Koronawirus. Najnowsze informacje z Polski i świata [ZAPIS RELACJI]

Świat
Koronawirus. Najnowsze informacje z Polski i świata [ZAPIS RELACJI]
PAP/EPA/Luis Torres
Na zdjęciu: transport chorego na Covid-19 w Meksyku

W Polsce potwierdzono 7192 nowych przypadków koronawirusa. Zmarło kolejnych 309 pacjentów. Wszyscy przybywający z zagranicy do Polski, a w szczególności podróżujący z Wielkiej Brytanii, mogą wykonać bezpłatny test w kierunku wykrycia SARS-CoV-2. Tymczasem Pfizer i Moderna zbadają skuteczność swoich szczepionek na nową mutację koronawirusa.

Bądź na bieżąco - informacje o pandemii koronawirusa i jej skutkach w Polsce i na świecie w relacji "minuta po minucie".

wka/pgo/ms/ PAP, polsatnews.pl
Czytaj więcej
Zapis relacji
Relacja zakończona

7192 nowych zakażeń i 309 zgonów – to koronawirusowy bilans wtorku w Polsce. W programie "Gość Wydarzeń" prezydent Andrzej Duda zapowiedział, że zaszczepi się przeciwko Covid-19. Premier poinformował, że pierwsza osoba w Polsce zostanie za kilka dni zaszczepiona w szpitalu MSWiA. Koronawirus dotarł na Antarktydę. Władze Wielkiej Brytanii i Francji doszły do porozumienia ws. ruchu przez La Manche.

CZYTAJ WIĘCEJ: Koronawirus - Raport Dnia. Wtorek, 22 grudnia

W Rzymie wyszkolona zostanie grupa psów, by swym węchem potrafiły zidentyfikować zakażenie koronawirusem - ogłosiło centrum tresury, gdzie rozpoczęto realizację tego nowatorskiego projektu. Badania wykazały, że psy są w stanie wyczuć zakażenie w pocie człowieka.

Z powodu nowej odmiany koronawirusa od 26 grudnia w całej Szkocji, z wyjątkiem wysp, obowiązywać będzie najwyższy stopień restrykcji epidemicznych - ogłosiła we wtorek szefowa szkockiego rządu Nicola Sturgeon. Dodała, że być może konieczne będzie ich zaostrzenie.

Komisja Europejska opublikowała polskojęzyczne druki informacyjne szczepionki przeciwko COVID-19 - przekazał prezes Urzędu Rejestracji Produktów Leczniczych, Wyrobów Medycznych i Produktów Biobójczych Grzegorz Cessak.

Pomimo trwającego w Niemczech lockdownu, berlińczycy mogli do tej pory wyjeżdżać na krótko do Polski, na przykład na zakupy. Teraz władze landu Berlin zdecydowały, że po wyprawach zakupowych za Odrę konieczna będzie 10-dniowa kwarantanną po powrocie - informuje we wtorek portal rbb24.

Świetlne cyfry "2021" dotarły na Times Square na uroczystość powitania Nowego Roku. Z powodu pandemii koronawirusa zamiast milionowych tłumów wszyscy, wyjątkiem mniej niż 100 wybranych gości, będą ją mogli podziwiać online.

fot. PAP/EPA/Peter Fole

- Jestem gotów się zaszczepić i wezmę udział w Narodowym Programie Szczepień. Jest tylko kwestia, w jakiej kolejności będą szczepieni ozdrowieńcy. Jeśli tylko będzie taka możliwość, bez odbierania szczepionki komuś bardziej potrzebującemu, oczywiście się zaszczepię - zadeklarował w programie "Gość Wydarzeń" prezydent Andrzej Duda. 

Kancelaria premiera Francji Jeana Castexa poinformowała we wtorek wieczorem w komunikacie, że obywatele państw UE mogą wjechać do Francji z Wielkiej Brytanii jeśli test wykonany nie wcześniej niż przed 72 godzinami, nie wykazał u nich zakażenia koronawirusem.

Głosami 55 spośród 104 obecnych na sali obrad deputowanych czeska Izba Poselska zezwoliła we wtorek rządowi na przedłużenie wprowadzonego w związku pandemią koronawirusa stanu wyższej konieczności o 30 dni czyli do 22 stycznia 2021 roku.

