Europol ostrzega przed fałszywymi szczepionkami przeciw Covid-19 od przestępców

Polska
Europol ostrzega przed fałszywymi szczepionkami przeciw Covid-19 od przestępców
Pixabay/quimono

Szefowa unijnej agencji Europol Catherine De Bolle ostrzegła, że grupy przestępcze będą próbowały wykorzystać kampanię szczepień przeciwko Covid-19 do wprowadzenia na rynek i zarobienia na fałszywych, podrabianych szczepionkach. - Jeśli padniesz ofiarą takiego oszustwa, może to oczywiście mieć poważne konsekwencje dla twojego zdrowia - przestrzegła.

Szefowa Europolu poruszyła tę sprawę w rozmowie z niemiecką grupą medialną Funke-Mediengruppe, na którą powołuje się "Brussels Times".

 

- Wysłaliśmy już ostrzeżenie do państw członkowskich Unii Europejskiej, wzywając je do zachowania szczególnej czujności. Istnieje bowiem realne ryzyko, że grupy przestępcze spróbują wykorzystać zapotrzebowanie na szczepionki - powiedziała.

 

Oszuści już ogłaszają się w Internecie

 

Oszustwo może przybrać jedną z dwóch form: szczepionki będą zamawiane i opłacane, a następnie nigdy nie zostaną dostarczane. Drugi scenariusz, to zdaniem Europolu, wprowadzenie na rynek fałszywych szczepionek.

 

ZOBACZ: Kłódka na klamce samochodu to pułapka. Nowa metoda złodziei

 

Jak informuje belgijska gazeta, w mediach społecznościowych już pojawiły się oferty sprzedaży szczepionek. - Jeśli padniesz ofiarą takiego oszustwa, może to oczywiście mieć poważne konsekwencje dla twojego zdrowia - ostrzegła De Bolle.

 

Szczepionki dla krajów UE produkuje Pfizer

 

Transport szczepionek z Belgii do krajów członkowskich jest organizowany przez firmę H. Essers, która posiada specjalnie zabezpieczone ciężarówki do przewożenia szczepionek z fabryki Pfizer w Puurs koło Antwerpii na lotniska lub do centrów dystrybucji w krajach UE.

 

Stamtąd przesyłki są rozprowadzane do ośrodków szczepień zgodnie z regulacjami obowiązującymi w poszczególnych państwach członkowskich.

wka/ PAP, polsatnews.pl
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Przeczytaj koniecznie