9-letni Ryan Kaji zarabia najwięcej na YouTube. Testuje zabawki i bawi się z mamą

Biznes
9-letni Ryan Kaji zarabia najwięcej na YouTube. Testuje zabawki i bawi się z mamą
YouTube/Ryan's World
9-latek testujący zabawki trzeci raz znalazł się na szczycie listy najlepiej zarabiających na YouTube

9-letni Ryan Kaji otwiera listę osób mających największe zarobki na YouTube - sięgają 29,5 mln dolarów. Ponadto chłopiec ma 12,2 mld wyświetleń filmów, co określa jego popularność, a także 41,7 mln subskrybentów, którzy śledzą jego kolejne nagrania.

Miarą sukcesu małego Amerykanina pochodzącego z wietnamsko-japońskiej rodziny jest także fakt, że został pierwszą gwiazdą YouTube, która doczekała się "swojego" balonu przedstawiającego go jako superbohatera podczas słynnej nowojorskiej parady domu handlowego Macy's w Święto Dziękczynienia.

 

"Był to chwyt marketingowy, a zarazem ekscytujący moment dla dzieci, które oglądały filmy Kajiego przedstawiające eksperymenty naukowe typu zrób to sam, rodzinne historie i recenzje nowych zabawek" – podkreśla Forbes.

 

Ryan ma własną markę i serial

 

Jak zaznaczył magazyn, większość dochodów chłopca pochodzi z umów licencyjnych obejmujących ponad 5000 produktów: od dekoracji sypialni i figurek po maski i krótkofalówki. Prezentuje je na kanale dla dzieci na YouTube zwanym "Ryan’s World", gdzie występuje z mamą.

 

ZOBACZ: Zmiany dla klientów operatorów telekomunikacyjnych. Od kiedy wejdą nowe przepisy?

 

Ryan Kaji, jest na czele gwiazd YT już trzeci rok z rzędu. Na filmach wideo recenzuje zabawki. Ma też własną linię markowych towarów m.in. plecaki i pastę do zębów. Doczekał się w telewizji Nickelodeon serialu nazwanego Ryan’s Mystery Playdate.

 

"Forbes" zwraca uwagę, że większość zarobków gwiazd YouTube pochodzi z reklam generowanych przez ich filmy w YouTube. Odwołują się przede wszystkich do ludzi młodych lub przynajmniej z młodzieńczym poczuciem humoru. Najwięcej dochodów przynoszą filmy przyjazne rodzinie, produkowane w języku angielskim i dłuższe niż osiem minut.

 

20-latek z 24 milionami na koncie

 

Jak wynika z badań niemieckiej firmy Statista, specjalizującej się w gromadzeniu danych rynkowych i konsumenckich, YouTube ogląda 77 proc. amerykańskich internautów w wieku od 15 do 25 lat.

 

Najgroźniejszym rywalem Ryana jest 20-letni Amerykanin Jimmy Donaldson znany jako MrBeast. Zarobił 24 mln dolarów, ma w sumie 3 mld wyświetleń i 47,8 mln abonentów. Wsławił się m.in. przygotowaniem kosztem 600 tys. dolarów w Święto Niepodległości 4 lipca filmu wideo z pokazem sztucznych ogni.

 

ZOBACZ: Morawiecki: premiera Cyberpunk 2077 popularniejsza niż jakiekolwiek negocjacje

 

"Do najważniejszych atrakcji należało wystrzelenie około 100 rakiet przymocowanych do manekina, wysadzenie w powietrze toyoty i zdetonowanie najdroższego fajerwerku na świecie z ważącego 200 kg urządzenia wartości 160 tys. dolarów" – wyliczał "Forbes", dodając, że ekipa MrBeasta musiała się skonsultować z Federalną Administracją Lotnictwa Cywilnego (FAA), aby nie zakłócić ruchu lotniczego. Jedenastominutowy film miał prawie 60 mln wyświetleń.

 

Rosjanka zarabia miliony, bawiąc się z tatą

 

Jedyną przedstawicielką kobiet wśród 10 najlepiej opłacanych na YouTube gwiazd jest sześcioletnia Rosjanka "Nastia" - Anastasija Radzinskaja. Na swym kanale przedstawia filmy, na których bawi się z ojcem klockami Lego, wykonuje prace domowe i mówi o wirusach.

 

"Filmy są kolorowe, wyraziste z niezbyt skomplikowanym słownictwem, co czyni je idealnymi dla maluchów na całym świecie" – ocenia "Forbes".

 

Dochody mieszczącej się na siódmym miejscu listy "Nasti" wynoszą 18,5 mln dolarów, ma w sumie 39 mld wyświetleń i 190,6 mln abonentów.

 

"W przeciwieństwie do innych przedstawicieli świata mediów cierpiących z powodu zastoju wywołanego pandemią, YouTube jest główną atrakcją dla ludzi, którzy utknęli w domu nudząc się zamknięciu" – zauważył ekonomiczny magazyn.

wka/ PAP, polsatnews.pl
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Przeczytaj koniecznie