Pierwszy od kwietnia przypadek koronawirusa na Tajwanie

Świat
Pierwszy od kwietnia przypadek koronawirusa na Tajwanie
Pixabay
Od wybuchu epidemii na Tajwanie potwierdzono 770 przypadków zakażenia koronawirusem, siedem osób zmarło, a 632 uznano za wyleczone.

Pierwszy od 253 dni lokalny przypadek zakażenia koronawirusem wykryto we wtorek na Tajwanie - poinformowało miejscowe Centrum do spraw Kontroli Chorób (CECC).

Osoba zakażona miała kontaktować się z zainfekowanych pilotem z Nowej Zelandii, który po przebyciu wymaganej dla załóg trzydniowej kwarantanny podróżował po północnym Tajwanie. Pilot miał zakazić się podczas służbowej podróży do Stanów Zjednoczonych na początku grudnia.

 

Zakażony pilot i trzech współpracowników

 

Jak informowały lokalne media, koronawirusa wykryto u pilota i jego trzech współpracowników w ubiegłym tygodniu. We wtorek potwierdzono, że pilot zakaził jedną z osób przebywających na Tajwanie.

 

ZOBACZ: Złamał zasady kwarantanny na 8 sekund. Obsługa hotelu wezwała służby

 

Jak podało CECC, służby prześledziły przemieszczanie się pilota, dzięki czemu wykryto pierwszy od miesięcy lokalny przypadek transmisji wirusa. Służby opublikowały dokładną listę miejsc publicznych, w których przebywał pilot, wraz z godzinami, by uprzedzić Tajwańczyków o możliwości zakażenia. Trwa dalsza analiza możliwych kontaktów z pilotem i osobą lokalnie zakażoną.

 

Pojawiły się opinie, że trzydniowa kwarantanna dla członków załóg samolotów jest niewystarczająca i że doprowadziło to do obecnej sytuacji.

 

Zaostrzone restrykcje

 

Od wybuchu epidemii na Tajwanie potwierdzono 770 przypadków zakażenia koronawirusem, siedem osób zmarło, a 632 uznano za wyleczone.

 

Do tej pory tylko 55 osób uznawano za przypadki lokalnej transmisji wirusa. Przedostatnie takie zakażenie miało miejsce w kwietniu. Tajwan ma blisko 24 mln mieszkańców.

 

Pomimo braku zakażeń lokalnych na Tajwanie od 1 grudnia zostały ponownie zaostrzone restrykcje mające na celu przeciwdziałanie Covid-19. Powrócił bezwzględny nakaz noszenia maseczek w prawie wszystkich miejscach publicznych. Nowe obostrzenia są odpowiedzią na szczyt sezonu chorobowego oraz zbliżający się sezon świąteczny w związku z Księżycowym Nowym Rokiem, podczas którego podróżuje najwięcej mieszkańców wyspy.

pgo/ PAP
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Komentarze

Przeczytaj koniecznie