Koronawirus. Najnowsze informacje z Polski i świata [RELACJA]

Świat
Koronawirus. Najnowsze informacje z Polski i świata [RELACJA]
PAP/EPA/ALESSANDRO DI MARCO
Dziś wigilia - czekają nas kolejne po Wielkanocy święta w cieniu pandemii

Liczba wykrytych przypadków koronawirusa na Ukrainie przekroczyła milion. Z kolei w Niemczech, gdzie obowiązuje lockdown, odnotowano ponad 32 tys. kolejnych infekcji SARS-CoV-2. Natomiast w USA poinformowano o niemal 200 tys. nowych zakażonych. Sposobem na pandemię mają być szczepionki - ich pierwsza partia dla krajów Unii Europejskiej opuściła fabrykę Pfizera.

Bądź na bieżąco - informacje o pandemii i jej skutkach w Polsce i na świecie w relacji "minuta po minucie" na polsatnews.pl.

wka/ PAP, polsatnews.pl
Czytaj więcej
Zapis relacji
Relacja zakończona

505 osób zmarło minionej doby we Włoszech na Covid-19, potwierdzono 18 040 kolejnych zakażeń koronawirusem - podało w czwartek ministerstwo zdrowia. Od początku pandemii koronawirusem zainfekowało się tam ponad 2 mln osób, ponad 70 tys. z nich zmarło.

Rząd wysyła samolot z kilkudziesięcioma lekarzami-ratownikami medycznymi oraz pielęgniarkami, którzy będą robić testy polskim kierowcom w Dover. Ma to pomóc w ich szybszym powrocie do kraju. Zespoły medyków zaczną pracę jeszcze tej nocy. Na miejsce skierowano też Wojska Obrony Terytorialnej.

Premier Izraela Benjamin Netanjahu i ministerstwo zdrowia ogłosili w czwartek trzeci ogólnokrajowy lockdown, który wejdzie w życie w niedzielę i potrwa dwa tygodnie. Decyzja została podjęta, ponieważ dobowa liczba zakażeń koronawirusem wzrosła w ostatnich dniach do ponad 3 tys.

Serbia rozpoczęła w czwartek podawanie ludziom opracowanej przez konsorcjum Pfizer/Biontech szczepionki przeciwko koronawiusowi. Jako pierwsza otrzymała ją w belgradzkim instytucie immunologii i wirusologii Torlak premier Ana Brnabić, co transmitowała na żywo państwowa telewizja RTS.

497 zgonów z powodu COVID-19 to bardzo dużo, do tych liczb nie możemy się przyzwyczaić - powiedział o czwartkowych danych dr Michał Sutkowski. Przy stole wigilijnym powinniśmy pomyśleć o tych, którzy zmarli z powodu COVID-19, także przez to, że czasem nie byliśmy odpowiedzialni - podkreślił.

Prezydent Francji Emmanuel Macron, który zakaził się koronawirusem, nie ma już żadnych objawów chorobowych i może zakończyć przepisane mu na siedem dni odosobnienie - poinformował w czwartek urząd prezydencki.

Szefowa włoskiego MSW Luciana Lamorgese zapowiedziała surowe kontrole podczas rozpoczętego w czwartek częściowego lockdownu w kraju w okresie Bożego Narodzenia i Nowego Roku. Zaapelowała do Włochów, by w ich domach zwyciężyło poczucie odpowiedzialności.

Krajowy Instytut Zdrowia (INSA) w Lizbonie potwierdził na terenie Portugalii trzy nowe szczepy koronawirusa, które nie występowały tam podczas pierwszej fali epidemii. Wykryto je u pacjentów, którzy zachorowali na Covid-19 pomiędzy październikiem a grudniem.

Stwierdzono też pierwszy na świecie przypadek zakażenia osoby dwoma szczepami koronawirusa równocześnie.

Jest propozycja, żeby Francja stworzyła korytarz sanitarny przez swoje terytorium do granicy z Belgią, aby ciężarówki jadące z Anglii mogły dalej przejechać - powiedział  prezes związku pracodawców Transport i Logistyka Polska Maciej Wroński. Dodał, że zabiega o to z pomocą polskiego MSZ.

Żołnierze 3. Podkarpackiej Brygady Obrony Terytorialnej aktywnie zaangażowali się w akcję #ObiadyDlaBohaterów. W ramach projektu wspierani są kombatanci na Podkarpaciu – poinformował w czwartek rzecznik prasowy brygady kpt. Witold Sura.