Koronawirus pojawił się na Antarktydzie, będącej dotąd ostatnim wolnym od niego kontynentem, a konkretnie w utrzymywanej przez siły zbrojne Chile stacji badawczej "Bernardo O'Higgins Riquelme" - poinformowały we wtorek czasu polskiego chilijskie media powołując się na władze wojskowe.

Liczba zgonów wśród osób zakażonych koronawirusem w Japonii przekroczyła we wtorek 3 tys. - podała japońska agencja prasowa Kyodo. W grudniu na Covid-19 zmarło w tym kraju już ponad 800 osób, czyli ponad dwa razy więcej niż w całym listopadzie.

 

Najwyższą od początku epidemii liczbę nowych zakażeń koronawirusem - 36 804 - wykryto w ciągu ostatniej doby w Wielkiej Brytanii - poinformował we wtorek po południu brytyjski rząd. Zarejestrowano też kolejnych 691 zgonów z powodu Covid-19.

628 osób zmarło minionej doby we Włoszech na Covid-19, potwierdzono 13 318 nowych zakażeń koronawirusem, wykonano 166 tysięcy testów - podało we wtorek włoskie ministerstwo zdrowia. Dzień wcześniej zanotowano o ponad 200 zgonów i 3 tysiące zakażeń mniej.

Dzięki żołnierzom 6 Mazowieckiej Brygady Obrony Terytorialnej pacjenci z covidowego szpitala w Radomiu mogą zobaczyć się z bliskimi za pomocą internetowych komunikatorów. We wtorek, korzystając z połączenia on-line, świąteczne życzenia złożyło swoim rodzinom kilkunastu pacjentów.

Po ponad dwóch tygodniach od rozpoczęcia w Rosji szczepień na koronawirusa preparatem Sputnik-V władze Moskwy zapraszają na szczepienia pracowników zakładów przemysłowych i transportu. Petersburg czeka na dostawę 100 tysięcy dawek szczepionki do końca roku.

Nie ma żadnego nowego koronawirusa, jest tylko jego nowy wariant genetyczny - powiedział PAP dr hab. Tomasz Dzieciątkowski z WUM odnosząc się do informacji dot. nowej mutacji koronawirusa SARS-CoV-2. Zdaniem Dzieciątkowskiego nie można mówić nawet o nowej odmianie tego wirusa.

Włoskie MSW zaleciło we wtorek siłom bezpieczeństwa i lokalnym władzom "skuteczne" kontrole przestrzegania przepisów rządu w sprawie restrykcji epidemicznych w okresie świąteczno-noworocznym. Od Wigilii do 6 stycznia przez 10 dni obowiązywać będzie w kraju częściowy lockdown.

Irlandia wraca od czwartku do najwyższego, piątego poziomu restrykcji koronawirusowych, które oznaczają lockdown, choć będą wprowadzone pewne modyfikacje - ogłosił we wtorek rząd w Dublinie. Obowiązywać one będą do 12 stycznia.

- W drugim dniu Świąt szczepionki dotrą do Polski - mówił na wtorkowej konferencji premier Mateusz Morawiecki. Dodał, że pierwsza osoba będzie zaszczepiona w szpitalu MSWiA w Warszawie za kilka dni. Szef KPRM Michał Dworczyk poinformował, że do tej pory - z grupy zero - do szczepień zgłosiło się 300 tys. chętnych.

Wirusolog z berlińskiej kliniki Charite Christian Drosten wyraził zaniepokojenie nowym szczepem koronawirusa. Zwrócił uwagę, że liczba osób zakażonych VUI-202012/01 wzrosła tylko na obszarach, w których ogólna częstość występowania koronawirusa była wysoka lub rosła.

Prawie 25 mln zł z funduszy unijnych otrzymają szpitale na Pomorzu na walkę z pandemią COVID-19. Placówki w Prabutach, Starogardzie Gdańskim, Wejherowie i w Gdańsku kupią za te pieniądze nowoczesny sprzęt medyczny, m.in. tomografy i respiratory.

Pierwsze szczepienia pracowników ochrony zdrowia, które mają rozpocząć się 27 grudnia, odbędą się w 72 szpitalach, m.in. w Centralnym Szpitalu Klinicznym MSWiA w Warszawie, Specjalistycznym Szpitalu im. E. Szczeklika w Tarnowie czy Mazowieckim Szpitalu Specjalistycznym im. J. Psarskiego w Ostrołęce

Do 28 grudnia szpitale węzłowe będą zbierać dane personelu medycznego i niemedycznego, który zostanie zaszczepiony przeciw COVID-19 jako grupa zero.

