Trump ogłosił zatwierdzenie kolejnej szczepionki przeciwko Covid-19

Świat
Trump ogłosił zatwierdzenie kolejnej szczepionki przeciwko Covid-19
PAP/EPA/DAVID ODISHO
Trump zrobił to mimo braku oficjalnego potwierdzenia ze strony Agencji Żywności i Leków

Prezydent USA Donald Trump ogłosił w piątek na Twitterze dopuszczenie do stosowania drugiej szczepionki przeciwko Covid-19, opracowanej przez amerykańską firmę Moderna. Trump zrobił to mimo braku oficjalnego potwierdzenia ze strony Agencji Żywności i Leków (FDA).

Panel doradców amerykańskiej Agenci Żywności i Leków (FDA) jednomyślnie opowiedział się za dopuszczeniem w trybie ratunkowym szczepionki przeciwko Covid-19 firmy Moderna.

 

"Dystrybucja zacznie się natychmiast"

 

W USA została już dopuszczona do użycia szczepionka przeciwko COVID-19 amerykańskiego koncernu farmaceutycznego Pfizer i niemieckiej firmy biotechnologicznej BioNTech. W Stanach Zjednoczonych została ona już wprowadzona do użycia, podobnie jak w Wielkiej Brytanii i Kanadzie. "Szczepionka Moderny przytłaczająco zatwierdzona. Dystrybucja zacznie się natychmiast" - napisał Trump.

 

 

Mimo braku oficjalnego komunikatu FDA w sprawie szczepionki, w czwartek panel doradców zagłosował stosunkiem głosów 20 do 0 za dopuszczeniem w trybie ratunkowym tego preparatu do użycia.

 

ZOBACZ: Połowa Francuzów nie chce się zaszczepić przeciw COVID-19. Wyniki sondażu

 

Eksperci FDA w swej opinii podkreślili, że korzyści ze szczepionki firmy Moderna przewyższają ryzyko zaszczepienia nią osób w wieku co najmniej 18 lat. Ten sam panel wcześniej zatwierdził preparat Pfizera i BioNTech.

 

Druga szczepionka przeciwko Covid-19

 

Preparat Moderny będzie pierwszą w historii tej 10-letniej firmy biotechnologicznej szczepionką dopuszczoną do użytku i drugą szczepionką przeciwko Covid-19 wprowadzoną do obiegu w USA.

 

ZOBACZ: Informacje o szczepieniach przez telefon. Ruszyła infolinia NFZ

 

Obydwie szczepionki - zarówno firmy Moderna, jak i Pfizera oraz BioNTech - działają w taki sam sposób. Zawierają tzw. matrycowy kwas rybonukleinowy (mRNA) kodujący białko z otoczki osłonowej koronawirusa SARS-CoV-2. Sam m-RNA znajduje się w osłonie lipidowej, wnika do komórki i uruchamia w rybosomach produkcję białka, które z kolei wywołuje reakcje odpornościową układu immunologicznego zaszczepionej osoby.

 

W piątek szczepieniu preparatem BioNTech i Pfizer publicznie poddali się wiceprezydent Mike Pence i jego żona Karen.

dk/ PAP
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Przeczytaj koniecznie