Rzecznik dodał, że w akcję zaangażowali się żołnierze z rzeszowskiego i niżańskiego batalionu lekkiej piechoty.

- Dostarczają oni do kombatantów posiłki, zakupy i leki. Jednak, jak podkreślają sami kombatanci, w tym świątecznym czasie najbardziej doskwiera im samotność, dlatego najważniejsze jest dla nich samo spotkanie i rozmowa – powiedział kpt. Sura.

Z powodu koronawirusa w szpitalach przebywa 17 239 osób, u których potwierdzono zakażenie; 1610 jest pod respiratorami – podało w czwartek Ministerstwo Zdrowia. Resort poinformował, że dla pacjentów z Covid-19 przygotowanych jest 35 410 łóżek i 3078 respiratorów.

W kraju pula wolnych łóżek – jak pokazują dane MZ – wynosi ponad 18 tys., a respiratorów – ponad 1400.

Na kwarantannie – jak przekazało ministerstwo – przebywa 181 114 osób, a nadzorem sanitarno-epidemiologicznym objętych jest 9198 osób.

Resort poinformował też, że wyzdrowiało dotąd 975 876 chorych na Covid-19.

Ministerstwo Zdrowia: 13 115 nowych zakażeń koronawirusem, 497 osób zmarło; łącznie ponad 1 mln 239 tys. przypadków

W Rosji w ciągu minionej doby na Covid-19 zmarło 635 osób, najwięcej od początku epidemii koronawirusa - poinformował w czwartek sztab rządowy. Również liczba zakażeń wzrosła do nienotowanego wcześniej poziomu: wykryto 29 935 nowych przypadków.

Po uwzględnieniu zakażeń koronawirusem z ostatniej doby, liczba infekcji na Ukrainie od początku pandemii przekroczyła milion – wynika z informacji przekazanych w czwartek przez tamtejszy resort zdrowia.

W ciągu doby ze środy na czwartek potwierdzono 11 490 nowych zakażeń, a zmarły kolejne – 223 osoby. Tym samym łączna liczba infekcji wzrosła do 1 001 132, zaś zgonów – 17 395. Dane te opublikował na Facebooku ukraiński minister zdrowia Maksym Stepanow.

Uniwersytet Johnsa Hopkinsa (UJH) w Baltimore poinformował w środę w nocy, że w ciągu ostatniej doby zarejestrowano w Stanach Zjednoczonych 3401 ofiar śmiertelnych Covid-19. Obecność koronawirusa potwierdzono u 195 033 kolejnych osób.

Pierwsze partie szczepionki na Covid-19 wyprodukowane przez Pfizera-BioNTech, przeznaczone dla krajów UE opuściły w środę zakłady Pfizera w belgijskiej miejscowości Puurs. Pojazdom transportującym szczepionki towarzyszyła obstawa policji.

WIĘCEJ: Szczepionki przeciw Covid-19 w drodze do Polski. Wiozą je dwa auta dostawcze

W ciągu ub. doby stwierdzono w Niemczech 32 195 nowych przypadków koronawirusa, zmarły 802 osoby - poinformował w czwartek Instytut Chorób Zakaźnych im. Roberta Kocha (RKI). Instytut podał, że łączna liczba przypadków zakażeń wzrosła do 1 587 115 a zgonów do 28 770.

Wolontariusze działający w ramach solidarnościowego korpusu wsparcia dwoją się i troją, by potrzebna pomoc trafiła do osób starszych jeszcze przed świętami - zapewniła minister rodziny Marlena Maląg. Przypomniała, że działania całego programu zostały przedłużone do lutego 2021 r.

Centralny Szpital Kliniczny MSWiA w Warszawie otrzyma w niedzielę 75 fiolek szczepionek. Pozwoli to zaszczepić 375 osób, ponieważ z jednej porcji tworzy się dawki dla pięciu osób - powiedziała Iwona Sołtys, rzecznik CSK MSWiA.

Dawki przygotuje apteka szpitalna i taki gotowy do podania preparat trafi na poszczególne oddziały. Drugi transport szczepionek przyjedzie do szpitala zaraz po Nowym Roku, czyli 4 stycznia.

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Przeczytaj koniecznie