11 zgonów na COVID-19, zaraportowanych we wtorek rano z powiatu inowrocławskiego, dotyczy okresu do 13 do 19 grudnia – dowiedziała się Polska Agencja Prasowa w wojewódzkim sanepidzie. To kolejny przykład zbiorczego podawania zgonów na tę chorobę w dziennych raportach z woj. kujawsko-pomorskiego.

Zmiany w funkcjonowaniu komunikacji miejskiej wprowadza na okres świąteczno-noworoczny działający na terenie Górnośląsko-Zagłębiowskiej Metropolii (GZM) Zarząd Transportu Metropolitalnego (ZTM). ZTM bierze pod uwagę zmniejszenie mobilności mieszkańców w czasie pandemii.

Niech czas Świąt Bożego Narodzenia będzie chwilą refleksji i odpoczynku po roku nieoczekiwanych wyzwań i trudnej pracy. Niech te Święta będą dla nas wszystkich dobrym czasem. Życzę wszystkim Wesołych Świąt i szczęśliwego Nowego Roku - napisał na Twitterze szef MON Mariusz Błaszczak.

Policja będzie ściśle monitorować przestrzeganie wprowadzonych w związku z pandemią koronawirusa ograniczeń w Boże Narodzenie i sylwestra. Będzie też chronić centra szczepień, które "mogą zostać zaatakowane" - powiedział zastępca szefa związku policji (GdP) Joerg Radek w "Sueddeutsche Zeitung".

Od 28 grudnia do 17 stycznia studenci w ramach zajęć na uczelni nie będą mogli korzystać z basenów, aquaparków, siłowni, klubów i centrów fitness – poinformował we wtorek resort nauki.

We wtorek Ministerstwo Nauki i Szkolnictwa Wyższego opublikowało na swojej stronie internetowej informacje na temat funkcjonowania uczelni po 28 grudnia 2020 r. w związku z decyzjami rządu w kwestii walki z koronawirusem.

Pierwsza transza szczepionek, czyli 10 tys. dawek, trafi do magazynów agencji jeszcze 26 grudnia. Następnego dnia rano, przy udziale na początku dwóch hurtowni farmaceutycznych, dystrybuowane będą dalej do 72 szpitali, które rozpoczną szczepienia personelu medycznego – poinformował PAP prezes Agencji Rezerw Materiałowych Michał Kuczmierowski.

Posłowie PiS i jednocześnie lekarze: Tomasz Latos i Bolesław Piecha zaapelowali we wtorek do personelu medycznego o to, aby dać dobry przykład innym i zaszczepić się przeciw koronawirusowi. Koledzy, koleżanki szczepmy się - wezwali.

Z powodu pandemii tegoroczna wigilia dla samotnych i bezdomnych w Krakowie odbędzie się w innej formule, nie będzie tradycyjnej wieczerzy, ale najbardziej potrzebujący otrzymają ciepły posiłek i paczki żywnościowe.

24 grudnia od g. 12.00 w kuchni Caritasu przy ul. Dietla będzie wydawana na wynos wigilijna zupa grzybowa, a siostry albertynki przy ul. Woronicza przygotują barszcz, będą też wydawać potrzebującym prowiant i odzież.

Po wykryciu w W. Brytanii nowej mutacji koronawirusa w Szwajcarii trwają poszukiwania kilku tysięcy przybyłych tam niedawno Brytyjczyków. Władze z mocą wsteczną nakazały im kwarantannę, by zapobiec rozprzestrzenianiu się nowej mutacji - pisze "Der Spiegel" we wtorek.

Wygląda na to, że na Węgrzech minął już szczyt drugiej fali pandemii koronawirusa - powiedział we wtorek szef kancelarii premiera Viktora Orbana, Gergely Gulyas. Węgierskie władze zawiesiły też we wtorek loty z Wielkiej Brytanii.

Trudna sytuacja epidemiczna w mieście Zittau i okręgu Görlitz skłoniła nas do tego, aby zaoferować wsparcie dla niemieckich szpitali w tym przygranicznym obszarze w postaci sprzętu medycznego oraz przyjęcia części pacjentów do szpitala w Bolesławcu - powiedział wiceszef MSZ Szymon Szynkowski vel Sęk.

