Próba porwania kontenerowca M/S Port Gdynia. Na pokładzie polscy marynarze

Polska
Próba porwania kontenerowca M/S Port Gdynia. Na pokładzie polscy marynarze
www.vesselfinder.com
Załogę stanowi 20 Polaków

W poniedziałek rano na wodach Zatoki Gwinejskiej u wybrzeży Afryki doszło do nieudanej próby porwania kontenerowca M/S Port Gdynia. W załodze statku jest 20 polskich marynarzy. - Piraci po nieudanym ataku ostrzelali mostek i zeszli z jednostki - powiedział wiceminister infrastruktury Marek Gróbarczyk.

Do nieudanej próby uprowadzenia doszło w poniedziałek ok. godz. 6. Prezes PLO Dorota Arciszewska-Mielewczyk powiedziała, że do ataku na jednostkę doszło na wodach Zatoki Gwinejskiej.

 

Kontenerowiec M/S Port Gdynia zmierzał do portu Bata w Gwinei Równikowej. Jednostka pływa pod maltańską banderą. Załogę stanowi 20 Polaków.

 

ZOBACZ: Ogromny statek zniknął bez śladu. Na pokładzie była załoga i tysiące zwierząt

 

- Na szczęście, nikomu nic się nie stało. Marynarze zachowali się bardzo odważnie. Z uwagi na śledztwo na razie nie możemy zdradzać szczegółów zajścia - powiedziała prezes PLO.

 

"Nikomu nic się nie stało"

 

Wiceminister infrastruktury Marek Gróbarczyk powiedział, że w tej sprawie został zorganizowany zespół zarządzania kryzysowego z udziałem premiera Mateusza Morawickiego i wicepremiera Jarosława Kaczyńskiego.

 

- Załoga skutecznie uniemożliwiła uprowadzenie jednostki. Po ataku schowała się w tzw. cytadeli uniemożliwiając sterowanie kontenerowcem. Dla nas najważniejsze jest, że nikomu nic się nie stało. Porywacze prawdopodobnie w akcie furii ostrzelali mostek i zniszczyli część wyposażenia jednostki - dodał wiceminister infrastruktury.

 

ZOBACZ: Piraci wdarli się na statek u wybrzeży Nigerii. Uprowadzili 8 Polaków

 

Gróbarczyk powiedział, że piraci po tym, gdy zorientowali się, że nie są w stanie przejąć kontroli nad jednostką, opuścili ją.

Szczegóły incydentu wyjaśni śledztwo.

laf/ PAP
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Komentarze

Przeczytaj koniecznie