Bodnar: zakaz przemieszczania się w sylwestra jest bezprawny

Polska
Bodnar: zakaz przemieszczania się w sylwestra jest bezprawny
PAP/Wojciech Olkuśnik
- Wolność przemieszczania się jest jedną z podstawowych konstytucyjnych wolności i może być ograniczana tylko na mocy ustawy - stwierdził Adam Bodnar, Rzecznik Praw Obywatelskich

Zatrzymanie wszystkich mieszkańców Polski w domach w noc sylwestrową byłoby bezprawne; nie ma do tego odpowiednich przepisów ustawowych - powiedział w poniedziałek Rzecznik Praw Obywatelskich Adam Bodnar. Wyraził też nadzieję, że zapowiadany zakaz przemieszczania się nie zostanie ostatecznie wprowadzony.

RPO odniósł się w ten sposób do propozycji nowych obostrzeń. Chodzi o ograniczenia zapowiedziane w czwartek przez ministra zdrowia Adama Niedzielskiego.

 

Zgodnie z nimi od 28 grudnia do 17 stycznia 2021 r. zostaną wprowadzone dodatkowe obostrzenia m.in. zamknięcie hoteli, ograniczenie w działaniu galerii handlowych; w sylwestrową noc będzie zakaz przemieszczania się od godz. 19:00 31 grudnia do 6:00 rano 1 stycznia. Ograniczenia te mają zostać wprowadzone przepisami rozporządzenia.

 

"Tego typu pozbawianie nas praw nie powinno następować"

 

Adam Bodnar podczas poniedziałkowej konferencji prasowej podkreślił, że wolność przemieszczania się jest jedną z podstawowych konstytucyjnych wolności i może być ograniczana tylko na mocy ustawy.

 

ZOBACZ: Dworczyk: ws. wstrzymania lotów premier konsultował się z partnerami z innych krajów UE

 

- Uważam, że wprowadzenie rozwiązania, które polegałoby na zatrzymaniu wszystkich mieszkańców RP w domach w czasie nocy sylwestrowej byłoby bezprawne, ponieważ nie ma ku temu odpowiednich przepisów ustawowych, które by tego typu regulacje pozwalały wprowadzić - powiedział RPO.

 

Jak dodał, "tego typu pozbawianie nas praw i wolności obywatelskich, pozbawianie nas istoty wolności przemieszczania się na podstawie rozporządzeń nie powinno następować".

 

"Poza stanami nadzwyczajnymi, wolność przemieszczania się nie może być zakazana"

 

Wyraził przy tym nadzieję, że "tego rodzaju przepisy nie zostaną wprowadzone i rząd nie zdecyduje się na tak daleko idącą formę pozbawiania nas wolności przemieszczania się".

 

ZOBACZ: Ominęli restrykcje. Wyprawili wesele na ponad 10 tys. osób

 

Rzecznik zwrócił przy tym uwagę, że poza stanami nadzwyczajnymi korzystanie z wolności przemieszczania się nie może zostać zakazane. Podkreślił też, że ustawa o zapobieganiu i zwalczaniu zakażeń i chorób zakaźnych u ludzi, która stanowi podstawę dla wydawanych przez rząd kolejnych ograniczeń, nie upoważnia do uregulowana w rozporządzeniu zakazu przemieszczania się.

 

- Jeżeli rząd wymyśla nowe mechanizmy ograniczania naszych praw na wątłych podstawach prawnych to moim obowiązkiem jest sformułowanie zastrzeżeń i wydanie odpowiedniego stanowiska - wskazał rzecznik.

wka/ PAP, polsatnews.pl
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Przeczytaj koniecznie