Jak dodał, "otrzymaliśmy odpowiedź, że Niemcy na razie radzą sobie z trudną sytuacją w ramach własnych sił i środków, natomiast, jeśli sytuacja by się pogarszała, to wówczas nasi niemieccy partnerzy zgłoszą się do nas". Przekazał, że "Niemcy jednocześnie bardzo podziękowali za tę ofertę pomocy".

Caritas Archidiecezji Warmińskiej z powodu obostrzeń sanitarnych nie zorganizuje w tym roku tradycyjnej wigilii dla ubogich. Ponad 400 potrzebujących otrzyma paczki z jedzeniem na wynos i drobnymi prezentami – poinformował PAP dyrektor warmińskiego Caritasu ks. Paweł Zięba

Hiszpańscy epidemiolodzy i mikrobiolodzy wezwali władze kraju do wprowadzenia w okresie świąt Bożego Narodzenia lockdownu w związku z pojawieniem się w Wielkiej Brytanii nowego szczepu koronawirusa. Niektórzy eksperci medyczni twierdzą, że może być on już obecny w Hiszpanii.

"Deklaruję, że ja i moi najbliżsi współpracownicy zaszczepimy się w pierwszym możliwym terminie" – zapowiedział we wtorek rektor Uniwersytetu Medycznego w Łodzi prof. Radzisław Kordek. Dodał, że brak masowego udziału w systemie szczepień oddali powrót do normalności.

45-letni strażak z Małopolski, któremu koronawirus całkowicie zniszczył płuca, przeszedł pomyślnie transplantację obu płuc w Śląskim Centrum Chorób Serca w Zabrzu. Był to drugi taki zabieg w Polsce, po pierwszym przeprowadzonym w lipcu w tym samym ośrodku.

Ponad 200 górników-ozdrowieńców z Polskiej Grupy Górniczej zadeklarowało dotąd chęć oddania osocza potrzebnego w leczeniu chorych na COVID-19. We wtorek ambulans centrum krwiodawstwa stanął przed kopalnią Wujek, 28 grudnia stanie przed kopalnią Murcki-Staszic, a dzień później - Mysłowice-Wesoła.

Wstępna analiza przyczyn wzrostu śmiertelności w Polsce, nad którą pracują GUS, NIZP-PZH i Ministerstwo Zdrowia powinna być dostępna na przełomie 2020 i 2021 roku – powiedział w Radiu Plus we wtorek rzecznik resortu Wojciech Andrusiewicz.

Ludzie nie powinni się obawiać szczepienia przeciw Covid-19, gdyż ryzyko wystąpienia poważnych reakcji alergicznych jest bardzo małe, podobnie jak potrącenia przez samochód w czasie przechodzenia przez ulicę – przekonywali we wtorek hongkońscy alergolodzy.

Przeprowadzanie na lotnisku pasażerom przybywającym do Polski z Wielkiej Brytanii testów na wykrycie koronawirusa byłoby skomplikowane i wywołałoby chaos – przyznał we wtorek w Radiu Plus rzecznik Ministerstwa Zdrowia Wojciech Andrusiewicz, zapytany, dlaczego nie zdecydowano się na takie rozwiązanie.

Szef koncernu BioNTech Ugur Sahin powiedział we wtorek, że w razie potrzeby opracowana już szczepionka przeciw Covid-19 może zostać dostosowana do nowego wariantu koronawirusa w ciągu sześciu tygodni. Sahin uważa jednak, że taka konieczność nie zajdzie.

W najbliższych dniach szczepionka przeciw Covid-19 firm Pfizer i BioNTech, która otrzymała pozytywną opinię Europejskiej Agencji Leków i zgodę Komisji Europejskiej na dopuszczenie do obrotu, zacznie być wysyłana od producenta do państw UE.

Komisja Europejska poinformowała w poniedziałek, że państwa członkowskie i spółka pracują obecnie nad dostarczeniem pierwszych dawek szczepionki 26 grudnia, aby szczepienia w UE mogły rozpocząć się w dniach 27-29 grudnia.

Pfizer i Moderna sprawdzą, czy produkowane przez nie szczepionki przeciw Covid-19 są skuteczne również w przypadku nowej mutacji koronawirusa odkrytej w Wielkiej Brytanii - poinformowała we wtorek stacja CNN.

Naukowcy, którzy przebadali krążące w Rosji warianty koronawirusa, uznali, że nie tworzą one podwyższonego zagrożenia dla człowieka - powiedział we wtorek Rinat Maksiutow, szef ośrodka wirusologii Wektor działającego w Nowosybirsku.

