V - poinformowało ministerstwo zdrowia. Dobrowolnymi szczepieniami najpierw mają zostać objęci lekarze i nauczyciele.

Aby osiągnąć "efekt odporności populacyjnej", trzeba zaszczepić około 15 mln Polaków, czyli w miarę prawdopodobnym scenariuszem jest jesień - mówił we wtorek minister zdrowia Adam Niedzielski. Prawdopodobieństwo, że w Polsce nie ma mutacji koronawirusa z W. Brytanii ocenił na "bardzo niskie".

Powstanie fundusz bezpieczeństwa, z którego będzie wypłacane zadośćuczynienie, gdyby coś się wydarzyło pacjentowi po szczepieniu – zapowiedział we wtorek wiceminister zdrowia Waldemar Jerzy Kraska. Wyraził przekonanie, że fundusz nie będzie nadużywany. - Z tego co widzimy - a zaszczepionych jest prawie 3 mln osób na świecie - to nie ma działań niepożądanych. Dlatego to jest fundusz bezpieczeństwa, na wypadek, gdyby coś się wydarzyło po szczepieniu - powiedział Kraska.

Epidemia COVID-19, obostrzenia ani pandemiczny kryzys gospodarczy nie przyczyniły się do wzrostu liczby samobójstw w Polsce. Wręcz przeciwnie; ich liczba spadła - pisze we wtorek "Dziennik Gazeta Prawna".

Parlamentarzyści lekarze ponad podziałami na rzecz szczepień. Władysław Kosiniak-Kamysz (PSL), byli ministrowie zdrowia: Bartosz Arłukowicz (KO) i Wojciech Maksymowicz (PiS) oraz szef sejmowej komisji zdrowia Tomasz Latos (PiS) - to lekarze, którzy zamierzają w niedługim czasie zaszczepić się na koronawirusa. Wszyscy będą też zachęcać do szczepień innych Polaków.

Indyjskie ministerstwo zdrowia poinformowało we wtorek, że u sześciu osób w tym kraju wykryto nowy, bardziej zaraźliwy szczep koronawirusa pochodzący z Wielkiej Brytanii. Zakażeni to osoby przybyłe niedawno z Wysp Brytyjskich.

Ośmioro nastolatków w Teramo we włoskiej Abruzji zostało ukaranych przez policję za to, że sprzątali mieszkanie przygotowując je na zabronione z powodu pandemii przyjęcie sylwestrowe. To jeden z przypadków łamania przepisów, o których informują media.

Podczas ostatniej doby liczba ofiar śmiertelnych koronawirusa w Niemczech wzrosła o 852, zarejestrowano również 12 892 nowych zakażeń - poinformował we wtorek rano Instytut im Roberta Kocha (RKI).

W Brescii w Lombardii odkryto "włoską odmianę" koronawirusa, która być może jest prekursorem tej angielskiej- ogłosił prezes krajowego Stowarzyszenia Wirusologii Arnaldo Caruso.

Jak wyjaśnił agencji Adnkronos, ten wariant krążył w Italii już w sierpniu.

WIĘCEJ: Naukowcy odkryli włoską odmianę koronawirusa. Jest "poprzedniczką" tej z Wielkiej Brytanii

Uniwersytet Johnsa Hopkinsa (UJH) w Baltimore poinformował w poniedziałek w nocy, że w ciągu ostatniej doby zarejestrowano w USA 1209 ofiar śmiertelnych Covid-19. Obecność koronawirusa potwierdzono u 150 092 kolejnych osób.

Izba Reprezentantów Kongresu USA przyjęła w poniedziałek ustawę zwiększającą kwotę bezpośredniego wsparcia dla każdego kwalifikującego się Amerykanina w dobie koronawirusa z 600 do 2000 dolarów. Przewiduje się, że Senat będzie nad nią głosował we wtorek.

Dr Alain Fischer, francuski przewodniczący komitetu ds. strategii szczepień Covid-19, krytykowany za powolny start kampanii szczepień powiedział w poniedziałek, że "lepiej jest przeprowadzić ją wolniej, ale dobrze".

Brazylia odnotowała 20 548 potwierdzonych przypadków koronawirusa w ciągu ostatnich 24 godzin i 431 zgonów z powodu COVID-19 - podało tamtejsze ministerstwo zdrowia.

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Przeczytaj koniecznie