Szef dyplomacji UE oskarża Rosję o dezinformację w sprawie szczepionki

Świat
Szef dyplomacji UE oskarża Rosję o dezinformację w sprawie szczepionki
PAP/EPA/TOMS KALNINS
W zeszłym tygodniu Rosja wysłała pierwszą partię swojej szczepionki do Argentyny

Szef dyplomacji UE Josep Borrell oświadczył w poniedziałek na swoim blogu, że rosyjskie media publiczne rozpowszechniły fałszywe informacje na temat europejskich i amerykańskich szczepionek przeciw Covid-19 w krajach, w których Moskwa chce sprzedawać własną szczepionkę.

"Zachodni twórcy szczepionek są otwarcie wyśmiewani przez wielojęzyczne rosyjskie media, kontrolowane przez państwo, co w niektórych przypadkach doprowadziło do absurdalnych twierdzeń, że szczepionki zmieniają ludzi w małpy" - napisał Borrell na swoim blogu.

 

"Takie narracje są najwyraźniej skierowane do krajów, w których Rosja chce sprzedawać swoją własną szczepionkę Sputnik V. W obecnej sytuacji każda próba wzbudzenia takich bezpodstawnych wątpliwości zagraża zdrowiu publicznemu" - podkreślił Borrell.

 

ZOBACZ: Rosyjska szczepionka Sputnik V to "ogromne ryzyko". Naukowcy alarmują

 

"W epoce Covid-19 wiemy, jak szkodliwa może być zagraniczna ingerencja i dezinformacja dla naszego bezpieczeństwa, naszej demokracji i naszych społeczeństw. Zajęcie się dezinformacją jest pilną koniecznością" - zaznaczył szef unijnej dyplomacji.

 

Według Rosji, Sputnik V jest celem kampanii dezinformacyjnej

 

Według Reutersa Moskwa wcześniej wielokrotnie zaprzeczała podobnym oskarżeniom i twierdzi, że Sputnik V jest celem wspieranej przez zagranicę kampanii dezinformacyjnej. Agencja pisze, że na razie Rosja nie skomentowała poniedziałkowego wpisu Borrella.

 

W zeszłym tygodniu Rosja wysłała pierwszą partię swojej szczepionki do Argentyny w ramach umowy obejmującej 10 milionów dawek. Ma także podpisane umowy na dostawy m.in. z innymi krajami Ameryki Łacińskiej i Azji.

emi/ PAP
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Przeczytaj koniecznie