Szczepienia przeciw COVID-19 będę realizowane etapami, nie wszyscy otrzymają szczepionkę natychmiast, w jednym czasie. Przeciętny człowiek będzie musiał poczekać – powiedział we wtorek główny doradca premiera ds. COVID-19 prof. Andrzej Horban.

Marek Posobkiewicz, były Główny Inspektor Sanitarny, po raz kolejny nieszablonowo zachęca do prozdrowotnych zachowań. Tym razem w nagraniu "Fiddler Gisu on the Roof" do melodii z musicalu "Skrzypek na dachu" edukuje o celowości szczepień przeciw COVID-19.

SARS-CoV-2 stale mutuje i istnieje wiele jego wariantów. Do lipca stwierdzono występowanie co najmniej 12 tys. „mutantów”, choć mogą ich być nawet dziesiątki tysięcy, różniące się od siebie tylko jedną mutacją. Większość mutacji nie ma istotnego znaczenia; wiele jest rzadkich, niektóre szybko "wymierają".

Pierwsi pacjenci z Covid-19 z przeciążonych oddziałów intensywnej terapii w szpitalach w Saksonii na wschodzie Niemiec mają zostać przetransportowani we wtorek do Meklemburgii-Pomorza Przedniego - informuje rozgłośnia NDR.

Władze najludniejszej prowincji Kanady, Ontario, zapowiedziały w poniedziałek (czasu miejscowego) wprowadzenie lockdownu w związku z drugą falą pandemii koronawirusa. Ograniczenia mają wejść w życie w drugi dzień świąt Bożego Narodzenia.

Wicepremier, szef MRPiT Jarosław Gowin zaapelował we wtorek o przystąpienie do szczepień na COVID-19. - Chciałbym zaapelować do wszystkich, abyśmy w imię odpowiedzialności za siebie, solidarności z resztą społeczeństwa, zdecydowali się na ten krok, rekomendowany przez naukowców - oświadczył.

Zawieszenie lotów z i do Wielkiej Brytanii w związku z potwierdzonym tam nowym wariantem SARS-CoV-2 to rozwiązanie drastyczne, ale z punktu widzenia ryzyka można powiedzieć, że to dobre rozwiązanie – podkreślił dr hab. Piotr Rzymski z UM w Poznaniu.

Chuck Schumer reprezentujący Nowy Jork w Senacie USA powiedział w poniedziałek, że jego stan ma otrzymać 54 mld jako wsparcie w dobie koronawirusa. W tym fundusze dla rodzin w ramach pakietu zaplanowanego na ponad 9 miliardów dolarów.

Pierwsze szczepienia przeciw COVID-19 planowane są w Polsce na 27 grudnia. We wtorek ma zostać przekazana informacja, w których tzw. szpitalach węzłowych szczepienia będą najpierw wykonywane.

WIĘCEJ: We wtorek poznamy listę szpitali, w których pierwsi Polacy zostaną zaszczepieni. Kto to będzie?

Włoski specjalista chorób zakaźnych profesor Matteo Bassetti z Genui apeluje o spokój w związku z wykryciem nowej odmiany koronawirusa w Wielkiej Brytanii. Jego zdaniem jest wokół niej "za dużo wrzawy".

"Bądźmy spokojni. Nie stoimy w obliczu nowego wirusa, ale tego samego lekko zmutowanego i może bardziej szerzącego się. Szczepionki działają także w przypadku tej odmiany. Jest za dużo wrzawy, za dużo. To kakofonia, której nie da się słuchać" - uznał profesor Bassetti, który jest dyrektorem kliniki chorób zakaźnych w szpitalu San Martino w stolicy Ligurii.

Liczba potwierdzonych nowych przypadków koronawirusa w Niemczech wyniosła w ciagu ub. 24 godzin 19 528. Zmarło 731 osób - poinformował we wtorek Instytut Chorób Zakaźnych im. Roberta Kocha (RKI).

Łączne liczby zakażonych i zmarłych zwiększyły się odpowiednio do 1 530 180 i 27 006.

Ponad tysiąc wolnych łóżek covidowych jest w województwach m.in. dolnośląskim (1358), mazowieckim (2202), łódzkim (1090), podkarpackim (1162) i wielkopolskim (1103) – ustaliła PAP.

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Przeczytaj koniecznie