Prezydent Chile chodził bez maseczki. Dostał 2 tys. dolarów grzywny

Świat
Prezydent Chile chodził bez maseczki. Dostał 2 tys. dolarów grzywny
Wikimedia Commons/gob.cl
Prezydent Chile Sebastián Pinera

Chilijskie Ministerstwo Zdrowia ogłosiło w piątek, że prezydent Sebastián Pinera został ukarany grzywną w wysokości 2 tys. dolarów za chodzenie na plaży bez maski. Incydent miał miejsce dwa tygodnie temu i spotkał się z krytyką opinii publicznej.

5 grudnia zostały rozpowszechnione na portalach społecznościowych oraz w wielu lokalnych mediach zdjęcia prezydenta fotografującego się z plażowiczami, którzy go rozpoznali podczas spaceru po plaży Zapallar, na północny zachód od Santiago. Prezydent był bez maski i nie przestrzegał reguł dystansu społecznego.

 

 

"Nie założyłem maski ze względu na szybkość zdarzeń"

 

Postępowanie Pinery wywołało falę krytyki w sieciach społecznościowych i doprowadziło do złożenia oficjalnej prawnej skargi przez grupę parlamentarzystów. Po wybuchu kontrowersji Pinera przeprosił.

 

ZOBACZ: Trump ogłosił zatwierdzenie kolejnej szczepionki przeciwko Covid-19

 

"Jasne, powinienem założyć maskę, ale ze względu na szybkość zdarzeń tego nie zrobiłem i to był mój błąd. Przepraszam"- oświadczył dwa dni po incydencie.

 

Mimo tego regionalny sekretariat zdrowia ukarał prezydenta grzywną w wysokości 2 tys. dolarów.

 

W Chile nawet 13,6 tys. dolarów kary za naruszanie zakazów

 

W listopadzie władze sanitarne ogłosiły środki zapobiegające rozprzestrzenianiu się Covid-19 podczas lata; jednym z nich jest zakaz zdejmowania maski na plaży poza czasem kąpieli.

 

ZOBACZ: Rekord zakażeń w Szwecji. Rząd wprowadza nowe restrykcje

 

Za naruszenie zakazu i narażanie na niebezpieczeństwo zdrowia publicznego przewidziana jest kara pozbawienia wolności lub kara grzywny w wysokości od 400 do 13 600 dolarów.

wka/ PAP, polsatnews.pl
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Przeczytaj koniecznie